Border collie – towarzysz z nieograniczonymi pokładami energii

Border collie – towarzysz z nieograniczonymi pokładami energii

Border collie

Border collie to rasa należąca do grupy psów pasterskich. Uważany jest za jednego z najinteligentniejszych psów. Posiada nieograniczone pokłady energii, ogromny  temperament i wesołe usposobienie. Jest spostrzegawczy, bystry i niezmordowany.

Historia rasy Border Collie

Współczesny border collie jest potomkiem roboczych (użytkowych) collie trzymanych na farmach na pograniczu Anglii i Szkocji. Stąd też pochodzi jego nazwa: w dialekcie celtyckim ” collie ” oznacza wszystko co użyteczne, a słowo ” border” – granice. Na pierwszą wzmiankę o wytrzymałym i pracowitym psie pasterskim, który zaganiał stado owiec z wypasu możemy natrafić w zapiskach z 943 roku. Jednak dokładny opis tej rasy pochodzi z książki Johna Caiusa „De Cannibus Britannicus“ (ang. „Of Englishe Dogges“) wydanej w  1573 roku. 

Na przestrzeni wieków liczba tych psów rosła, rozprzestrzeniając się po niemal całej Europie. Przez lata testowano zdolności, zalety i umiejętności tej rasy, dokonywano selekcji pod względem użyteczności w pracy, tak aby służyły pomocą ludziom. Farmerzy potrzebowali border collie zarówno do pracy przy wypasaniu, jak i przy pędzeniu stada na targ. Pod koniec XIX wieku wyodrębniono tę rasę psów pod nazwą „pracujący owczarek” i zorganizowano z ich udziałem pierwsze brytyjskie zawody w zaganianiu owiec. Oficjalną nazwę nadał rasie w 1916 roku James Reid. Z czasem  psy tej rasy zaczęły trafiać także do domów, w których owiec ani bydła nie było wcale. Z tego też powodu niektóre border collie zatraciły w pewnym stopniu swój instynkt do pracy.

Budowa ciała, umaszczenie

Border collie to średniej wielkości, niezwykle zwinny owczarek o proporcjonalnej , sportowej budowie ciała. Porusza się z wielkim wdziękiem i lekkością, dlatego aż miło patrzeć na każdy ich ruch. Charakteryzuje się szeroką głową, wyraźnie zaznaczonym stopem oraz  smukłą sylwetką. Posiada szeroko rozstawione uszy, spokojne, czujne oczy, najczęściej w kolorze brązowym, rzadziej niebieskim. Przeważnie ma postawione lub lekko uniesione uszy. Ogon natomiast trzyma nisko, za wyjątkiem chwil, w których jest  podekscytowany. Ma piękną, krótką lub półdługą sierścią z podszerstkiem. Jego umaszczenie występuje w kilkunastu wariantach kolorystycznych, sierść nie może być jednak w przeważającej części biała.

Najczęściej spotykane odcienie i kombinacje sierści to:

Odmiana

Umaszczenie

black and white czarne i białe
slate tricolour merle ciemnoszare, marmurkowe z podpalaniami
slate merle ciemnoszare, marmurkowe
black tricolour biało-czarne z podpalaniami
blue and white rozjaśnione czarne z białym
chocolate and white  czekoladowo-białe
chocolate tricolour merle czekoladowe,  marmurkowe z podpaleniami
ee red (australian, golden, yellow) and white rudo-białe
slate merle  jasnoszare, marmurkowe
slate tricolour merle  jasnoszare, marmurkowe z podpaleniami
lilac and white  liliowo-białe /rozjaśnione, czekoladowe z białym
lilac tricolour  liliowo-białe z podpaleniami
lilac merle – liliowe, marmurkowe
lilac tricolour merle  liliowe, marmurkowe z podpaleniami
sable and white  sobolowo-białe
brindle   występowanie pasków lub pręg na sierści
merle  marmurkowe 
mottled  występowanie kropek lub cętek na sierści

Charakter Border collie

 Psa rasy border collie  cechuje ogromny temperament oraz dwoistość natury: z jednej strony stanowczość w działaniu, z drugiej uległość wobec właściciela. Posiada nieprzeciętną inteligencję, wesołe usposobienie i niewyczerpane pokłady energii. Jest doskonałym towarzyszem zabaw, kochającym i wiernym. Z doświadczenia wynika, że border collie ciężko zmęczyć, za to łatwo znudzić. Pies tej rasy wymaga nieustającej aktywności fizycznej i treningu umysłowego. Ponieważ potrzebuje dużo ruchu, uwielbia różnorodne zabawy i długie spacery, zwłaszcza te, na których może pobiegać swobodnie. Dzięki wysokiej inteligencji łatwo poddaje się tresurze, bardzo szybko się uczy, nawet zaawansowanych sztuczek. W wychowaniu tego czworonoga warto jednak znaleźć równowagę pomiędzy aktywnością fizyczną a odpoczynkiem i po zabawie zostawić mu czas oraz przestrzeń dla siebie.

Wychowanie

W wychowaniu psa rasy border collie niezbędne są: konsekwencja, spora dawka aktywności fizycznej i trening umysłowy. Jeśli zapewnimy mu się dużą porcję zabaw, oraz odpowiednią ilość zajęć odwdzięczy się nam posłuszeństwem i oddaniem. Border collie jest doskonałym towarzyszem dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą trenować z czworonogiem. Ten pies potrzebuje prawdziwych wyzwań, więc radość przyniosą mu ćwiczenia agility,  flyball, frisbee, zabawa z piłką lub trening posłuszeństwa. W jego wychowaniu należy postawić na konsekwentną naukę skupienia i panowania nad charakterem oraz regularny ruch połączony z konkretnymi zadaniami. Ze względu na niestrudzoną energię doskonałym miejscem do zamieszkania dla tej rasy jest dom z ogrodem.

Pielęgnacja

Pielęgnacja sierści bordera collie nie jest trudna, wystarczy szczotkowanie (raz w tygodniu) i regularne rozczesywanie sfilcowanej sierści. Do czesania używamy grzebienia z obrotowymi zębami, natomiast, kołtuny należy wyczesywać ostrożnie, przy pomocy gęstej metalowej szczotki tzw. filcaka. W okresie intensywnego linienia należy zwiększyć częstotliwość czynności pielęgnacyjnych, najlepiej wykonywać je codziennie. Powinniśmy pamiętać, aby przed szczotkowaniem spryskać sierść psa odżywką, która ułatwi szczotkowanie i zapobiegnie niszczeniu włosa. Przyzwyczajanie do szczotkowania powinno się rozpocząć już od szczeniaka, aby dla psa był to komfortowy rytuał. Do niezbyt częstych kąpieli nie należy używać szamponu lub płynu dla ludzi. Do szamponu dla zwierząt dobrze dodać olejek norkowy, a przed suszeniem płyn antystatyczny.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!