Biegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Biegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Biegunka u psa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u psów. Nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem mogącym występować w przebiegu wielu dolegliwości. Może pojawić w następstwie zwykłej niestrawności, lecz może być także objawem poważnej choroby. Dlatego poznanie przyczyny  biegunki oraz umiejętność określenia miejsca jej powstawania w jelitach jest kluczowe dla skuteczności terapii. 


Biegunka u psa – rodzaje

Biegunka (z łac. Diarrhoea), potocznie nazywana rozwolnieniem, objawia się zwiększeniem częstotliwości wypróżnień  i wzrostem ilości oddawanego stolca. Kał psa cierpiącego na biegunkę ma konsystencję płynną, bądź półpłynną. Niejednokrotnie zabarwiony jest krwią, ropą, śluzem i przybiera odcień zielony, czarny lub żółty. Schorzenie to może przyjmować dwie postacie : ostrą i przewlekłą. Pierwsza, będąca zazwyczaj konsekwencją zatrucia pokarmowego, szybko się pojawia i na ogół ulega samoograniczeniu po 1–2 dniach. Mogą jej towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe , które są przede wszystkim konsekwencją odwodnienia. Do jej leczenia przeważnie wystarczają domowe sposoby, można ją zwalczyć m.in. głodówką. Natomiast przewlekłej biegunce towarzyszy znacznie większa liczba symptomów tj.:

 • kał ze śluzem, śladami krwi, ropy
 • szybka utrata masy ciała
 • wysoka temperatura ciała
 • osowiałość, apatia
 • wymioty 

Stan ten, w szczególności silne odwodnienie, jest dużym zagrożeniem  dla zdrowia a nawet życia czworonoga. Niebezpieczny jest zwłaszcza w odniesieniu do szczeniąt, psów niewielkich ras, osobników schorowanych  lub starszych. Musimy pamiętać, że przewlekła biegunka u psa bezwzględnie wymaga konsultacji weterynaryjnej. Powód do interwencji weterynarza stanowią także nawracające ostre biegunki.

Biegunka u psa – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn biegunki u psa wymienia się:

 • zatrucie pokarmowe. spowodowane niewłaściwą dietą  lub spożyciem zepsutego jedzenia
 • infekcje wywołane przez bakterie (m.in.: Campylobacter spp., Clostridium jejuni, Salmonella spp., Escherichia coli), wirusy (wirus nosówki, wirus parwowirozy, adenowirusy, rotawirusy) oraz pasożyty ( np.: glisty, tęgoryjca, kokcydia, włosogłówki, giardia)
 • alergie pokarmowe przeważnie na białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego ( m.in.:drób, wołowina, nabiał, soja)
 • reakcję na podanie leków z grupy przeciwbólowych , przeciwzapalnych, antybiotyków
 • nowotwory
 • reakcję po szczepieniu, zmianie diety lub odrobaczeniu 
 • silny stres
 • schorzenia układu hormonalnego

Nierzadko rozwolnieniu towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, ból brzucha, podwyższona temperatura ciała, apatia, trudności w oddychaniu i dyszenie. Dlatego utrzymująca się dłużej niż jeden dzień biegunka o niejasnym podłożu, stanowi wskazanie do wizyty u weterynarza. Lekarz oceni stan psa, zdiagnozuje przyczynę dolegliwości oraz wdroży odpowiednią terapię.

Pierwsza pomoc, czyli domowe sposoby na psią biegunkę

Jeśli  znamy przyczynę biegunki, a u pupila nie występują inne objawy chorobowe, możemy zastosować  domowe, sprawdzone metody. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zwykle 24-godzinna głodówka, podczas której podajemy psu wyłącznie wodę do picia. Uzupełnianie płynów jest w tym przypadku szczególnie ważne, ponieważ nie powinniśmy dopuścić do odwodnienia organizmu.  Przez kolejne dni podajemy pupilowi jedynie lekkostrawne posiłki. Możemy podać mu także ogólnodostępne leki, które łagodzą objawy biegunkowe i działają osłonowo na przewód pokarmowy. Na ogół biegunka mija sama, po jednym lub dwóch dniach.

Leczenie przewlekłej biegunki u psa

Rozpoznanie przyczyn choroby przebiegającej z przewleką biegunką  jest złożonym procesem. W pierwszym kroku lekarz weterynarii określa  z jakiego rodzaju biegunką mamy do czynienia. W  jej rozpoznaniu kluczową rolę odgrywa wywiad oraz dokładne badanie kliniczne. Następnie weterynarz może rozszerzyć diagnostykę o badania :

 • kału pod kątem obecności pasożytów (badanie parazytologiczne- mikroskopowe),
 • krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko konkretnym bakteriom lub wirusom,
 • morfologię i badanie moczu
 • USG jamy brzusznej
 • RTG jamy brzusznej

Wyniki badań determinują dalsze postepowanie w leczeniu schorzenia. Jeśli w układzie pokarmowym zostaną wykryte pasożyty, na przykład clostridiumhistoplazma i kokcydia, lekarz zleci odrobaczenie psa. Natomiast w przypadku infekcji pokarmowej przepisze antybiotyki. Ponieważ podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity standardowo podana zostaje także psu kroplówka z elektrolitami, witaminami i białkiem. Niezależnie od przyczyny biegunki weterynarz przepisuje także leki działające osłonowo na błonę śluzową jelit. Poważniejsze  podłoże choroby może wymagać biopsji a nawet interwencji chirurgicznej. 

Biegunka u psa a dieta

Należy pamiętać, że dieta po każdej biegunce powinna być lekkostrawna. Jednocześnie musi dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, aby nasz pupil miał szansę na szybki powrót do zdrowia. Dlatego w  psim menu powinny się znaleźć specjalne delikatne karmy, przeznaczone dla psów z problemami trawiennymi. Domowe posiłki powinny być dietetyczne, niskotłuszczowe i bezmleczne.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!