Twój pies uciekł? Zobacz co zrobić!

Twój pies uciekł? Zobacz co zrobić!

Twój pies uciekł, a Ty martwisz się, co się z nim stanie. Czy odnajdzie drogę do domu, czy zostanie potrącony przez samochód, czy ktoś go ukradnie, czy kiedykolwiek go jeszcze zobaczysz? Ale nie panikuj, nie ulegaj lękom, działaj jak najszybciej, aby zwiększyć szansę na odnalezienie swojego pupila!

Pies uciekł? Zobacz dlaczego!

Dlaczego pies uciekł?

Właściwie nie można wykluczyć ucieczki żadnego psa, nawet bardzo dobrze wyszkolonego. Większość ras ma wrodzony instynkt łowiecki, który może okazać się silniejszy od przywoływania przez właściciela. W konsekwencji należy wziąć pod uwagę, że spuszczenie psa ze smyczy może się wiązać z ryzykiem ucieczki! Kolejną przyczyną ucieczek jest lęk, strach. Pupil może ratować się ucieczką w chwili, gdy poczuje zagrożenie, np. podczas burzy lub z powodu wybuchu fajerwerków. Kiedy czworonożny przyjaciel się boi, jest zdezorientowany i nie jest w stanie właściwie ocenić sytuacji. Zachowuje się wtedy inaczej, niż w normalnym stanie. Psy próbują ucieczki również z powodu nudy lub chęci eksploracji. Większość czworonogów prowadzi (niestety) monotonny tryb życia, w którym brakuje im ruchu i ekscytujących wyzwań. Trzeba się liczyć z tym, że pupil właśnie z tego powodu może zdecydować się na zbadanie okolicy. Dlatego, aby pies nie uciekł warto:

  • sprawdzić ogrodzenie, czy nie jest uszkodzone, nie ma wyrw i podkopów.
  • pamiętać o tym, aby bramy i furtki, były zawsze zamknięte.
  • upewnić się, że wszyscy domownicy rozumieją, jak ważne jest zamykanie drzwi, furtki.
  • przyzwyczaić pupila do nowego życia, zaznajomić z otoczeniem, ludźmi, dźwiękami i zapachami.
  • zadbać o właściwy trening oraz odpowiednią ilości ruchu.
  • zbudować silną więź z czworonożnym przyjacielem.

Poniżej prezentujemy kilka kroków i wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć pupila po ucieczce i sprowadzić go do domu.

Nie goń swojego psa

Jeśli pies uciekł, lecz jeszcze znajduje się w zasięgu wzroku- zachowaj spokój. Nigdy nie goń za pupilem. To tylko sprowokuje go do dalszej ucieczki. Jeśli masz ulubioną zabawkę lub smakołyk, spróbuj zachęcić psiaka, aby przyszedł pobawić się lub zjeść przekąskę. Jeśli Cię ignoruje, spróbuj odwrócić się, usiąść lub uklęknąć, a następnie z zdecydowanym głosem zawołaj psa. Nie krzycz, ale używaj tonu, który odebrany zostanie przez niego jako zaproszenie do zabawy. Gdy to nie skutkuje, spróbuj iść powoli w jego stronę, ale udawaj, że nie zwracasz na niego uwagi. Kiedy podejdziesz bliżej, zmień kierunek i biegnij w przeciwnym kierunku. Staraj się przyciągnąć jego uwagę, zawołaj używając jego imienia, np. „Chodź Maksio!”
Ważne: kiedy już wróci, nie łajaj go, gdyż następnym razem nie przyjdzie do Ciebie. Pochwal go i nagródź smakołykiem.

Jeżeli pies uciekł, przeszukaj swoją okolicę

Jeśli nie masz pojęcia dokąd pies uciekł, zacznij przeszukiwać najbliższą okolicę. Jeśli nie przyniesie to efektu, weź rower lub samochód i rozpocznij dalsze poszukiwania. Zabierz ze sobą przedmioty, które pomogą czworonożnemu przyjacielowi bezpiecznie wrócić do domu: smycz, klatkę, ulubioną zabawkę.

Skontaktuj się z policją lub schroniskami dla zwierząt

Poinformuj lokalny posterunek policji, że Twój pies uciekł. Jest to z reguły pierwsze miejsce, z którym kontaktują się właściciele zaginionych czworonogów. Zostaw im opis psa oraz Twoje dane kontaktowe na wypadek, gdy ktoś zgłosił fakt znalezienia psa. Warto także skontaktować się ze: schroniskami dla zwierząt i klinikami weterynaryjnymi.

Zaangażuj sąsiadów

Jeśli nie możesz samodzielnie znaleźć psa, poszukaj pomocy u sąsiadów i znajomych mieszkających w okolicy. Poinstruuj jednak wszystkie pomagające osoby, aby nie krzyczeli na psa, ani też nie ścigali, gdy go odnajdą. Najlepiej, aby usiedli lub przykucnęli, rzucili smakołyki w kierunku psa i wołając po imieniu próbowali zachęcić go do podejścia.

PIES UCIEKŁ – opublikuj powiadomienie o zagubieniu psa w mediach społecznościowych

Jest to świetny sposób na szybkie zamieszczenie informacji, gdy pies uciekł i podzielnie się nią z licznymi odbiorcami. Opublikuj wiadomość ze szczegółowymi informacjami o zagubionym psie. Wstaw jego zdjęcie, szczegóły ostatniej lokalizacji oraz wszelkie inne ważne informacje. Następnie poproś czytelników o rozpowszechnienie ogłoszenia i pomoc w poszukiwaniu czworonoga. Możesz być pozytywnie zaskoczony reakcją społeczności i wsparciem, jakie otrzymasz od nieznajomych w takiej sytuacji! Twój wpis na Facebooku, Twitterze, Instagramie i innych mediach społecznościowych ma szansę osiągnąć bardzo szeroki zasięg i trafić do potencjalnego znalazcy pupila.

Sprawdź informacje w rejestrze mikroczipów

Jeśli Twój pies miał mikroczip, znacznie ułatwi to jego lokalizację i odnalezienie. Urządzenie to stanowi doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy pies uciekł. Jeśli pupil pojawi się w schronisku lub w poradni weterynaryjnej, po zeskanowaniu jego mikroczipa, szybko otrzymasz informację o miejscu jego pobytu. Jednak samo zaczipowanie nie wystarczy, musisz również zarejestrować podopiecznego w bazie zwierząt wraz z własnymi aktualnymi danymi kontaktowymi.

Stwórz ulotkę o zagubionym psie

Wywieszanie ulotek może wydawać się staromodne, ale nadal działa. Możesz użyć wzoru dostępnego w internecie lub stworzyć własny plakat z informacjami o zagubionym pupilu. Ulotka powinna zawierać informacje: nazwa psa, rasa, płeć, waga i wzrost, gdzie był ostatnio widziany, czy oferowana jest nagroda, oraz wyraźne, rozpoznawalne zdjęcie. Zaleca się nie publikować informacji o nagrodzie, ponieważ zachęca to niektóre osoby do ścigania przestraszonego psa. Zazwyczaj prowokuje to czworonoga do dalszej ucieczki. Jeśli zgubionego psa znalazł dobry i odpowiedzialny przyjaciel zwierząt, zwróci go bez tzw. znaleźnego.

Nie poddawaj się jeżeli pies uciekł już kilka godzin czy dni temu

Psy potrafią przetrwać nawet ekstremalnie długie ucieczki. Znane są historie o czworonogach powracających do domu po tygodniach, miesiącach, a czasem nawet później. Gdy Twój pies uciekł, nigdy nie trać więc wiary, szukaj wytrwale, aż znajdziesz swojego towarzysza.

Sprzymierzeńcy w trudnej sytuacji

  • Szkolenie – warto nauczyć pupila wykonywania komendy przywołania „do mnie” – Twój pies powinien zawsze przyjść do Ciebie na wezwanie, bez względu na otoczenie.
  • Tabliczka identyfikująca – najlepiej wygrawerowana, zawsze przypięta do obroży lub szelek.
  • Mikroczip – to łatwy sposób na zlokalizowanie uciekiniera. Weterynarz lub schronisko zeskanuje jego grzbiet i dowie się do kogo pies należy. Odczytanie mikroczipa wymaga specjalnego skanera, który ma tylko weterynarz, kontrola zwierząt lub schronisko.
  • Lokalizator GPS – śledzenie psów poprzez sygnał GPS jest stosunkowo nowym, ale naprawdę efektywnym pomysłem. Istnieje kilka opcji mocowania nadajnika do obroży psa, które umożliwia jego śledzenie na dużych odległościach.
  • Wymień zużyte akcesoria – jeśli obroża, smycz czy szelki Twojego psa są już stare, zużyte i nie dopinają się, są przetarte, warto je wymienić na takie, które będą poprawnie funkcjonować i spełniać swoją rolę.

Zobacz również....

Owczarek Belgijski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek belgijski, zwany także psem rasy groenendael, obdarzony jest dużą inteligencją. Charakteryzuje się pewnością siebie i ogromną energią. Jest mądrym psem i oddanym przyjacielem, który zawsze jest gotowy na kolejną przygodę.

Pies skacze na ludzi? Zobacz dlaczego!
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Kiedy wracamy do domu i nasz szczeniak wita nas entuzjastycznym skakaniem, najczęściej przyjmujemy to zachowanie z radością. Jednak bardzo szybko okazuje się, że ten problematyczny nawyk staje się dla nas i otoczenia bardzo uciążliwy, a chwilami nawet niebezpieczny. I wtedy pojawia się pytanie: jak powstrzymać psa przed skakaniem i jak zrobić to najlepiej?

Welsh Corgi Pembroke
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Walijski corgi pembroke jest aktywnym, niezwykle inteligentnym czworonogiem, która w ostatnich latach zyskał dużą popularność. To bardzo ekspresyjny, przyjazny pies, oddany rodzinie i cierpliwy wobec dzieci. Pomimo niewielkich rozmiarów, słynie z pracowitości. Przeczytaj opis Welsh Corgi Pembroke poniżej.