Husky Syberyjski – pies o zniewalających oczach

Husky Syberyjski – pies o zniewalających oczach

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Husky Syberyjski

Husky Syberyjski – wygląd

Husky syberyjski należy do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowany do sekcji północnych psów zaprzęgowych (grupa V FCI, nr wzorca 270). Jest psem średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowanym, obdarzonym dużą siłą  i wytrzymałością. Jego dwuwarstwowa sierść chroni doskonale przed mrozem. Składa się z delikatnego podszerstka i średniej długości włosa okrywowego. Uszy psa są sterczące, a ogon puszysty. Ogon, choć nie ma podszerstka, spełnia także funkcje ochronne, zwłaszcza podczas zamieci śnieżnych. Pies zwija się wówczas w kłębek i chowa nos pod ogon, który służy mu jako filtr powietrza, ocieplenie. Łapy tego psa również przystosowane są do syberyjskich mrozów. 

Husky syberyjski kojarzony jest z jasnoniebieskim kolorem oczu oraz niebieskimi tęczówkami. Warto podkreślić, że jedno oko może mieć inny kolor niż drugie. Najczęstszym umaszczeniem psa tej rasy jest : czarne, szare, srebrzyste, rude, czekoladowe i złociste z bielą, a także łaciate. 

Husky Syberyjski w liczbach

  • przeciętny dorosły pies osiąga wysokość 53 – 60 cm, a suczka 51 – 56 cm.
  • samiec waży 20 – 27 kg, suka 16 – 32 kg. 
  • przedstawiciele tej rasy żyją średnio 13-15 lat.

Historia rasy

Uważa się, że husky syberyjski pochodzi z plemienia koczowników syberyjskich – Czukczów i należy do najstarszych ras psów na świecie. Wykorzystywany był jako pies zaprzęgowy, do transportu na Syberii. Przedstawiciele tej rasy byli traktowani przez koczowników jak członkowie rodzinny. Czworonogi często spały z dziećmi, zapewniając im ciepłe i przytulność.

Husky syberyjski został sprowadzony na Alaskę w 1908 roku i był wykorzystywany jako pies zaprzęgowy, podczas epoki gorączki złota. Ponadto, ścigał się w wyścigach psich zaprzęgów na dystansie 408 mil (All-Alaska Sweepstakes). Do dziś pozostaje aktywnym uczestnikiem tych zawodów. Uważa się, że ostatni husky syberyjski został wywieziony z Syberii w 1930 roku, po zamknięciu granic przez rząd radziecki. Rasa nadal rozwijała się w Ameryce Północnej, zachowując wiele wspaniałych cech psa syberyjskiego.

Zdrowie

Husky syberyjski jest ogólnie zdrowym psem, ale podobnie jak inne rasy, jest podatny na pewne schorzenia. Do najczęstszych należą: zaćma (występuje w podeszłym wieku), dystrofia rogówki, postępujący zanik siatkówki (PRA), czy dysplazja stawów biodrowych.

Kilka faktów o Husky Syberyjskim

Ekstrawertyk

Jest dobroduszny, towarzyski, energiczny i przyjazny. Husky potrzebuje towarzystwa ludzi i innych psów. Pozostawienie go samemu sobie może  skutkować niepożądanym zachowaniem, np. gryzieniem mebli, butów.

Sportowiec

Rywalizację ma wpisaną w genach. Chcąc zapewnić mu zdrowie, kondycję, szczęście musimy zapewnić mu dużą dawkę aktywności fizycznej, dopełnioną wyzwaniami. Wynika to z pracy, którą wykonywał przez wieki. Dobrym ćwiczeniem dla husky jest bieganie ( także przy rowerze), piesze wędrówki i intensywne zabawy na świeżym powietrzu.

Artysta ucieczki

Husky przejawia nadprzeciętne zdolności do ucieczki. Może podkopać ogrodzenie lub je przeskoczyć, potrafi otworzyć zamek i klamkę w drzwiach, aby wyjść i biegać po okolicy. Nie zaleca się spuszczania husky ze smyczy, gdyż ma wrodzoną ciekawość świata, która skłania go do samodzielnych wypraw. Jeśli szukasz psa do spacerów bez smyczy, to pies husky nie jest dobrym wyborem.

Sierściowy „rozrzutnik”

Syberyjczyk ma gęstą podwójną szatę (podszerstek i włos ochronny), która chroni psa przed niskimi temperaturami. Futro jest miękkie, bezwonne i samooczyszczające. Zalecane jest regularne szczotkowanie psa ( przynajmniej raz w tygodniu) i tylko kilka kąpieli w roku. Husky syberyjski zrzuca swoją sierść dwa razy w roku, ale w rzeczywistości przez cały rok jego włosy są rozrzucane wokół. Należy go wówczas czesać codziennie, warto zainwestować też w dobry odkurzacz i zaopatrzyć się w wałki do kłaczków. 

Myśliciel

Husky jest mądry i inteligentny, ale jednocześnie przejawia instynkt niezależnego myśliciela. Zdecyduje sam, czy wykonać to, o co go prosimy. Lubi trening klikerowy i uwielbia uczyć się nowych sztuczek. Wykazuje dużą potrzebę ćwiczeń fizycznych i stymulacji umysłowej. Chociaż syberyjczyka można dość łatwo wyszkolić, z pewnością kiedyś postara się nas przechytrzyć. 

Wokalista

Syberyjczyk będzie wyć, skomleć, szczekać w wybranym przez siebie momencie. Jego wachlarz dźwięków i pozy filmowe zadziwią, bawią i wywołują szeroki uśmiech. 

Lojalny pies rodzinny 

Husky jest uroczym towarzyszem rodziny, przy tym delikatnym w stosunku do dzieci. Jest wierny, lojalny i oddany. Bardzo kocha swojego opiekuna, szybko przywiązuje się do wszystkich domowników. Swoja miłość nie okazuje leżąc u stóp bliskich przez cały dzień, za to wymarzonym towarzyszem podczas zabaw i spacerów. 

Kiepski stróż

Husky syberyjski nie nadaje się do stróżowania. Zdarza się, że zaprosi złodzieja na poczęstunek, zabawę i drzemkę.

Górnik

Syberyjczyk przekopie całe podwórko. Uwielbia to robić. Tę skłonność odziedziczył po przodkach. Od setek lat, kiedy husky pracował w zaprzęgu, kopał w śniegu, aby schronić się przed zimnem i wiatrem.

Polarnik

Husky uwielbia śnieg i chłodne powietrze, w końcu pochodzi z Syberii. Jednak szybko potrafi przystosować się do  nowych warunków klimatycznych.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!