Terier rosyjski

Terier rosyjski

Terier rosyjski kojarzony jest zazwyczaj z rozważnym intelektualistą o rozwiniętym instynkcie obronnym i powściągliwym charakterze. Reprezentuje rasę psów użytkowych wyhodowanych przez radzieckich hodowców. To idealny towarzysz, strażnik, ratownik i poszukiwacz, który odziedziczył po swoich przodkach wiele pozytywnych cech. Po sznaucerze olbrzymim wykazuje odwagę, zrównoważony charakter oraz imponujący wygląd, jest inteligentny, wytrwały i posłuszny jak airedale terier, a nieustraszoną naturą przypomina rottweilera.

Czarny terier rosyjski

Terier rosyjski – jak wygląda?

Czarny terier rosyjski odznacza się wspaniałym wyglądem: wydaje się dumny, a jednocześnie emanuje spokojem i siłą. Do imponującego wyglądu przyczyniają się przede wszystkim jego gabaryty: samce osiągają wysokość w kłębie od 70 do 74 cm, samice od 68 do 72 cm. Dorosłe zwierzęta mogą ważyć do 65 kilogramów. Terier rosyjski ma wysportowane i muskularne ciało, masywną strukturę kości i obszerną klatkę piersiową. Głowa jest duża, z szeroką czaszką i płaskim czołem. Szczególną uwagę przyciąga broda i tzw. „wąsy” stanowiące ozdobę pyska. Ogon ma kształt szabli lub sierpa i nigdy nie jest noszony nad grzbietem. Futro teriera rosyjskiego jest zawsze czarnego koloru i ma gęsty, miękki podszerstek oraz grubą, równie gęstą warstwę wierzchnią. Dozwolone są rozproszone siwe włosy (max do 30%) .

Historia rasy

Czarny terier rosyjski jest młodą rasą, jej korzenie sięgają lat 40. XX wieku. Celem hodowców rosyjskich było stworzenie nowego psa pracującego, wytrzymałego i odpornego na niesprzyjające warunki klimatyczne (na terenach północnych). W tym celu krzyżowali ze sobą różne rasy. W żyłach czarnego teriera rosyjskiego płynie krew 26 ras przodków, w tym przede wszystkim nowofundlanda, sznaucera olbrzymiego, airedale teriera i rottweilera. Dzięki tej krzyżówce urodziły się silne szczenięta o odważnym, wytrwałym i posłusznym usposobieniu. Psy, które dzięki grubej i długiej sierści mogły dobrze pracować we wszystkich strefach klimatycznych Rosji.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Pierwsze osobniki służyły głównie jako psy stróżujące w więzieniach oraz jako psy wojskowe i policyjne, pracowały również w służbach granicznych. Szybko jednak okazało się, że czasochłonna pielęgnacja, późne dojrzewanie i kosztowne utrzymanie ograniczyły przydatność teriera rosyjskiego jako „psa zawodowego”. Na szczęście miłośnicy psów dostrzegli w nim wiele pozytywnych cech przyjaciela i towarzysza rodziny, dzięki czemu hodowla rasy stopniowo się ugruntowała. W Rosji terier rosyjski został uznany za niezależną rasę w 1981 roku. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała czarnego teriera rosyjskiego trzy lata później.

Charakter teriera rosyjskiego

Czarny terier rosyjski charakteryzuje się dużą lojalnością wobec swojego właściciela i jest uważany za inteligentnego, oddanego, nieustraszonego czworonoga. Jest nie tylko lojalny, ale także odważny i zawsze gotowy do obrony swoich bliskich lub swojego terytorium. Nigdy nie wdaje się w bójkę, ani nie szczeka na próżno. Jeśli jednak jego przestrzeń zostanie naruszona lub ktoś obcy wkroczy na chroniony przez niego teren, natychmiast reaguje. W kontaktach z bliskimi czarny terier rosyjski jest dobroduszny, spokojny i radosny. Zachwyca swoim posłuszeństwem i przywiązaniem. Zwykle dobrze dogaduje się z małymi dziećmi. Jednak nigdy nie należy zostawiać pociech i czworonożnego przyjaciela bez nadzoru.
Terier rosyjski ma ogół szuka jednej osoby, z którą nawiązuje wyjątkowo bliską więź. Natomiast wobec obcych zazwyczaj jest podejrzliwy. Szybko się uczy i bez problemów przystosowuje się do różnych warunków mieszkaniowych (choć nie powinno się go trzymać w małych mieszkaniach). Pomimo dostojnego wyglądu i imponującej sylwetki, wykazuje niezwykle czuły i wrażliwy charakter. Lubi się przytulać. Wymaga przyjaznego, konsekwentnego wychowania i wczesnej socjalizacji.

Terier rosyjski – zdrowie

Rasa jest uważana za mocną i ogólnie zdrową. Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich dużych psów, czarny terier rosyjski ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego i łokciowego. Z tego powodu, poza działaniami profilaktycznymi, nie powinien zbyt często chodzić po schodach. W mniejszym stopniu przedstawiciele tej rasy mogą być podatni na niektóre choroby neurologiczne, a także choroby serca m.in.: kardiomiopatie (zaburzenia w budowie mięśnia sercowego) oraz choroby oczu. Ogromną rolę w prawidłowej opiece odgrywa zbilansowana dieta, która powinna być modyfikowana wraz ze wzrostem, stanem zdrowia i poziomem aktywności pupila.

Zabiegi pielęgnacyjne

Regularna pielęgnacja tego imponującego czworonożnego przyjaciela jest niezwykle ważna. Sierść teriera rosyjskiego należy dokładnie szczotkować dwa do trzech razy w tygodniu, aby nie zmatowiała i skołtuniła się. Warto od szczenięcia przyzwyczajać swojego podopiecznego do grzebienia i szczotki. Futro między łapami należy okresowo przycinać, zwłaszcza w zimie, aby zapobiec tworzeniu się w tych miejscach grudek śniegu. Do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych teriera rosyjskiego należy zaliczyć także przycinanie włosów w okolicach oczu, sprawdzanie długości pazurów (w razie potrzeby przycinanie), dbałość o zęby oraz usuwanie włosów w uchu wewnętrznym (najlepiej za pomocą zaokrąglonej pęsety). Ponadto co miesiąc lub dwa należy przycinać futro pupila, usuwając przy okazji martwy podszerstek.

Terier rosyjski – kilka ciekawostek

  • Czarny terier rosyjski praktycznie nie linieje, cały martwy włos opiekun musi usunąć podczas wyczesywania sierści.
  • Włosy teriera rosyjskiego mogą osiągać długość 16 cm.
  • Ogromne oddanie teriera rosyjskiego dla rodziny przyniosło mu przydomek „czarna perła Rosji”.
  • Średnia długość życia przedstawicieli rasy terier rosyjski wynosi od 10 do 12 lat.
  • Na ogół szczenięta w jednym miocie mają zbliżoną wagę, jednak w przypadku teriera rosyjskiego niektóre maluchy w miocie ważą 200, a inne nawet 600 gramów.

Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Owczarek Szetlandzki
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek szetlandzki (zwany pieszczotliwie sheltie) to mały pakiet energii, który wymaga dużo ćwiczeń i aktywności. Jest dzielnym, krzepkim psem, któremu nie przeszkadza wiatr i deszcz. Zdecydowanie woli spędzać czas w ruchu, niż leżeć na kolanach. Znany jest z przepięknej sylwetki, swojej wysokiej inteligencji i dobrej kondycji. Jego chęć do nauki i radosne usposobienie sprawiają, że jest idealnym psem do towarzystwa, bardzo wdzięcznym i chętnie współpracującym partnerem.

Międzynarodowy Dzień Psa
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Międzynarodowy Dzień Psa to święto wszystkich psów, rasy mieszanej i czystej. Dzień został ustanowiony w 2004 roku i obchodzony jest na całym świecie 26 sierpnia. Natomiast w naszym kraju świętujemy Dzień Psa pierwszego lipca. Zarówno światowym, jak i krajowym obchodom przyświeca jeden uniwersalny cel – uhonorowanie najlepszego przyjaciela człowieka, oddanego, wiernego towarzysza.

Owczarek podhalański
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek podhalański słynie z przyjaznej i towarzyskiej natury. Bardzo szybko integruje się z rodziną i dobrze dogaduje się z innymi psami oraz małymi zwierzętami. Jest cierpliwy i dobroduszny w stosunku do dzieci, co czyni go popularnym psem rodzinnym. Uważany jest za lojalnego, oddanego, niezawodnego towarzysza i doskonałego stróża, wprawnego psa terapeutycznego i służbowego.