Dzień psa – kiedy właściwie przypada?

Dzień psa – kiedy właściwie przypada?

Międzynarodowy Dzień Psa to święto wszystkich psów, rasy mieszanej i czystej. Dzień został ustanowiony w 2004 roku i obchodzony jest na całym świecie 26 sierpnia. Natomiast w naszym kraju świętujemy Dzień Psa pierwszego lipca. Zarówno światowym, jak i krajowym obchodom przyświeca jeden uniwersalny cel – uhonorowanie najlepszego przyjaciela człowieka, oddanego, wiernego towarzysza.

Międzynarodowy Dzień Psa

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Psa?

Międzynarodowy Dzień Psa obchodzi się co roku 26 sierpnia, aby uhonorować wszystkie psy – bez względu na ich wygląd, wielkość, wiek i rasę. Ponadto jest to święto, majace zachęcić do adopcji wszystkich tych czworonogów, które nie znalazły domu i rodziny.

Dlaczego powstał?

To wspaniała, symboliczna okazja do uczczenia najlepszego przyjaciela człowieka. Dzień, który przypomnienia, że każdy pies na świecie zasługuje na życie w radości, otoczony miłością, ochroną, troską, obdarowany szacunkiem i więzią opiekuna. Wyjątkowy dzień na podniesienie świadomości na temat adopcji psów, pokazanie, że jeśli ktoś szuka wiernego towarzysza życia, schroniska są pełne czworonożnych przyjaciół, którzy czekają na swoją szansę. Międzynarodowy Dzień Psa to również świetna sposobność na pokazanie jak wiele wartościowych walorów futrzany przyjaciel wnosi do życia opiekuna. Pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, cały wachlarz wesołości, energii i korzyści emocjonalnych, wsparcie i ochrona to tylko niektóre z atutów posiadania psa.

W Międzynarodowym Dniu Psa poświęca się również szczególną uwagę wszystkim psom, które wciąż w wielu częściach świata są w trudnej sytuacji, ponieważ ludzie, rząd lub władze lokalne nie dbają o ich dobro. Wspomina się o psach zabitych, maltretowanych, ale także tych, które żyją bezdomnie, cierpią bez opieki, pomocy i ratunku. Międzynarodowy Dzień Psa to misja , która ma pomoc społeczeństwu w docenieniu tych psów, które każdego dnia bezinteresownie pracują, aby ratować życie, zapewniać bezpieczeństwo, opiekę ludziom. Psy każdego dnia narażają swoje życie w służbie ochrony osobistej, dla zapewnienia naszej wolności i bezpieczeństwa, pomocy osobom niepełnosprawnym. Wykrywają bomby i narkotyki oraz wyciągają ofiary żywiołów i innych tragicznych zdarzeń. Co więcej, wykrywają również zmiany nowotworowe, niektóre schorzenia a nawet koronawirusa.

Dzięki komu powstał Dzień Psa?

Inicjatorką Międzynarodowego Dnia Psa jest Colleen Paige. Jest to amerykańska działaczka na rzez praw zwierząt, behawiorystka, wyjątkowa ekspertka od zwierząt i ich stylu życia. Ponadto Colleen Paige wyróżnia się w wielu innych dziedzinach, jest fotografem, projektantką wnętrz przyjaznycgh zwierzętom, treserką psów, pisarką i autorką bestsellera „Księga dobrych zachowań dla psów”. Poza Międzynarodowym Dniem Psa jest inicjatorką wielu świąt, takich jak np.:

  • Międzynarodowy Dzień Szczeniąt ustanowiony w 2006 roku (w USA na dzień 23 marca). Święto obchodzi się, aby podziwiać bezinteresowną miłość, jaką obdarzają nas te niezaprzeczalnie urocze, futrzane kulki. Ponadto jest to dzień który poświęca się ratowaniu osieroconych szczeniąt.
  • Narodowy Dzień Kundelka, znany również jako National Mutt Day, to dzień poświęcony miłości i uhonorowaniu psów rasy mieszanej. Obchodzi się go w USA zarówno 31 lipca , jak i 2 grudnia. Choć obchodzi się go w wielu krajach, nie doczekał się jeszcze światowego ustanowienia.
  • Ogólnokrajowy tydzień spaceru z psem, obchodzony w USA od 2010 roku w pierwszy tydzień października. Tydzień obchodzi się aby zwiększyć świadomość narastającego problemu ograniczania aktywności wśród psów. Na całym świecie celebruje się go w różnych terminach. W naszym kraju najczęściej łączy się z Dniem Psa. W tym okresie miłośnicy zwierząt, organizacje i fundacje zachęcają właścicieli psów do włączenia większej ilości ćwiczeń do codziennej rutyny psa.

Chociaż wyżej wymienione święta narodziły się w USA, są obecnie obchodzone w większości państw na świecie. W szczególny sposób celebruje je między innymi w Wielka Brytania, Australia, Włochy, Nowa Zelandia, Hiszpania. Co więcej, święta te promowane są przez schroniska dla zwierząt, znane instytucje, prestiżowe autorytety celebrytów, media społecznościowe, stacje telewizyjne i radiowe oraz gwiazdy popkultury. Promują je także znane osoby, takie jak Taylor Swift, Dolly Parton czy Joanna Krupa.

Dzień Psa w Polsce

To dzień złożenia hołdu wspaniałym zwierzętom, oddanym, lojalnym i wiernym. W naszym kraju obchodzimy ten wyjątkowy dzień 1 lipca. Data ta nie została wybrana przypadkowo, przypada bowiem na początek wakacji, czyli okres, w którym najwięcej psów zostaje porzuconych. W ten dzień szczególnym uznaniem obejmuje się wszystkich czworonożnych przyjaciół: psy rodzinne, pracujące, pełniące służbę oraz te bezdomne. Ze zdwojoną siłą rozbrzmiewają akcje na rzecz ochrony praw zwierząt oraz akcje na rzecz adopcji porzuconych, niechcianych psów. W całym kraju organizowane są festyny, imprezy plenerowe, konkursy, zabawy, akcje promujące adopcje zwierząt domowych oraz podnoszące świadomość problemu psów pozostawionych bez opieki. Działania te wspierane są przez miłośników psów, fundacje, znane osobistości oraz instytucje lokalne.

Jak świętować Dzień Psa?

Dnia Psa to wspaniała okazja do świadomej i przemyślanej adopcji psa ze schroniska. Ponadto to doskonała sposobność, aby pomóc psom w potrzebie. Z roku na rok rośnie liczba akcji mających na celu wsparcie schronisk oraz fundacji zajmujących się czworonożnymi przyjaciółmi. Na ogół, w takich akcjach zbierane są artykuły pierwszej potrzeby, takie jak: karma; środki czystości; koce; zabawki dla psów lub środki potrzebne na leczenie i utrzymanie zwierząt. Można też pomyśleć o wolontariacie w ośrodkach pomocy dla zwierząt. Warto podarować tym pieskom chwilę czasu, uwagi, troski i czułości. A swojemu podopiecznemu można ofiarować dzień wypełniony ulubionymi elementami. Dzień Psa to świetna okazja do rozpieszczania swojego pupila: dłuższy spacer, więcej zabaw i pieszczot, nowa zabawka lub smakowita przekąska.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Owczarek podhalański
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek podhalański słynie z przyjaznej i towarzyskiej natury. Bardzo szybko integruje się z rodziną i dobrze dogaduje się z innymi psami oraz małymi zwierzętami. Jest cierpliwy i dobroduszny w stosunku do dzieci, co czyni go popularnym psem rodzinnym. Uważany jest za lojalnego, oddanego, niezawodnego towarzysza i doskonałego stróża, wprawnego psa terapeutycznego i służbowego.

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Przejęcie odpowiedzialności za szkolenie psa oznacza przede wszystkim akceptację i poszanowanie jego potrzeb, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym, zgodnie z jego rasą, wiekiem i charakterem. To uznanie, oparte na rozpoznaniu mocnych i słabych stron, powinno znaleźć odzwierciedlenie w jego treningu. Nauka niezbędnych zasad daje czworonożnemu przyjacielowi wysoki stopień bezpieczeństwa, zapewnia harmonijną i stabilną relację z bliskimi osobami. Doświadczony opiekun dobrze wie, że osiągnie znacznie większy sukces w szkoleniu pupila, oferując mu nowe bodźce. Z tego powodu w szerszym sensie szkolenie psa obejmuje również naukę sztuczek, które zapewniają psu zajęcie i rozrywkę. Dlatego proponujemy dzisiaj wskazówki do nauki komendy „turlaj się”, która w kategorii dobra zabawa, zadowolenie i frajda zajmuje wysokie miejsce.

Posokowiec bawarski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Posokowiec bawarski to doskonały tropiciel z wielką pasją łowiecką. Wytrwały, pewny siebie i nieustraszony. W kręgu rodzinnym jest przyjaznym, czułym towarzyszem, który zachwyca spokojnym, zrównoważonym i łagodnym charakterem. Do harmonijnego rozwoju potrzebuje dużo ruchu, wysiłku fizycznego oraz umysłowego.