Chow Chow – pies pełen dumy i godności

Chow Chow

Chow Chow – pies pełen dumy i godności

Chow chow to bardzo spokojny i niezwykle czujny pies o dumnej, pełnej godności postawie. Jest wiernym towarzyszem i świetnym stróżem. Obecnie stanowi popularną i intensywnie hodowaną na całym świecie rasę, która zaskarbiła sobie przyjaźń wielu gwiazd show biznesu i celebrytów. 

Chow chow – wzorzec rasy

 • Pochodzenie: Chiny.
 • Użytkowość: pies stróżujący i do towarzystwa. 
 • Patronat: Wielka Brytania.
 • Według klasyfikacji F.C.I: grupa 5- szpice i rasy pierwotne, sekcja 5 – szpice azjatyckie i rasy pokrewne.
 • Wielkość: psy 48-56 cm, suki 46-51 cm.
 • Waga: psy 25-32 kg, suki 20-27 kg.
 • Cecha charakterystyczna: czarno-niebieski język, podniebienie oraz dziąsła.
 • Głowa: duża, proporcjonalna w stosunku do całego ciała. Odległość od łokcia do podłoża powinna się równać odległości od kłębu do łokcia. Charakterystycznie zmarszczone czoło.
 • Grzbiet: równy, mocny, krótki. 
 • Klatka piersiowa: głęboka i szeroka.
 • Ogon: wysoko osadzony, zdecydowanie uniesiony.
 • Nos: szeroki, duży, czarny.
 • Oczy: owalne, średnie, ciemne, migdałowego kształtu, czyste. Kolor harmonizujący z kolorem umaszczenia.
 • Uszy: grube, małe, nieznacznie zaokrąglone na końcach. Sztywno uniesione, nieruchome, proste i  rozstawione szeroko. 
 • Szata: 
  • włos długi: bardzo gęsty ( szczególnie wokół szyi, gdzie tworzy grzywę), prosty, obfity,
  • włos krótki: bujny, gęsty, prosty, odstający. 
 • Maść: jednolita- czarna, niebieska, ruda, cynamonowa, ecru, biała; cieniowana, bez plam lub łat (dopuszczalny spód ogona oraz tył ud jaśniejszego koloru). 
 • Długość życia: 9-12 lat

Chow chow – charakter

Chow chow jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Pewny siebie, dumny, odważny, nieustraszony, bywa uparty i niezależny. Lubi dominować. Spośród domowników wybiera zazwyczaj jedną osobę, której jest wierny i oddany. Z powodu wrodzonego uporu niechętnie poddaje się nauce, toleruje szkolenie tylko ze strony osoby, z którą jest zaprzyjaźniony. Nieodpowiednio wychowywany, może rozwijać się w niebezpiecznym kierunku i stać się trudny do okiełznania. Nie lubi głaskania, przytulania, pieszczot. To niezależny samotnik, spokojny, cichy. Uwielbia spacery i zabawę z właścicielem i jego rodziną, choć tylko wtedy, kiedy sam ma na to ochotę. Chow chow jest psem z silnie zakodowaną w genach potrzebą ochraniania. Dodatkowo niezwykła czujność, skupienie uwagi sprawiają, że jest idealnym stróżem.

Zachowanie

Chow chow jest domatorem, preferuje ciszę i samotność, chętnie zostaje w domu sam. Pozostawiony na długie godziny nie nudzi się, nie powoduje zniszczeń. Zazwyczaj zachowuje się bardzo powściągliwie, szczeka niezwykle rzadko. Na spacerze nie wykazuje skłonności do ucieczek, choć często akcentuje niezależność w wyborze kierunku spaceru. Jego zdecydowana, niezależna, silna natura wymaga odpowiednich metod wychowawczych.

Zdrowie

Chow chow to odporna, wytrzymała rasa. Gęsta sierść i gruby podszerstek zapewniają mu świetną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza zimnem oraz wilgocią. Natomiast w upalne dni psy tej rasy szybko łapią zadyszkę, meczą się, szukają zacienionych, chłodnych miejsc.

Wśród najczęściej występujących schorzeń można wymienić:

 • entropiom, czyli wywinięcie powieki oka do wewnątrz, 
 • dysplazje stawu biodrowego i łokciowego, przerosty stawu skokowego,
 • distichiasis, czyli podwójny rząd rzęs,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów,
 • problemy z więzadłami, w tym zerwanie więzadła krzyżowego,
 • alergie skórne, choroby dermatologiczne,
 • zwichnięcie rzepki.

Pielęgnacja

Bujna sierść długowłosego chow chowa wymaga regularnego, najlepiej codziennego szczotkowania. Zwłaszcza w okresie linienia ( jesienią i wiosną) należy dbać o intensywną pielęgnację włosa, przeczesując go  metalowym grzebieniem, szczotką drucianą lub szczotką z twardego włosia. Sierści nie należy szczotkować na sucho, gdyż włos się elektryzuje i niszczy. Przed wyczesywaniem należy spryskać ją odpowiednią, antystatyczną odżywką. Ze względu na często występujące skłonności do nadmiernego łzawienia, należy regularnie przecierać oczy szmatką lub gazą. Ponieważ sierść chow-chowa ma właściwości samoczyszczące wskazane są tylko okazjonalne kąpiele, podczas których musimy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wypłukanie szamponu. Dużym wyzwaniem pozostaje także żmudne suszenie. Znacznie łatwiejsza w pielęgnacji jest sierść krótkowłosych chow chow, choć w tym przypadku należy codziennie dbać o fałdy na głowie, które trzeba przecierać mokrą szmatką. Gładką, krótką sierść powinniśmy czesać 2-3 razy w tygodniu.

Chow chow – żywienie

Psy tej rasy wymagają wysokiej jakości, zbilansowanego pożywienia. Dzienną dawkę karmy należy podzielić na mniejsze porcje i podawać kilka razy w ciągu dnia. Domowe posiłki powinniśmy uzupełniać odpowiednią dla tej rasy dawką suplementów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na suplementację, która pozwoli utrzymać w dobrym stanie ich bujną sierść.  W zróżnicowanych posiłkach powinno przeważać mięso. Bezwzględnie należy unikać podawania kości piszczelowych. Należy pamiętać także o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do wody.

Ciekawostka

Oprócz chow chow niebieskie języki posiadają również kameleony i żyrafy.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!