Staffordshire Bull Terrier (Staffik), pewny siebie, stanowczy towarzysz

Staffordshire Bull Terrier (Staffik), pewny siebie, stanowczy towarzysz

Dla jednych staffordshire bull terrier jest wrażliwym rodzinnym współlokatorem, a dla innych pewnym siebie psem o silnym, stanowczym usposobieniu. Niewiele jest ras, które łączą w sobie tak liczne przeciwieństwa mentalne. Prawdą jest jednak, że dzięki pełnemu miłości, empatycznemu i konsekwentnemu wychowaniu od szczenięcia, każdy staffbull może stać się kochającym i wiernym towarzyszem na całe życie.

Staffordshire bull terrier

Historia rasy Staffordshire bull terrier

Dzieje bull terriera z angielskiego hrabstwa Staffordshire sięgają przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to hodowcy skrzyżowali ze sobą buldogi z manchester terrierami oraz english white terierami, w celu uzyskania odważnych, wytrwałych, silnych i szybkich psów z mocnymi szczękami. Początkowo robotnicy wykorzystywali te zwierzęta do tępienia szczurów. Polowanie na gryzonie zapoczątkowało brutalną konkurencję, w której wygrywał pies, który zabił najwięcej szczurów w jak najkrótszym czasie. Niedługo później bull terriera wykorzystywano do szczucia byków, oraz do walki psów na arenie. Agresywne psy były symbolami statusu klasy robotniczej i lukratywnym sposobem na uzupełnienie niewielkich dochodów. Kiedy walki zwierząt zostały ogólnie zakazane w Wielkiej Brytanii w 1835 roku, Staffordshire Bull Terrier szybko zyskał status psa rodzinnego. Rasa Kennel Club uznał w 1935 roku. Od 24 czerwca 1987 roku, zgodnie z klasyfikacją FCI staffordshire bull terrier należy do 3 grupy „Terriery” i jest przypisany do sekcji 3 „Bull terriery”.

Cechy charakteru

Staffordshire bull terrier to odważny i inteligentny pies, który jest przyjazny i czuły w stosunku do ludzi. Anglicy określają go mianem „pies niania” ze względu na jego przyjazne nastawienie wobec dzieci. Warto jednak podkreślić, że pociechy powinny bawić się ze staffikiem wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Jest lojalny wobec swojego opiekuna, a w chwili realnego zagrożenia, bez wahania stanie w obronie bliskich. Posiada ogromny temperament, jest bardzo energiczny, żywiołowy, uwielbia aktywność fizyczną i wyzwania umysłowe. Zawsze jest gotowy do zabawy i chętnie uczy się nowych sztuczek. Poza tym to urodzony psi sportowiec, stworzony do dogfrisbee, agility czy canicrossu.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Staffbull słynie z wytrwałości i nieposkromionej odwagi oraz dość zdecydowanego charakteru z tendencją do dominacji. Istotną rolę w wychowaniu psa tej rasy odgrywa wczesna i odpowiednia socjalizacja oraz optymalne podstawy genetyczne w hodowli. Oprócz serdeczności i przyjaznego nastawienia, opiekunowi przyda się doświadczenie, wiele cierpliwości i konsekwencja w szkoleniu.

Staffordshire bull terrier – wygląd

Sylwetka staffordshire bull terriera jest charakterystyczna: szeroki front tułowia, głęboka klatka piersiowa, żebra wyraźnie wysklepione. Przedstawiciele obu płci osiągają 35,5-40,5 cm wysokości w kłębie i ważą 12,7–17 kg (samce) oraz 11–15,4 kg (suki). Staffordshire bull terrier jest dobrze umięśniony. Ma krótką kufę z szeroką czaszką, mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, czarny nos i oczy. Uszy nosi w pozycji półstojącej lub w tzw. pączek róży. Kończyny są proste, mocne, dobrze umięśnione. Pies porusza się swobodnie, jego chód jest zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku. Staffik ma średniej długości ogon, nisko osadzony, niepodwinięty, nosi go dość nisko. Jego krótka sierść przylega gładko do skóry i najczęściej występuje w kolorach: czerwonym, rudym, płowym, białym, czarnym, błękitnym, a także w wersji łaciatej i pręgowanej.

Zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja sierści staffbulla nie jest bardzo wymagająca, w zupełności wystarczy okazjonalne wyczesywanie specjalną szczotką, gumową rękawicą lub mokrymi chusteczkami w celu usunięcia brudu i kurzu. W okresach linienia, czyli na wiosnę i jesień, warto zwiększyć częstotliwość szczotkowania, ponieważ krótkie włosy staffordshire bull terriera łatwo wbiją się w powierzchnię dywanu i tapicerkę mebli. Podczas kąpieli (co 3-4 miesiące) najlepiej używać specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych.

Staffordshire bull terrier i jego zdrowie

Średnia długość życia przedstawicieli rasy staffordshire bull terrier wynosi 12–14 lat. Właściwa dieta i odpowiednia dawka aktywności pozwalają dożyć pupilowi późnego wieku w dobrym zdrowiu. Należy jednak pamiętać, że staffik nie posiada podszerstka. Powinien być szczególnie chroniony przed zimnem (specjalne ubranka) oraz wysokimi temperaturami. Staffordshire bull terier uznawany jest za zdrową rasę choć można wymienić kilka schorzeń, do których psy te mają skłonności. Na liście typowych dolegliwości jest: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroba metaboliczna L2HGA, zaćma, zwichnięcie rzepki, nużyca, alergie pokarmowe i skórne, PHPV (wada wrodzona oka) oraz kulawizna młodzieńcza.

Ciekawe i warte poznania

W swojej biograficznej książce „Jock of the Bushveld ”, wydanej w 1907 roku, południowoafrykański pisarz Sir Percy Fitzpatrick relacjonuje swoje przygody i doświadczenia ze swoim staffordshire bull terierem. Opowieść stanowi bajkę na dobranoc dla jego czwórki dzieci. Na cześć bohatera powieści został nazwany pierwszy prywatny luksusowy domek w Parku Narodowym Krugera w Południowej Afryce – „Jock Safari Lodge. W parku narodowym znajduje się również tablica pamiątkowa wspaniałego staffordshire bull terriera. Książka zyskała swoją adaptację filmową w 1986 roku.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa komendy zdechł pies?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Nauka psich sztuczek to nie tylko zabawa, lecz również psychiczne wyzwanie dla pupila. Ćwiczenie różnych tricków to doskonały sposób na połączenie treningu z zabawą. Trick zdechł pies jest szczególnie popularny, ponieważ wywołuje dużo śmiechu i wzbudza zachwyt wśród oglądających, zwłaszcza w ramach niestandardowego programu pokazowego.

Pies w pociągu
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Podróż z psem pociągiem to spore wyzwanie zwłaszcza dla tych, którzy wyruszają w nią po raz pierwszy. Jak sprawić, że pies będzie czuł się komfortowo w pociągu i jednocześnie przejazd odbędzie zgodny z przepisami? Poznajcie nasz sposób na wygodne i bezstresowe podróżowanie z psem!

Idealna obroża z podszyciem dla psa
Kategorie: Blog

Idealna obroża z podszyciem dla psa powinna spełniać kilka kluczowych cech, które zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo dla zwierzęcia. Oto kilka ważnych cech, na które warto zwrócić uwagę: Wygoda Obroża powinna być wykonana z miękkiego, przyjemnego dla skóry materiału, szczególnie na podszyciu. Powinna być wystarczająco szeroka, aby nie uciskać szyi psa, ale jednocześnie dobrze dopasowana, […]