Pudel duży (Pudel królewski) – elegancki i dystyngowany czworonóg

Pudel duży, pudel królewski

Pudel duży (Pudel królewski) – elegancki i dystyngowany czworonóg

Pudel duży bez wątpienia należy do najbardziej eleganckich, dystyngowanych oraz dumnych ras na świecie. Psy te odznacza niesamowita wierność, przywiązanie do opiekuna, łagodne i przyjazne usposobienie. Są towarzyskie, zawsze chętne do zabawy, a do domu wprowadzają wiele radości i optymizmu.  


Pudel duży – pochodzenie rasy

Pudel duży, zwany także pudlem królewskim bądź olbrzymim, wywodzi się z rodziny psów myśliwskich, podejmujących z wody ptactwo, które ustrzelono lub złapano w pułapkę. Jest świetnym „pływakiem”. Pochodzi z obszaru Francji, gdzie nazywano go „barbetą”, z uwagi na charakterystyczną, mocno kosmatą brodę. Dużą sławę rasa ta uzyskała na dworze Ludwika XV.  Miłośnicy tych czworonogów uważają, że ich przodkowie pochodzą z Islandii, skąd je sprowadzano do Europy. Z upływem czasu, pudel duży przestał być wykorzystywany do polowań. Stał się psem rodzinnym, pełniącym doskonale funkcje reprezentacyjne oraz towarzyskie. 

Wygląd

Wzorzec pudla dużego określony jest według  klasyfikacji FCI (nr wzorca 172), podobnie jak pozostałe odmiany pudli. Pierwszy wzorzec tej rasy został opracowany już w 1880 roku. Pudel duży ze względu na wzrost zalicza się do psów średniej wielkości. Wyróżnia się bardzo od pozostałych psów, przede wszystkim przyciąga wzrok swoją aparycją i oryginalnością. Dorosły osobnik posiada kręconą szatę, która charakteryzuje się lokowaną lub sznurową formą włosia. Futro pudla dużego jest gęste oraz bardzo przyjemne i miękkie w dotyku. Jego struktura jest elastyczna i tworzy rodzaj wełnistej powłoki. Charakterystycznymi elementami szaty są bardzo popularne „sznury” (tworzone ze skręcających się włosów), które są gęste i osiągają nawet do 20 cm długości. Najczęściej spotykanym umaszczeniem pudla dużego jest: białe, czarne, brązowe, srebrne (szare), morelowe i czerwone.

Głowa pudla dużego ma proste kontury, jest długa, delikatna. Stop jest łagodny, ale wyraźnie zaznaczony. Kufa mocna i równa długości mózgoczaszki. Oczy tego czworonoga kształtem przypominają migdały. Ich barwa może być: czarna, ciemnobrązowa lub bursztynowa. Długie uszy są osadzone na wysokości oczu i zwisają blisko głowy. Lędźwie są szerokie i  krótkie, otoczone dobrze wykszatłconymi mięśniami. Pudel duży ma dość mocne i proste kończyny przednie. Natomiast tylne są doskonale umięśnione oraz głęboko kątowane. Ogon tego psa jest prosty, wysoko osadzony oraz noszony.

Wysokość pudla dużego mierzona w kłębie (pies niestrzyżony) sięga pomiędzy 45 a 60 cm (+/- 2 cm). Waga dorosłego osobnika tej rasy zazwyczaj waha się od 20 do 32 kg. Suczki są lżejsze od samców i mogą być trochę niższe. 

Pudel duży i jego charakter

Pudel duży od dawna uważany był za bardzo aktywnego i wyjątkowo inteligentnego czworonoga. Cechuje go mocne przywiązanie do właściciela oraz spore zainteresowanie szkoleniem, a także chęcią do wykonywania zadań. Jest psiakiem o żywiołowym usposobieniu. Posiada silną osobowość, lubi pozostawać w centrum uwagi, lecz rzadko bywa niesforny. 

Zważywszy, że przedstawiciel tej rasy doskonale współpracuje z człowiekiem oraz cechuje go wysoki poziom inteligencji, posiada predyspozycje do wykonywania wielu zadań. Z powodzeniem wykorzystuje się te psy podczas terapii osób chorych i niepełnosprawnych, mogą pełnić także funkcje ratownicze. 

Pielęgnacja

Każdy opiekun pudla powinien być przygotowany na konsekwentną, a także regularną pielęgnację pupila. Jego szata wymaga częstego czesania i kąpieli, w przeciwnym wypadku szybko ulega sfilcowaniu. Dlatego  pudla dużego należy czesać  kilka razy w tygodniu, strzyc co dwa-trzy miesiące, często kapać, systematycznie kontrolować stan uszu, zębów, pazurów. Mocno splataną sierść pełną kołtunów po prostu strzyżemy na krótko, natomiast zadbaną sierść poddajemy  regularnym zabiegom pielęgnacyjnym  i dobieramy fryzurę zależnie od naszego pomysłu lub  kreatywności  psiego fryzjera. Do wszystkich zabiegów należy podchodzić z duża cierpliwością, także sporą dokładnością. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż przedstawiciele tej rasy nie linieją, ich sierść nie wydala charakterystycznego psiego zapachu i najprawdopodobniej jest hipoalergiczna.

Pudel duży – wady i zalety

Wady:

 • wymaga czasochłonnej pielęgnacji
 • lubi skupiać na sobie uwagę obecnych domowników, ale także i gości
 • bywa uparty

Zalety:

 • inteligentny, bardzo szybko się uczy, chętny do współpracy
 • dostojny i elegancki
 • bardzo przyjazny 
 • wyjątkowo wierny, lojalny, a także oddany
 • łagodny wobec ludzi i zwierząt
 • zrównoważony
 • nie linieje

Zdrowie

Pudle duże to zdrowa rasa i relatywnie długowieczna. Z uwagi na pokaźne rozmiary jej przedstawiciele są narażeni przede wszystkim na dysplazję stawów. Wśród innych schorzeń często dotykających te zwierzęta można wymienić:

 • skręt żołądka 
 • choroby uszu
 • nadczynność, lub niedoczynność tarczycy, 
 • choroby nerek, 

rzadziej:

 • padaczka
 • zaćma 
 • nowotwory 
 • zaburzenie krzepliwości krwi
 • cukrzyca.

Żywienie

Dieta pudla dużego powinna być dobrze zbilansowana i składać się z pokarmu mięsnego oraz roślinnego. Należy uzupełniać ją właściwą suplementacją preparatów mineralno- witaminowych. Wyjątkowo ważna jest suplementacja witaminy A, (naturalny antyoksydant wspomagający procesy prawidłowego widzenia) oraz witaminy D, która wzmacnia i chroni tkankę kostną przed urazami oraz  zwyrodnieniami.  Posiłki mogą składać się zarówno z dobrej jakościowo suchej lub mokrej karmy, a także z pokarmów przygotowywanych w domu. Ważne jest jednak, aby gotowa karma zawierała przynajmniej 80% mięsa, a zawartość  zbóż i warzyw sięgała około 20 %.Wielkość porcji powinna być dostosowana do wieku, wagi, stanu zdrowia, a także do poziomu aktywności fizycznej pupila. Ilość i częstotliwość karmienia warto uzgodnić z weterynarzem. Najczęściej zaleca się jest podawanie pokarmu raz, lub dwa razy dziennie.

Ciekawostki

 • W języku starogermańskim puddeln oznacza  pluskać się w wodzie.
 • Podczas II wojny światowej pudel duży był jedną z 32 ras zakwalifikowanych jako psy pracujące dla armii.
 • Przedstawiciele tej rasy świetnie pływają, wykorzystywani są jako aportery, często biorą udział w zawodach sportowych , konkursach tropienia, a także w pokazach posłuszeństwa.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!