Kangal, symbol siły, odwagi i dumy

Kangal, symbol siły, odwagi i dumy

Kangal jest dużym, eleganckim psem o imponującym wyglądzie. To olbrzym charakteryzujący się spokojnym, zrównoważonym usposobieniem. Jest bystrym obserwatorem, wiernym obrońcą oraz troskliwym i czułym przyjacielem.

Kangal

Pochodzenie rasy

Niegdyś kangal przeznaczony był do ochrony i pilnowania stad przed drapieżnikami. Wywodzi się z Turcji. Jest typem psa górskiego, który pomimo sporych rozmiarów i siły jest bardzo zwinny i szybki. Nazwa tej rasy pochodzi od miasta Kangal znanego z hodowli tych psów. Badania wskazują, że olbrzymie psy typu molos żyły na terenie dzisiejszej Turcji już od kilku tys. lat. Dotarły tu z Mezopotamii wraz z wędrownymi plemionami, które wykorzystywały mastifa do polowań i pomocy żołnierzom w czasie wojen. Ponieważ obszar, na którym kangal występował najczęściej był rozległy i odizolowany, rasę udało się utrzymać w czystości. Jej przedstawiciele byli niezwykle jednolici pod względem wyglądu oraz zachowania. Dziś Turcy twierdzą, że kangal jest symbolem narodowym. Jego wizerunek można znaleźć na tureckich znaczkach pocztowych i monetach.

Przedstawiciela tej rasy można spotkać pod innymi nazwami: karabash, turecki pies kangal, czy pies pasterski kangal.

Kangal – opis rasy

Pies rasy kangal rejestrowany jest przez FCI jako owczarek anatolijski (turecki) grupy II, sekcji 2.2, nr wzorca 331. Doskonałe umięśnienie sprawia, że czworonóg ten jest zwinny i potrafi szybko biegać. Ma krótką, gęstą, podwójną sierść. Jego okrywa nigdy nie jest puszysta, długa, ani pofalowana. W zimie kangal ma grubszą sierść, ale zrzuca jej nadmiar na wiosnę i w lecie. Jego włos okrywowy jest szorstki w dotyku, a podszerstek bardzo miękki (zwykle koloru szarego). Dłuższa sierść, w okolicach portek, barków i szyi, zapewnia mu przetrwanie w niedogodnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w czasie mrozów lub upałów.

Umaszczenie kangala może być koloru: płowego, sobolowego, jasnozłotego, brunatnego lub szarego (odcień gołębi lub stalowy). Ten turecki pies nigdy nie występuje w szacie łaciatej, pręgowanej czy całkowicie białej. Posiada swoistą czarną maskę, która całkowicie zakrywa jego pysk, ale może również rozciągać się na czubek głowy. Jego uszy oraz nos są również czarne. Białe są jedynie jego stopy, klatka piersiowa i podbródek. Oczy brązowe lub bursztynowe, kształtem przypominają soczewki.

Dorosły pies waży 50 -70 kg, suka jest lżejsza o ok. 10 kg. Samiec osiąga wysokość w kłębie 74 – 85 cm, a samica jest niższa średnio o 3 cm. Kangal żyje około 12 do 15 lat.

Temperament

Turecki pies kangal jest typowym stróżem, czujny, odważny, aktywny, chętny do pracy. Ma niezwykle rozwinięty instynkt terytorialny. Dba o swoją rodzinę oraz dom. Przywiązuje się bardzo do domowników, a nieznajomych zwykle traktuje z rezerwą. Wykazuje dużą opiekuńczość wobec dzieci. Wczesna socjalizacja i szkolenie psa rasy kangal są ważne, aby zapewnić jego właściwe przystosowanie do mieszkania z rodziną.

Pies ten kocha wolność i przestrzeń. Nie jest zwolennikiem życia w bloku. Dom z ogrodem i buda stanowią idealne warunki dla tego psa pasterskiego. Stały kontakt z opiekunem i innymi domownikami jest dla niego bardzo ważny. Kangal nie lubi nudy oraz samotności. Z natury bywa delikatny, ale w stanie zagrożenia natychmiast uruchamia się jego instynkt obronny.

Właściciel powinien zadbać o bezpiecznego ogrodzenie dla swojego tureckiego pupila. Kangal ma po prostu skłonności do ucieczek i wykorzysta każdą nadarzającą się okazję do zwiedzania okolicy. Może wówczas przejawiać agresję wobec innych zwierząt lub obcych ludzi.

Zdrowie

Jako rasa pierwotna, kangal jest odporny zarówno na upały, jak i mrozy. Zwykle cieszy się doskonałym zdrowiem i jak na swoje spore rozmiary jest długowieczny. Z drugiej strony jego gabaryty zwiększają ryzyko schorzeń stawowo – kostnych, np. dysplazji stawów biodrowych. Poza tym, kangal ma predyspozycje do skrętu żołądka.

Kangal – pielęgnacja

Pies turecki ma krótką i gęstą sierść, która na ogół jest łatwa w utrzymaniu. Jego furto nie musi być często szczotkowane, zazwyczaj wystarczy to robić tylko kilka razy w roku (w przypadku psa mieszkającego na zewnątrz). Jeśli jednak pupil mieszka w domu musi być pielęgnowany znacznie częściej, aby zapobiec gromadzeniu się luźnych włosów na podłodze i meblach. W okresach sezonowego linienia należy go codziennie szczotkować, za pomocą średniej wielkości szczotki i metalowego grzebienia. Można również użyć desheddera, aby szybko usunąć luźny podszerstek. Jego paznokcie powinny być sprawdzane co tydzień.

Szkolenie

Kangal jest psem aktywnym. Podczas szkolenia wymaga codziennych ćwiczeń i wyzwań zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Ponieważ z natury jest psem stróżującym, już podczas patrolowania swojego terenu ma okazję wykonać wystarczającą ilość ćwiczeń fizycznych. Jednak ćwiczenia umysłowe będą wymagały od właściciela organizowania zabaw, gier lekcji posłuszeństwa i scenariuszy socjalizacyjnych. Połączenie treningu umysłowego z aktywnością fizyczną stanowi świetny sposób rozładowania energii psa.

Pies rasy kangal niechętnie wykonuje komendy, jeśli nie widzi w tym sensu. Ale wiele można z nim osiągnąć, stosując pozytywną motywację – podchodząc raczej z prośbą niż z groźbą. Nerwy i złość sprawiają, że zwierzę zamyka się w sobie. Pies ten kocha ciszę, spokój i należy mu pozwolić na samodzielne wykonywanie obowiązków stróża, tak jak podpowiada mu instynkt. Gdy kangal będzie przyjaźnie szkolony, angażowany do różnych zadań, będzie miał czas na bieganie i zabawę, stanie się lojalnym i posłusznym towarzyszem.

Nie zaleca się szkolenia kangala w kierunku obronności, ponieważ taki trening może rozbudzić w nim agresję.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!