Babeszjoza u psa – objawy, zapobieganie i leczenie

Babeszjoza u psa – objawy, zapobieganie i leczenie

Kleszcze przenoszą wiele chorób, które są groźne dla ludzi oraz zwierząt. Szkodniki te, mimo niewielkiego rozmiaru mogą wyrządzić wiele krzywdy pupilom i przysporzyć jednocześnie wielu problemów ich właścicielom. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o zagrożeniu jakie niesie ze sobą choroba odkleszczowa zwana babeszjozą. Czym jest babeszjoza?


Czym jest babeszjoza?

Babeszjoza jest zakaźną chorobą pasożytniczą, którą wywołuje pierwotniak Babesia canis. Pierwotniak ten przenoszony jest przez kleszcze właściwe, głównie kleszcze łąkowe.  Inną, mniej znaną nazwą babeszjozy jest piroplazmoza. Dotyka ona zwierzęta i często prowadzi do wycieńczenia organizmu, a niekiedy nawet do śmierci czworonoga. Charakteryzuje się wysoką gorączką i anemią hemolityczną, czyli niedokrwistością. Może przebiegać jako bezobjawowa infekcja, albo mieć piorunujący przebieg kończący się śmiercią. 

Gdzie żyją kleszcze?

Babeszjoza psów występuje na całym świecie, a w Europie znana jest od prawie 100-tu lat. Pierwszy przypadek w Polsce odnotowano i opisano w 1966 roku. Kleszcze przenoszące babeszjozę występują w różnych obszarach Polski, szczególnie w lasach, parkach, ogrodach i na łąkach, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Pajęczaki te zadomowiły się także w mieście i występują na trawnikach, czy w przydomowych ogródkach.

Zważywszy na to, że zimy są coraz bardziej łagodne, praktycznie zagrożenie zarażenia się tą chorobą występuje przez cały rok. Temperatury powyżej 5 stopni Celsjusza sprawiają, że kleszcze mogą być groźne w każdej porze roku.  Nie mniej wzmożony okres ich aktywności odnotowuje się w okresach: maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Dlatego też w tych miesiącach powinniśmy zachować szczególną ostrożność w doborze tras spacerowych z naszym pupilem. W tym czasie powinniśmy także zadbać o właściwe zabezpieczenie podopiecznego, musimy uważnie obserwować jego zachowanie i prowadzić dokładne oględziny sierści po każdym spacerze. 

Babeszjoza – jak dochodzi do zarażenia zwierzęcia?

Zazwyczaj czworonogi bywają łatwiejszym celem do ukąszenia niż ludzie. Niejednokrotnie po powrocie ze spaceru wyczuwamy u nich charakterystyczne zgrubienia na skórze, które wskazują na obecność kleszcza. Domową apteczkę warto więc wyposażyć w „kleszczołapkę” lub pesetę, aby w razie potrzeby możliwie szybko usunąć pasożyta.

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu(w czasie ugryzienia)  pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty. Pierwotniaki gwałtownie się rozmnażają w zaatakowanej komórce i następuje rozerwanie krwinki czerwonej. Wówczas pasożyt atakuje lawinowo kolejne erytrocyty, niszcząc ich znaczną część. Dochodzi do  anemii i uszkodzenia narządów wewnętrznych zwierzęcia, tj. nerek i wątroby. W następnej kolejności zostaje zaatakowany układ krążenia. Zbyt późno wykryta babeszjoza może prowadzić do śmierci psa. 

Objawy babeszjozy

Babeszjozę najszybciej można rozpoznać u naszego psa po jego nietypowej ospałości i apatii, braku energii oraz chęci do zabawy. Ponadto charakterystycznym objawem tej choroby jest wysoka gorączka, która może dochodzić nawet do 40 – 41 stopni Celsjusza. Te dwa objawy są charakterystyczne dla babeszjozy i pojawiają się zawsze u czworonogów, u których doszło do infekcji. Oprócz nich często występują jeszcze inne wskazania, które mogą być typowe dla tej choroby, np.: ciemnopomarańczowa lub nawet czerwona barwa moczu (wskazująca na domieszkę krwi), a także biegunka oraz brak apetytu. 

Jak chronić pupila przed kleszczami? 

Ponieważ babeszjoza jest groźną chorobą i może się skończyć nawet śmiercią pupila, należy zastosować odpowiednią profilaktykę przeciwko ukąszeniom kleszczy. O ochronie należy pamiętać przez cały rok, szczególnie wiosną i jesienią , czyli w okresie kiedy te pasożyty są wyjątkowo niebezpieczne. Obecnie rynek oferuje wiele preparatów w formie  tabletek , kropli  oraz  specjalnie nasądzone obroże. Warto jednak pamiętać, że istotą skutecznej profilaktyki jest objęcie naszego psiaka stałą opieką weterynaryjną. Lekarz weterynarii pomoże dobrać odpowiedni środek dla psa oraz zaleci właściwe dawkowanie. Ważne jest przestrzeganie terminów podawania kolejnych dawek preparatu, czy też wymiany obroży przeciwkleszczowej, ponieważ produkt ten traci swoje ochronne właściwości po określonym terminie. Na przykład: obroże zabezpieczają przeciw kleszczom  przez max. 8 miesięcy i lepiej sprawdzą się u psów z krótką sierścią. Krople należy aplikować co miesiąc, tabletki – 2 razy w roku, a spray stosujemy na sierść psa przed każdym spacerem.

Babeszjoza i dodatkowa profilaktyka

Uzupełnieniem wyżej wymienionych sposobów jest dieta. Można psu podawać profilaktycznie zioła, które mają właściwości odstraszające kleszcze, np. czystek. Należy również zapewnić codziennie naszemu czworonogowi odpowiednią ilość witamin z grupy B.

Leczenie babeszjozy

Babeszjoza, podobnie jak inne choroby odkleszczowe, wymaga szybkiej reakcji opiekuna psa i postawienia właściwej diagnozy. Nie możemy ignorować zmiany w zachowaniu naszego pupila i żadnych objawów chorobowych. Tylko przy wcześnie wykrytej chorobie, babeszjoza jest uleczalna. Lekarz weterynarii zwykle pobiera krew psa do badania i stosownie do wyników ordynuje antybiotyk oraz inne leki. Kuracja trwa zwykle kilka dni i ma na celu wyeliminowanie pierwotniaka z krwinek zwierzęcia. Często stosowane jest także leczenie objawowe, obejmujące podanie płynów odżywczych, witaminowych, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (niesterydowych). 

Kleszcz – mały wróg

Kierując się ostrzeżeniami weterynarzy należy pamiętać, że kleszcze będące nosicielami babeszjozy atakują nie tylko w lesie. Są one także groźne w miejskich parkach, ogrodach czy na skwerach. Zagrożenie zakażenia babeszjozą staje się z roku na rok coraz większe. Chrońmy więc nasze zwierzaki!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!