White Terrier West Highland, śnieżnobiały pupil

White Terrier West Highland, śnieżnobiały pupil

White Terrier West Highland jest żywiołowym pupilem, obdarzonym typowym dla terierów wdziękiem i odrobiną przekory. To mały, aktywny i nieustraszony pies, którego znakiem rozpoznawczym jest śnieżnobiałe futerko. Jest popularnym psem rodzinnym i znaną „twarzą” wielu kampanii reklamowych. Co sprawia, że rasa ta jest tak wyjątkowa?

Opis rasy.

White terrier west highland jest jedną z ras psów, należącą do grupy terrierów, zaklasyfikowaną do sekcji terrierów krótkonożnych (FCI: grupa III, sekcja 2, numer wzorca 85). Jest to mały szybki i zwinny pies. Pochodzi z wyżyn Szkocji i nie podlega próbom pracy. Dorosły pies waży 7–10 kg, a suczka 6 –7 kg. Wysokość w kłębie samca: 25–30 cm, suczki: 23–28 cm.

Mimo śnieżnobiałej maści terrier szkocki nie jest albinosem. Powinien mieć ciemny pigment wokół oczu, ust i nosa. Posiada postawione uszy oraz stojący pionowo, średniej długości ogon.

Długość życia białego terriera szkockiego wynosi od 12 do 16 lat.

Portret White Terriera.

Pochodzenie

Biały terier west highland był hodowany w górach Szkocji jako pies pracujący i używany do zwalczania różnych szkodników (np. szczurów) w kopalniach, stodołach i na farmach rolników. Towarzyszył również myśliwym podczas polowań na lisy i króliki, wypłaszając zwierzynę z ich nor. Pies tej rasy jest bardzo blisko spokrewniony z innymi terrierami, takimi jak Cairns i Skyes.

Umaszczenie

Biały terrier west highland jest natychmiast rozpoznawalny po gęstej, białej szacie. Jego sierść składa się z długich na około 4 – 5 cm, twardych, prostych włosów, pod którymi znajduje się miękki, gęsty podszerstek, utrzymujący odpowiednią ciepłotę ciała psa. Terrier szkocki wymaga regularnego strzyżenia i szczotkowania, aby jego biała sierść była czysta i jasna. Do pielęgnacji sierści warto użyć specjalnego furminatora oraz łagodnego, hipoalergicznego szamponu.

White Terrier West Highland i jego wyjątkowy kolor

Charakterystyczne śnieżnobiałe futro teriera szkockiego pomagało mu pozostawać widocznym podczas polowań. Ale nie zawsze ta rasa psa miała okrywę tak jasnej barwy. Kiedy w XIX wieku pułkownik Edward Donald Malcolm polował w Szkocji z grupą terrierów, przypadkowo zastrzelił swojego ulubionego psa, pomyliwszy go z królikiem lub lisem. Zdenerwowany tą stratą poprzysiągł, że będzie polował tylko z białymi psami, które można łatwo dostrzec w gęstwinie. Hodowcy przez lata dążyli do wyselekcjonowania terriera szkockiego o najjaśniejszej sierści.

Lęk separacyjny

Przedstawiciel tej rasy jest świetnym psem do towarzystwa. Jest bardzo lojalny, szybko przywiązuje się do opiekuna. Lubi być w centrum uwagi, uwielbia nowe wyzwania i zawsze jest gotowy do zabawy. Źle znosi odosobnienie. Pozostawiony na długie godziny sam w domu może wykazywać tendencję do działań destrukcyjnych.

Sprytny łowca

Podczas polowania, aby wypłoszyć zwierzynę, terrier szkocki niejednokrotnie musi przeciskać się przez kilka wąskich podziemnych szczelin, w pogoni za gryzoniami, kretami, czy lisami. Pomaga mu w tym zadaniu specjalna budowa ciała, w kształcie pocisku.

Temperament

White terrier west highland ma podstawowe cechy teriera, choć w przeciwieństwie do większości terierów jest mniej szczekliwy i porywczy. Uwielbia nowe wyzwania i zawsze jest gotowy na zabawę. Z entuzjazmem uczy się nowych sztuczek. Jest odważny, przyjazny, wesoły. Bywa niezależny i uparty. Ma silny instynkt łowiecki. Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, codziennych spacerów i zabaw.

White Terrier West Highland wśród nieznajomych

Terrier szkocki szybko informuje o wszystkim, co według niego jest nie w porządku, także o przybyciu gości. Jednak po chwili wita ich wesołym merdaniem ogona. Może być apodyktyczny wobec innych psów tej samej płci. Przy wczesnej socjalizacji dobrze dogaduje się z dziećmi, a inne psy i koty nie stanowią problemu.

Zdrowie

Duża popularność białego terriera szkockiego i jego masowa hodowla, przyczyniły się do pojawienia u psa tej rasy problemów zdrowotnych. Niegdyś bardzo odporny czwórnóg, obecnie jest podatny na alergie skórne, problemy z rzepkami i deformację żuchwy. U młodego białego terriera west highland (w wieku do trzech miesięcy) może pojawić się także tzw. choroba Krabbego, która stwarza poważne problemy neurologiczne. Dotknięty tą chorobą piesek zazwyczaj żyje kilka miesięcy. Na szczęście, dzięki testom DNA obecnie hodowcy mogą z powodzeniem walczyć z tym schorzeniem.

Wymagające szkolenie

Wychowanie białego terriera szkockiego może stanowić wyzwanie dla niedoświadczonego właściciela. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów przedstawiciel tej rasy jest na ogół bardzo pewny siebie i marzy o przejęciu przywództwa. Wrodzony upór i niezależność pupila wymagają konsekwencji, cierpliwości i przyjaznego podejścia. Warto postawić na wczesne szkolenie, aby nie wyrósł łobuz i awanturnik.

W telewizji i kinie

Rasa zyskała szczególną popularność dzięki uroczym reklamom telewizyjnym oraz bohaterom filmowym. W kinowych adaptacjach komiksów o przygodach Asterixa, w rolę psa Obelixa wcielił się ostrzyżony West Highland White Terrier o imieniu Idefix.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!