Atopowe zapalenie skóry u psa. Czym jest? Jak je wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry u psa. Czym jest? Jak je wyleczyć?

Termin atopowe zapalenie skóry u psa odnosi się do stanu zapalnego skóry, spowodowanego nieprawidłową produkcją przeciwciał po kontakcie z alergenem. Schorzenie to powoduje silny świąd, zaczerwienienie i obrzęk oraz inne dokuczliwe objawy. Przyjmuje się, że wysoka skłonność do rozwoju tej choroby jest u psów uwarunkowana genetycznie.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Czym jest atopowe zapalenie skóry u psa?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną wywołaną przez określone czynniki środowiskowe, m.in.: pyłki, roztocza kurzu domowego oraz chemikalia wchłaniane przez drogi oddechowe lub skórę. Według aktualnej wiedzy choroba ta występuje najczęściej u psów w wieku od 1 do 3 lat i dotyka częściej przedstawicieli określonych ras, w szczególności takich jak: bokser, golden retriever, labrador, owczarek niemiecki, foksterier, seter irlandzki, pudel, west highland terier, sznaucer miniaturowy, shar pei, shih tzu oraz lhasa apso. Zasadniczo jednak każdy czworonożny przyjaciel może na nią cierpieć.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u psa?

Najczęstszym objawem atopowego zaplenia skóry jest silny świąd, zaczerwienienie, przebarwienia, a także powracające infekcje ucha. Zasadniczo zmiany skórne mogą wystąpić na wszystkich częściach ciała, lecz w większości przypadków umiejscowione są na łapach, w okolicy pachwin i brzucha. Ciągłe lizanie i drapanie swędzących części ciała może doprowadzić do egzemy, łupieżu i wypadania włosów, a także do ropnego zapalenia skóry, któremu często towarzyszy nieprzyjemny zapach. Ponadto gryzienie skóry przez psa często skutkuje wtórnymi infekcjami. Są one spowodowane przez patogeny, które wnikają w otwarte, uszkodzone obszary skóry.

Ważne: Atopowe zapalenie skóry w znacznym stopniu obniża jakość życia pupila, jeśli więc zauważymy u swojego psa jeden lub więcej z wymienionych objawów, zalecamy natychmiastowe udanie się do weterynarza w celu rozpoznania przyczyny schorzenia i podjęcia właściwego leczenia.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u psa?

Powszechnie przyjmuje się, że atopowe zapalenie skóry u psa wynika z predyspozycji genetycznych. Ostatnie badania wykazały również związek tego schorzenia z zaburzeniami w układzie pokarmowym. Chorobę wywołują różne alergeny środowiskowe, przede wszystkim:

  • roztocza kurzu domowego
  • pleśnie
  • grzyby
  • pyłki roślinne traw i drzew

W niektórych przypadkach objawy atopii mają związek z alergią pokarmową.

Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry u psa?

Aby skutecznie leczyć tego rodzaju choroby alergiczne, kluczowe jest rozpoznanie ich faktycznej przyczyny. Zwiększona częstość występowania objawów w określonych porach roku i konkretnych miejscach może dostarczyć wstępnych informacji o tym, które alergeny są odpowiedzialne za chorobę.

Poza tym w określeniu alergii pokarmowej pomocna może być dieta eliminacyjna. Jednak przed rozpoczęciem leczenia atopowego zapalenia skóry, lekarz weterynarii musi przede wszystkim wykluczyć inne schorzenia wyzwalające zapalenie skóry. I tak miedzy innymi reakcję alergiczną związaną z inwazją pasożytów można wykryć poprzez obserwację i badania laboratoryjne. Po wykluczeniu innych schorzeń, lekarz weterynarii wykonuje test skórny, aby rozpoznać, na jakie alergeny reaguje podopieczny. W tym celu, w wygolony fragment skóry na brzuchu lub klatce piersiowej psa, wstrzykiwane są niewielkie dawki różnych alergenów. Wyzwalacz zapalenia skóry jest identyfikowany przez wyraźną reakcję, taką jak zaczerwienienie skóry.

Jak można leczyć atopowe zapalenie skóry u psa?

Z oczywistych względów najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie, unikanie lub chociażby ograniczenie alergenów. W przypadku alergii na roztocza pomocna w złagodzeniu objawów może być dbałość o właściwą higienę i pielęgnację miejsc, w których pupil przebywa najczęściej. Jeśli pies jest uczulony na pyłki, spacery należy przenieść w miejsca, gdzie nie występują problematyczne gatunki roślin ani wysoka trawa.

Objawowe leczenie świądu przeprowadza się za pomocą różnych środków przeciwhistaminowych. Preparaty te działają przeciwświądowo, zmniejszają obrzęki, łagodzą podrażnienia skóry. Wykazują również właściwości znieczulające. W przypadku występowania wtórnych infekcji bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

Leczenie przyczynowe, czyli odczulanie, nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia atopowego zapalenia skóry u psa, jednak może wydłużyć czas woly od objawów. Układ odpornościowy czworonożnego przyjaciela stopniowo przyzwyczaja się do alergenu za pomocą indywidualnie dobranych dawek szczepionki odczulającej. Wzrastające dawki alergenu wstrzykiwane są pod skórę w poradni weterynaryjnej lub w domu, na ogół przez okres 3- 4 miesięcy. Następnie szczepionki podaje się w odstępach kilkutygodniowych. Pełna terapia trwa około 3 lata, lecz pierwsze efekty pojawiają się znacznie szybciej, zazwyczaj już po pół roku. Należy podkreślić, że odczulanie nie tylko leczy atopię, lecz także minimalizuje ryzyko nowych alergii oraz rozwoju innych schorzeń, w szczególności astmy oskrzelowej.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Sznaucer miniaturowy
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Sznaucer miniaturowy jest najmniejszy z trzech sznaucerów uznanych za odrębną rasę. Ten inteligentny czworonożny przyjaciel jest szczególnie popularny jako pies rodzinny i do towarzystwa. Jednak dzięki swojej odwadze i czujności okazuje się również niezawodnym psem stróżującym.

jak zmierzyć psa do szelek, obroży
Kategorie: Blog

Obroża z klamrą DURAFLEX ® Klasyka, która nigdy się nie starzeje! Oto standardowy typ obroży z zapięciem na zatrzask. Klamra jest wyprofilowana tak, aby idealnie układała się na szyi psa. Dostępna w kilku szerokościach i rozmiarach – pomyśleliśmy o psiakach każdej wielkości. Wygląd produktu:Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy: Zdjęcie na modelu: Miejsce wzięcia miary: Zmierz psa w […]

jak czyscic psie akcesoria - link do filmiku
Kategorie: Blog

Wskazówki dotyczące czyszczenia psich akcesoriów spacerowych