White Terrier West Highland, śnieżnobiały pupil

White Terrier West Highland, śnieżnobiały pupil

White Terrier West Highland jest żywiołowym pupilem, obdarzonym typowym dla terierów wdziękiem i odrobiną przekory. To mały, aktywny i nieustraszony pies, którego znakiem rozpoznawczym jest śnieżnobiałe futerko. Jest popularnym psem rodzinnym i znaną „twarzą” wielu kampanii reklamowych. Co sprawia, że rasa ta jest tak wyjątkowa?

White terrier west highland

Opis rasy

White terrier west highland jest jedną z ras psów, należącą do grupy terrierów, zaklasyfikowaną do sekcji terrierów krótkonożnych (FCI: grupa III, sekcja 2, numer wzorca 85). Jest to mały szybki i zwinny pies. Pochodzi z wyżyn Szkocji i nie podlega próbom pracy. Dorosły pies waży 7–10 kg, a suczka 6 –7 kg. Wysokość w kłębie samca: 25–30 cm, suczki: 23–28 cm.

Mimo śnieżnobiałej maści terrier szkocki nie jest albinosem. Powinien mieć ciemny pigment wokół oczu, ust i nosa. Posiada postawione uszy oraz stojący pionowo, średniej długości ogon.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Długość życia białego terriera szkockiego wynosi od 12 do 16 lat.

Pochodzenie

Biały terier west highland był hodowany w górach Szkocji jako pies pracujący i używany do zwalczania różnych szkodników (np. szczurów) w kopalniach, stodołach i na farmach rolników. Towarzyszył również myśliwym podczas polowań na lisy i króliki, wypłaszając zwierzynę z ich nor. Pies tej rasy jest bardzo blisko spokrewniony z innymi terrierami, takimi jak Cairns i Skyes.

Umaszczenie

Biały terrier west highland jest natychmiast rozpoznawalny po gęstej, białej szacie. Jego sierść składa się z długich na około 4 – 5 cm, twardych, prostych włosów, pod którymi znajduje się miękki, gęsty podszerstek, utrzymujący odpowiednią ciepłotę ciała psa. Terrier szkocki wymaga regularnego strzyżenia i szczotkowania, aby jego biała sierść była czysta i jasna. Do pielęgnacji sierści warto użyć specjalnego furminatora oraz łagodnego, hipoalergicznego szamponu.

Biały West Highland White Terrier Biegnący Po Trawie
Biały West Highland White Terrier podczas biegania po trawie

White Terrier West Highland i jego wyjątkowy kolor

Charakterystyczne śnieżnobiałe futro teriera szkockiego pomagało mu pozostawać widocznym podczas polowań. Ale nie zawsze ta rasa psa miała okrywę tak jasnej barwy. Kiedy w XIX wieku pułkownik Edward Donald Malcolm polował w Szkocji z grupą terrierów, przypadkowo zastrzelił swojego ulubionego psa, pomyliwszy go z królikiem lub lisem. Zdenerwowany tą stratą poprzysiągł, że będzie polował tylko z białymi psami, które można łatwo dostrzec w gęstwinie. Hodowcy przez lata dążyli do wyselekcjonowania terriera szkockiego o najjaśniejszej sierści.

Lęk separacyjny

Przedstawiciel tej rasy jest świetnym psem do towarzystwa. Jest bardzo lojalny, szybko przywiązuje się do opiekuna. Lubi być w centrum uwagi, uwielbia nowe wyzwania i zawsze jest gotowy do zabawy. Źle znosi odosobnienie. Pozostawiony na długie godziny sam w domu może wykazywać tendencję do działań destrukcyjnych.

Sprytny łowca

Podczas polowania, aby wypłoszyć zwierzynę, terrier szkocki niejednokrotnie musi przeciskać się przez kilka wąskich podziemnych szczelin, w pogoni za gryzoniami, kretami, czy lisami. Pomaga mu w tym zadaniu specjalna budowa ciała, w kształcie pocisku.

Temperament

White terrier west highland ma podstawowe cechy teriera, choć w przeciwieństwie do większości terierów jest mniej szczekliwy i porywczy. Uwielbia nowe wyzwania i zawsze jest gotowy na zabawę. Z entuzjazmem uczy się nowych sztuczek. Jest odważny, przyjazny, wesoły. Bywa niezależny i uparty. Ma silny instynkt łowiecki. Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, codziennych spacerów i zabaw.

White Terrier West Highland wśród nieznajomych

Terrier szkocki szybko informuje o wszystkim, co według niego jest nie w porządku, także o przybyciu gości. Jednak po chwili wita ich wesołym merdaniem ogona. Może być apodyktyczny wobec innych psów tej samej płci. Przy wczesnej socjalizacji dobrze dogaduje się z dziećmi, a inne psy i koty nie stanowią problemu.

Zdrowie

Duża popularność białego terriera szkockiego i jego masowa hodowla, przyczyniły się do pojawienia u psa tej rasy problemów zdrowotnych. Niegdyś bardzo odporny czwórnóg, obecnie jest podatny na alergie skórne, problemy z rzepkami i deformację żuchwy. U młodego białego terriera west highland (w wieku do trzech miesięcy) może pojawić się także tzw. choroba Krabbego, która stwarza poważne problemy neurologiczne. Dotknięty tą chorobą piesek zazwyczaj żyje kilka miesięcy. Na szczęście, dzięki testom DNA obecnie hodowcy mogą z powodzeniem walczyć z tym schorzeniem.

Szkolenie

Wychowanie białego terriera szkockiego może stanowić wyzwanie dla niedoświadczonego właściciela. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów przedstawiciel tej rasy jest na ogół bardzo pewny siebie i marzy o przejęciu przywództwa. Wrodzony upór i niezależność pupila wymagają konsekwencji, cierpliwości i przyjaznego podejścia. Warto postawić na wczesne szkolenie, aby nie wyrósł łobuz i awanturnik.

W telewizji i kinie

Rasa zyskała szczególną popularność dzięki uroczym reklamom telewizyjnym oraz bohaterom filmowym. W kinowych adaptacjach komiksów o przygodach Asterixa, w rolę psa Obelixa wcielił się ostrzyżony West Highland White Terrier o imieniu Idefix.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Pies się trzęsie
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Często możemy zaobserwować psy trzęsące się, nawet wtedy, gdy są ubrane w urocze swetry i czapki. Niestety niska temperatura jest tylko jedną z przyczyn, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele drżą! Psy na ogół trzęsą się z mało istotnych powodów, ale czasami ich reakcja może być wołaniem o pomoc. W takich sytuacjach warto poznać przyczynę dreszczy, aby we właściwy sposób zadbać o zdrowie i komfort pupila.

Kangal
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Kangal jest symbolem siły, odwagi i dumy. To elegancki pies o imponującym wyglądzie, charakteryzujący się spokojnym, zrównoważonym usposobieniem. Jest bystrym obserwatorem, wiernym obrońcą oraz troskliwym i czułym przyjacielem.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Pojawienie się psa w domu wiąże się nie tylko z radością, szczęściem, lecz także z odpowiedzialnością za zdrowie, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i higienę pupila. Jeśli pies – matka nie nauczy szczeniąt gdzie należy załatwiać swoje potrzeby, to zadbanie o wychowanie i cierpliwa nauka sikania tylko na dworze będzie należała do Ciebie.