Małe rasy psów. Poznaj najpopularniejsze z nich!

Małe rasy psów. Poznaj najpopularniejsze z nich!

Istnieją różne zestawienia dotyczące tego, które rasy psów cieszą się największym powodzeniem. Wystarczy jednak spojrzeć na statystyki Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce, aby z najnowszych danych hodowlanych wyłonić rasy psów, które są najbardziej popularne w naszym kraju.

Małe rasy psów

Małe rasy psów. Poznaj najpopularniejsze z nich!

Przejście między psami małymi, średnimi i dużymi jest płynne i niewiążące. Generalnie jednak wszystkie psy, których wysokość w kłębie jest mniejsza niż 40 centymetrów, to małe rasy psów. To około 80 małych ras psów na całym świecie. W ostatnich latach małe psy wyprzedziły wiele dużych ras pod względem popularności. Z pewnością wynika to z wielu zalet małych czworonożnych przyjaciół, w tym w szczególności z wielkiej siły charakteru. Z obserwacji wynika, że wielkość psa nie odgrywa istotnej roli w jego zrachowaniach społecznych wobec innych czworonogów. Maluch również potrafi bardzo dobrze się bronić i pokazać wyjątkową waleczność. Nierzadko zdarza się, że mały pies jest liderem wśród domowników.

Małe rasy psów szczególnie popularne w Polsce

Buldog francuski

buldog francuski - szelki dopasowane do rasy, polecane przez zoofizjoterapeutów
Buldog francuski

To mały, muskularny pies z dużymi stojącymi uszami i zadartym nosem. Osiąga 24 – 35 cm wysokości w kłębie. Pomimo swoistego wyrazu pyszczka, ma wesołą osobowość, jest bardzo zabawny, przyjazny, dobroduszny i figlarny. Ponadto charakteryzuje się szczególną zdolnością adaptacyjną i niewymagającym charakterem. Pies tej rasy wykazuje silną więź ze swoimi bliskimi i dostosowuje się do ich rytmu oraz stylu życia. Buldog francuski nie lubi samotności i uwielbia być przytulany, głaskany. Jest również bardzo czuły w kontaktach z dziećmi i innymi psami. W sytuacjach zagrożenia budzi się w nim wewnętrzny strażnik i stara się chronić swoich domowników. Nie wykazuje jednak agresywności i ławo się uspokaja.

Ciekawe: Z powodu specyficznej budowy ciała (duża, ciężka głowa i dość krótkie nogi) buldog francuski jest słabym pływakiem. Dlatego podróżnik na Titanicu ubezpieczył swojego buldoga Gamona de Pycombe na 750 dolarów.

Czytaj więcej: Buldog francuski, opis rasy

Szpic miniaturowy

Pomeranian
Szpic miniaturowy

Osiąga 18 – 22 cm wysokości w kłębie. Jest czujny, inteligentny i pełen życia. To wesoły, czuły i oddany towarzysz, który uwielbia się bawić. Nie lubi samotności i woli mieć zawsze wokół siebie domowników. Odpowiednio wyszkolony może pozostawać sam przez kilka godzin. Odznacza się walecznością i ma tendencję do szczekania. Mimo niewielkich rozmiarów jest doskonałym psem stróżującym. Potrafi zachowywać się prowokująco w stosunku do innych psów, nawet znacznie większych.

Ciekawe: szpic miniaturowy jest popularny w wielu częściach Europy od wielu stuleci. Towarzyszył między innymi brytyjskiej królowej Wiktorii i malarzowi Michałowi Aniołowi. Obecnie przedstawiciele tej rasy często towarzyszą celebrytom i gwiazd, takich jak: Gwen Stefani, Hillary Duff i Sylvester Stallone. Nawet Elvis Presley posiadał szpica miniaturowego o imieniu Edmund.

Czytaj więcej: Szpic miniaturowy, opis rasy

Chihuahua

Pies chihuahua
Chihuahua

W odmianie krótkowłosej i długowłosej jest najmniejszą rasą psów na świecie. To pełen życia, odważny, inteligentny pies, pieszczotliwie zwany Chi. Jest wesoły, zabawny, wręcz figlarny. Ma duży temperament i sporo energii. Na ogół nie boi się niczego i nikogo. Lubi być w centrum wydarzeń i skupiać na sobie uwagę. Potrzebuje stałego kontaktu z ludźmi. Niechętnie zostaje sam. Wobec nieznajomych jest zazwyczaj otwarty, ufny, a także przyjazny w stosunku do innych zwierząt domowych.

Ciekawe: chihuahua cieszy się ogromną popularnością wśród znanych postaci show-biznesu, m.in.: Britney Spears, i Paris Hilton, Rasa znana jest również z produkcji filmowych, takich jak: „Chihuahua z Beverly Hills ”, „Marsjanie atakują!”, czy „Legalna blondynka”.

Czytaj więcej: Chihuahua, opis rasy

Jack russel terrier

Jack Russell Terrier
Jack russell terrier

To odważny pies z dużą pewnością siebie i wielkim temperamentem. Osiąga 25 – 30 cm wysokości w kłębie. Przede wszystkim, podobnie jak wszystkie teriery, jest psem pracującym, czyli myśliwskim. To inteligentny, bardzo energiczny pies, który jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela. I choć jest pojętnym uczniem jego silny instynkt łowiecki jest trudny do opanowania. Typowy jack russell terrier uwielbia się bawić i lubi wszelkie wyzwania. Jest nieustraszony i wytrwały. Świetnie dogaduje się z dziećmi i z innymi psami.

Ciekawe: jack russell terier niejednokrotnie występował w roli gwiazdy filmowej i telewizyjnej. Pies o imieniu Uggie zyskał sławę w niemym filmie Artysta (występując u boku Jeana Dujardina) oraz w filmie Woda dla słoni z Robertem Pattinsonem. Aktywny terier został oddany przez pierwszych dwóch właścicieli, ponieważ był zbyt dziki. Moose to kolejny zwierzęcy aktor, najbardziej znany jako Eddie US z serialu Frasier.

Czytaj więcej: Jack russel terrier, opis rasy

Yorkshire terrier

Yorkshire Terrier
Yorkshire terrier

To inteligentny, energiczny i odważny pies o uroczym wyglądzie. Osiąga 18 – 23 cm wysokości w kłębie. Pomimo niewielkich rozmiarów jest bardzo odważnym i pewnym siebie psem, bystrym, zabawnym i pełnym życia. Dokładnie zna swoją wartość i w zniewalający sposób potrafi wykorzystać swój urok osobisty. To wesoły zawadiaka z dużym temperamentem, który wykazuje olbrzymie przywiązanie do opiekuna. Z łatwością nawiązuje kontakt z ludźmi, a także z innymi psami. Pomimo niewielkiej postury jest zadziorny i odważny, czasami ponad miarę.

Ciekawe: rasa odcisnęła również swoje piętno w Hollywood. Urocze yorkshire terriery zagrały w wielu filmach i serialach, m.in. w Teorii wielkiego podrywu, czy w filmie Rybka zwana Wandą, w którym trzy yorkshire terriery odgrywają dość tragiczną rolę. Wśród sławnych kobiet, które były fankami tej rasy można wymienić Audrey Hepburn i Whitney Houston.

Małe rasy psów, ale który z piesków jest najmniejszy?

Najmniejszy pies na świecie, czyli chihuahua, znany był już w starożytności, o czym świadczą wizerunki na artefaktach starożytnych cywilizacji. Pochodzi z Meksyku i waży od 1,5 do 3 kilogramów. Tytuł najmniejszego przedstawiciela rasy chihuahua od 2013 roku należy do suczki imieniem Milly, mieszkającej w Dorado w Puerto Rico. Milly waży jedynie 500 gramów i mierzy zaledwie 9,65 cm wysokości w kłębie. Zaraz po urodzeniu suczka ważyła 20 gramów.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Gończy Polski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Gończy Polski to pies myśliwski o doskonałych walorach użytkowych i zrównoważonym temperamencie. Zwinny, mądry i łatwy do wyszkolenia. Wykorzystywany jest przede wszystkim do polowań na lisy, zające i dziki. Świetnie sprawdza się również w roli psa rodzinnego. Ze swoim posłusznym, przyjaznym, energicznym usposobieniem jest idealnym towarzyszem dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na łonie natury.

Kaszak u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Kaszak u psa jest łagodną zmianą nowotworową o charakterze torbieli. Zwykle przyjmuje postać wypukłego guzka i jest bezbolesny. Większość opiekunów nie zauważa tego rodzaju zmian, ponieważ cysty na ogół osiągają wielkość ziarnka gorczycy i rosną powoli. Mogą jednak urosnąć do rozmiarów orzecha włoskiego, jeśli nie zostaną rozpoznane i poddane leczeniu.

Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Jeśli opiekujesz się czworonożnym przyjacielem od dłuższego czasu, zazwyczaj rozpoznajesz bezbłędnie dawane przez pupila sygnały, że musi wyjść na spacer. Repertuar zwiastunów może być szeroki, od niespokojnego kręcenia się po pokoju, wpatrywania się, skrobania w drzwi, przynoszenia smyczy, aż do szczekania, piszczenia i wycia. Jeśli jednak Twój podopieczny jest domownikiem od niedawna, nie zawsze udaje się rozpoznać lub w porę zauważyć oznakę potrzeby załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne akcesoria, za pomocą których można z łatwością jak nauczyć psa sygnalizowania swoich potrzeb.