Choroba lokomocyjna u psa

Choroba lokomocyjna u psa

Choroba lokomocyjna u psa. Duży pies oraz jego właścicielka siedzą w bagażniku samochodu

W dzisiejszych czasach pies w podróży nie jest niczym niezwykłym. W samochodach, w pociągach, nawet w samolotach. Właściciele są mocno przywiązani do swoich pupili, zatem nie ma się co dziwić, że pragną z nimi dzielić czas, również  podczas wyjazdów. Mimo licznych udogodnień, które oferują nam ośrodki, hotele, pensjonaty sprawa wspólnego wyjazdu z psem okazuje się często nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż, wiele psów źle znosi podróże, a wyprawa z pupilem, który nie najlepiej się czuje, może być uciążliwa dla wszystkich. Co zrobić by ułatwić naszemu zwierzakowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, jak rozpoznać chorobę, minimalizować i leczyć objawy. Przyglądniemy się temu tematowi i dowiemy się czym jest choroba lokomocyjna u psa. 

Choroba lokomocyjna u psa – jak ją rozpoznać u swojego pupila?

 Wybierając się w podróż musimy pamiętać, że psu, który jeździ różnymi środkami  transportu może także towarzyszyć choroba lokomocyjna, Jeśli Twój pies w czasie podróży ma trudności z oddychaniem, wydaje się być zmęczony, często ziewa lub jest niespokojny, mocno się ślini lub wymiotuje to zdradza  objawy typowe dla nietolerancji transportowej. Wywoływać ją może ruch pojazdu lub strach przed dźwiękami, które wydaje.

Choroba lokomocyjna u psa, zwana też kinetozą dotyka około 20 proc. populacji. Większość  jej symptomów pojawia się w ciągu pierwszych minut jazdy, a niektóre nasilają się w miarę trwania podróży. Objawy są następstwem nieprawidłowej interpretacji sygnałów docierających z otoczenia. Mózg zwierzęcia odbiera jednocześnie sygnały :w ruchu i w spoczynku. Uruchomione zostają mechanizmy obronne, które wywołują w organizmie objawy typowe dla kinetozy. Nietolerancja transportowa może wystąpić u każdego psa, bez względu na jego wiek, płeć i rasę. Najczęściej jest jednak diagnozowana u zwierząt, które nie ukończyły drugiego roku życia. Z obserwacji wynika, że z wiekiem część dorosłych czworonogów po prostu z niej wyrasta.

Choroba lokomocyjna u psa – jak złagodzić objawy chorobowe?

Powinniśmy strać się, żeby pies miał dobre skojarzenia z podróżą. Na początku powinno się z nim jeździć w miejsca, które lubi . Zabieranie go na wycieczki dla przyjemności na pewno pomoże przezwyciężyć lęk zwierzęcia przed jazdą samochodem i pozwoli zapomnieć o nieprzyjemnych skojarzeniach. Ostatni  posiłek powinien zjeść na sześć, osiem godzin przed planowaną podróżą, Choroba lokomocyjna u psa bardzo często wywołuje nudności, a przy pustym żołądku zwierzę jest mniej skłonne do wymiotów. Należy pamiętać, że woda do picia nie podrażnia żołądka i pupil powinien mieć do niej dostęp. Chcąc ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia wymiotów można podać psu środki uspokajające. Jednak należy pamiętać, że to lekarz weterynarii podejmuje decyzję o tym, jaki środek i w jakiej dawce powinniśmy podać zwierzakowi.

Jak pomóc psu podczas jazdy?                                                                                                         

Niektóre zwierzęta bez problemu znoszą długie godziny jazdy, inne po kilku kilometrach mają dosyć. Trzeba więc ustalić, do której grupy należy ulubieniec. Zwykle przód samochodu jest bardziej stabilny, często więc skłonne do chorowania zwierzęta lepiej czują się na przednim siedzeniu. Czworonożny przyjaciel na pewno będzie się czuł lepiej mając także możliwość wyglądania przez okno.  Świeże powietrze dobrze robi każdemu, kto nie czuje się najlepiej, także psu. Nie należy jednak otwierać okien samochodu na całą szerokość, bo to może zachęcić go do ucieczki, wystarczy je uchylić.

Niektóre zwierzęta wpadają w panikę, kiedy samochód jest w ruchu. Choroba lokomocyjna u psa zazwyczaj wzmaga ten lęk. W tej sytuacji można te posiedzieć z nim trochę w samochodzie, bez włączania silnika, dać mu jakiś smakołyk. Kiedy pies polubi już siedzenie w samochodzie, można spróbować zabrać go na krótką przejażdżkę, następnie stopniowo wydłużać czas jazdy. Jego skłonność do choroby lokomocyjnej powinna zniknąć lub w znaczący sposób się zmniejszyć.

Jak radzić sobie z objawami choroby ? Leczenie farmakologiczne

Poznaliśmy już sposoby minimalizowania objawów lęku przejawianego przez czworonoga podczas podróży. Jednak co zrobić w sytuacji kiedy powyższe metody okażą się niewystarczające lub całkowicie zawiodą. Na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie preparaty farmakologiczne, które po konsultacji z weterynarzem można podać swojemu pupilowi. Dawkowanie ustala się indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim stan ogólny czworonoga, jego wiek, masę ciała i częstotliwość występowania objawów typowych dla kłopotliwej dolegliwości. 

Ważne! 

Choroba lokomocyjna u psa, tak jak i każde schorzenie wymaga od opiekunów cierpliwości i dużej rozwagi. Bezwzględnie nie należy podawać pupilowi żadnych środków farmakologicznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii! Zwierzęta i ludzie mają odmienny metabolizm. Podanie farmaceutyków z naszej apteki w dawce przeznaczonej dla człowieka niesie ryzyko zatrucia, a przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!