Biegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Biegunka u psa - jak sobie radzić?

Biegunka u psa – jak zapobiegać i leczyć?

Biegunka u psa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u psów. Nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem mogącym występować w przebiegu wielu dolegliwości. Może pojawić w następstwie zwykłej niestrawności, lecz może być także objawem poważnej choroby. Dlatego poznanie przyczyny  biegunki oraz umiejętność określenia miejsca jej powstawania w jelitach jest kluczowe dla skuteczności terapii. 


Biegunka u psa – rodzaje

Biegunka (z łac. Diarrhoea), potocznie nazywana rozwolnieniem, objawia się zwiększeniem częstotliwości wypróżnień  i wzrostem ilości oddawanego stolca. Kał psa cierpiącego na biegunkę ma konsystencję płynną, bądź półpłynną. Niejednokrotnie zabarwiony jest krwią, ropą, śluzem i przybiera odcień zielony, czarny lub żółty. Schorzenie to może przyjmować dwie postacie : ostrą i przewlekłą. Pierwsza, będąca zazwyczaj konsekwencją zatrucia pokarmowego, szybko się pojawia i na ogół ulega samoograniczeniu po 1–2 dniach. Mogą jej towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe , które są przede wszystkim konsekwencją odwodnienia. Do jej leczenia przeważnie wystarczają domowe sposoby, można ją zwalczyć m.in. głodówką. Natomiast przewlekłej biegunce towarzyszy znacznie większa liczba symptomów tj.:

 • kał ze śluzem, śladami krwi, ropy
 • szybka utrata masy ciała
 • wysoka temperatura ciała
 • osowiałość, apatia
 • wymioty 

Stan ten, w szczególności silne odwodnienie, jest dużym zagrożeniem  dla zdrowia a nawet życia czworonoga. Niebezpieczny jest zwłaszcza w odniesieniu do szczeniąt, psów niewielkich ras, osobników schorowanych  lub starszych. Musimy pamiętać, że przewlekła biegunka u psa bezwzględnie wymaga konsultacji weterynaryjnej. Powód do interwencji weterynarza stanowią także nawracające ostre biegunki.

Biegunka u psa – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn biegunki u psa wymienia się:

 • zatrucie pokarmowe. spowodowane niewłaściwą dietą  lub spożyciem zepsutego jedzenia
 • infekcje wywołane przez bakterie (m.in.: Campylobacter spp., Clostridium jejuni, Salmonella spp., Escherichia coli), wirusy (wirus nosówki, wirus parwowirozy, adenowirusy, rotawirusy) oraz pasożyty ( np.: glisty, tęgoryjca, kokcydia, włosogłówki, giardia)
 • alergie pokarmowe przeważnie na białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego ( m.in.:drób, wołowina, nabiał, soja)
 • reakcję na podanie leków z grupy przeciwbólowych , przeciwzapalnych, antybiotyków
 • nowotwory
 • reakcję po szczepieniu, zmianie diety lub odrobaczeniu 
 • silny stres
 • schorzenia układu hormonalnego

Nierzadko rozwolnieniu towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, ból brzucha, podwyższona temperatura ciała, apatia, trudności w oddychaniu i dyszenie. Dlatego utrzymująca się dłużej niż jeden dzień biegunka o niejasnym podłożu, stanowi wskazanie do wizyty u weterynarza. Lekarz oceni stan psa, zdiagnozuje przyczynę dolegliwości oraz wdroży odpowiednią terapię.

Pierwsza pomoc, czyli domowe sposoby na psią biegunkę

Jeśli  znamy przyczynę biegunki, a u pupila nie występują inne objawy chorobowe, możemy zastosować  domowe, sprawdzone metody. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest zwykle 24-godzinna głodówka, podczas której podajemy psu wyłącznie wodę do picia. Uzupełnianie płynów jest w tym przypadku szczególnie ważne, ponieważ nie powinniśmy dopuścić do odwodnienia organizmu.  Przez kolejne dni podajemy pupilowi jedynie lekkostrawne posiłki. Możemy podać mu także ogólnodostępne leki, które łagodzą objawy biegunkowe i działają osłonowo na przewód pokarmowy. Na ogół biegunka mija sama, po jednym lub dwóch dniach.

Leczenie przewlekłej biegunki u psa

Rozpoznanie przyczyn choroby przebiegającej z przewleką biegunką  jest złożonym procesem. W pierwszym kroku lekarz weterynarii określa  z jakiego rodzaju biegunką mamy do czynienia. W  jej rozpoznaniu kluczową rolę odgrywa wywiad oraz dokładne badanie kliniczne. Następnie weterynarz może rozszerzyć diagnostykę o badania :

 • kału pod kątem obecności pasożytów (badanie parazytologiczne- mikroskopowe),
 • krwi pod kątem obecności przeciwciał przeciwko konkretnym bakteriom lub wirusom,
 • morfologię i badanie moczu
 • USG jamy brzusznej
 • RTG jamy brzusznej

Wyniki badań determinują dalsze postepowanie w leczeniu schorzenia. Jeśli w układzie pokarmowym zostaną wykryte pasożyty, na przykład clostridiumhistoplazma i kokcydia, lekarz zleci odrobaczenie psa. Natomiast w przypadku infekcji pokarmowej przepisze antybiotyki. Ponieważ podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity standardowo podana zostaje także psu kroplówka z elektrolitami, witaminami i białkiem. Niezależnie od przyczyny biegunki weterynarz przepisuje także leki działające osłonowo na błonę śluzową jelit. Poważniejsze  podłoże choroby może wymagać biopsji a nawet interwencji chirurgicznej. 

Biegunka u psa a dieta

Należy pamiętać, że dieta po każdej biegunce powinna być lekkostrawna. Jednocześnie musi dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, aby nasz pupil miał szansę na szybki powrót do zdrowia. Dlatego w  psim menu powinny się znaleźć specjalne delikatne karmy, przeznaczone dla psów z problemami trawiennymi. Domowe posiłki powinny być dietetyczne, niskotłuszczowe i bezmleczne.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bichon frise to nieduży pies , który wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem. Za sprawą ślicznej i kręconej białej sierści przypomina nieco pluszową maskotkę, stworzoną do pieszczot. Jest pogodnym i wesołym czworonogiem, chętnie spędza czas z ludźmi oraz innymi domowymi zwierzakami. Uwielbia spacery, lubi zabawy i grę w piłkę, a także naukę różnych sztuczek. To doskonały pies do towarzystwa i wspaniały przyjaciel rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Wszyscy znają powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, które na ogół oznacza starcie dwóch żywiołów i wieczne kłótnie, z powodu dzielących ich różnic. Psu i kotu trudno osiągnąć porozumienie, choć nie jest to niemożliwe. Taka przyjaźń też się zdarza ! Przy właściwym podejściu do procesu udomawiania, możemy swoje zwierzaki przyzwyczaić do siebie i sprawić, że […]

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bernardyn. Ten budzący respekt spokojny olbrzym o łagodny usposobieniu w pełni zasługują na zachwyt, jakim jest obdarzany. Słynie z wielkiej postury i równie wielkiego serca. Cechy takie jak  oddanie, wierność i wyjątkowa cierpliwość sprawiają, że jest doskonałym stróżem i przyjacielem rodziny. Bernardyn – wzorzec rasy Zgodnie z klasyfikacją FCI bernardyny należą do grupy 2: sznaucery, pinczery, […]

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Maltańczyk jest uroczym psem, białą kulką o wyjątkowo sympatycznym usposobieniu. Z niezwykłą łatwością, zaledwie w ciągu paru sekund, potrafi roztopić ludzkie serce. Jest psem do towarzystwa, doskonałym przyjacielem rodziny, chociaż jego długi i interesujący rodowód wskazuje na różne predestynacje. Rodowód Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata. Uważa się, że pochodzi z wyspy Meledy (lub […]

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nosówka u psa jest wysoce zaraźliwą, niezwykle niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie lub skończyć  się śmiercią zwierzęcia. Występuje powszechnie na całym świecie i razem z parwowirozą należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych wśród psowatych. Choć zachorowanie może wystąpić u psów w każdym wieku, najbardziej narażone są szczenięta, a także słabe i […]

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pudel duży bez wątpienia należy do najbardziej eleganckich, dystyngowanych oraz dumnych ras na świecie. Psy te odznacza niesamowita wierność, przywiązanie do opiekuna, łagodne i przyjazne usposobienie. Są towarzyskie, zawsze chętne do zabawy, a do domu wprowadzają wiele radości i optymizmu.   Pudel duży – pochodzenie rasy Pudel duży, zwany także pudlem królewskim bądź olbrzymim, wywodzi się […]

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!