Chihuahua – wesoły zawiadiaka z wielkim sercem

Chihuahua – wesoły zawiadiaka z wielkim sercem

Chihuahua – najmniejszy pies świata jest wesołym zawadiaką o wielkim sercu. Aż trudno uwierzyć, że w tak małym ciałku drzemią tak duże pokłady wrażliwości i olbrzymi temperament.

Chihuahua – wzorzec rasy

 • Kraj pochodzenia: Meksyk. 
 • Użytkowość: Pies do towarzystwa.
 • Klasyfikacja FCI: Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa, Sekcja 6 Chihuahueño. Bez prób pracy.
 • Wysokość w kłębie: 15-25 cm.
 • Waga: 0,5-3 kg.
 • Głowa: czaszka z wyraźnym zaokrągleniem w kształcie jabłka, stop szeroki, głęboki, wyraźnie zaznaczony.
 • Nos: krótki, zadarty w nieznacznym stopniu do góry.
 • Kufa: krótka, szeroka u nasady, zwężająca się w kierunku nosa. 
 • Oczy: duże, bardzo ciemne, okrągłe, wyraziste, nie wyłupiaste. 
 • Uszy: duże, stojące, szerokie u nasady, delikatnie zaokrąglone na zwężających się końcach. 
 • Tułów: zwarty i mocnej budowy z lekko zaznaczonym kłębem, z szeroką i głęboką klatką piersiową.
 • Ogon: wysoko osadzony, szeroki u nasady, zwężający się stopniowo w kierunku koniuszka, noszony w charakterystyczny sposób wysoko, nieco zagięty lub w kształcie półkola, z końcówką ogona skierowaną ku lędźwiom. 
 • Szata: w dwóch odmianach: krótkowłosa i długowłosa. Krótkowłosa: sierść błyszcząca, miękka przylegająca na całym ciele, nieznacznie dłuższy włos na szyi oraz ogonie, wyraźnie krótki na pysku i uszach. Długowłosa : sierść bardzo delikatna, prosta albo lekko falista, dłuższa na szyi, uszach, tylnych partiach kończyn oraz ogonie. 
 • Maść: dopuszczalne wszystkie kolory, odcienie oraz kombinacje z wyjątkiem marmurkowego. 
 • Długość życia: 12-15 lat.

Chihuahua – charakter

Chihuahua lubi być w centrum uwagi i często szczekaniem lub skomleniem wymusza zainteresowanie domowników. Chętnie pozwala się adorować i rozpieszczać. Z rodzinnego grona wybiera zazwyczaj jedną osobę, wobec której manifestuje ogromne przywiązanie. Niechętnie oddala się od swojego właściciela, potrzebuje nieustannego kontaktu z człowiekiem. Jest pełen energii i temperamentu, wesoły, aktywny, uwielbia zabawy. Podczas pięknej pogody chętnie odbywa nawet długie spacery, natomiast przy niesprzyjających warunkach lubi leniuchować.  Jest inteligentny, szybko adaptuje się do różnych warunków życia. Jest pewny siebie, odważny, nie zawaha się stanąć w obronie opiekuna, nie zważając przy tym na swoje bezpieczeństwo. Niestety bywa też uparty, szczekliwy, nieufny, zdystansowany wobec dzieci, a nawet agresywny. Dlatego chihuahua należy socjalizować jak najwcześniej, inaczej staje się nerwowy wobec obcych, dzieci i innych zwierząt domowych. 

Zdrowie

Rasa chihuahua odznacza się dobrym zdrowiem, ma jednak tendencję do niektórych schorzeń. Wśród najczęściej występujących chorób wymienić można:

 • zapadnięcie tchawicy, kłopoty z oddychaniem, suchy kaszel
 • wodogłowie wrodzone 
 • problemy ortopedyczne w tym m.in. podwichnięcie w stawie szczytowo-obrotowym oraz wrodzone zwichniecie łokcia
 • hipoglikemię, czyli spadek poziomu cukru we krwi
 • zwichnięcie soczewki i dystrofię rogówki

Żywienie

Chihuahua charakteryzuje szybki metabolizm, w krótkim czasie spala energię i potrzebują jeść często, lecz w małych ilościach. Jego karma powinna zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych i przed podaniem zostać rozdrobniona na kawałeczki, dostosowane do niewielkiego pyska. W przypadku chihuahua dobrym wyborem będzie połączenie w diecie karmy suchej i mokrej ( nie w jednym posiłku). Psia karma nie powinna zawierać cukru, zbyt dużej ilości zbóż, w szczególności pszenicy. Można skorzystać z gotowych posiłków typu BARF, które zawierają świeże, surowe produkty spożywcze, w tym surowe warzywa i mięso. Atutem tej opcji jest fakt, iż pokarm zawiera komplet naturalnych witamin i minerałów, optymalnie dobranych do potrzeb danej rasy. Dobrym pomysłem jest także samodzielne przygotowywanie jedzenia. Należy jednak pamiętać, że zbilansowany posiłek powinien charakteryzować się wysoką zawartością białka zwierzęcego, czyli mięsa, zarówno surowego jak i gotowanego. 

Chihuahua – pielęgnacja

Rasa chihuahua nie wymaga szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbałość o higienę odmiany krótkowłosej jest bardzo prosta. W większości przypadków wystarczy przetrzeć sierść wilgotną szmatką i wytrzeć łapki. Natomiast odmiana długowłosa wymaga znacznie częstszych kąpieli oraz regularnego przeczesywania długiej sierści.  Kąpiele powinny odbywać się raz w miesiącu, z użyciem szamponu z odżywką ułatwiającą rozczesywanie włosów. Właściciele psów o jednolicie białym umaszczeniu mogą wykapać swojego pupila w specjalnym szamponie likwidującym przebarwienia i posiadającym właściwości wybielające. Należy pamiętać także o częstym przecieraniu wrażliwych na podrażnienia oczu oraz dbaniu o czystość uszu i kontrolowanie pazurków. Ze względu na duże skłonności do osadzania się kamienia nazębnego, warto codziennie poświecić czas na szczotkowanie zębów. 

Ciekawostka

Najmniejsza  suczka rasy chihuahua odnotowana w Księdze rekordów Guinessa mierzyła zaledwie 13,8 cm! 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!