Akita – pies jak pomnik przyrody

Akita – pies jak pomnik przyrody

Dumny i przepiękny akita jest pomnikiem przyrody w swoim rodzinnym kraju. Ten japoński pies myśliwski jest symbolem lojalności, wierności i opiekuńczości. Emanuje godnością i słynie z tego, że potrafi zachować spokój, nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Akita

Akita – opis rasy

Akita jest rasą psów zaliczaną zgodnie ze standardem FCI do grupy V, sekcji 5, wzorca nr 255 – szpice i psy pierwotne. Ten „puchaty niedźwiadek” współcześnie pełni funkcje stróżująco – obronne oraz towarzyskie. Jest największym psem pośród ras japońskich. Nie podlega próbom pracy.

Pies akita wywodzi się z górzystych rejonów północnej Japonii, gdzie uważany jest za „czułego i silnego”. Czworonóg ten zawdzięcza swoją nazwę prefekturze Akita. Pierwotnie Japończycy używali psów akita do polowania na dziki oraz ptactwo łowne. Ten szybki, potężny pies był także niezrównany w śledzeniu dużej zwierzyny, m.in.: jelenia, łosia i czarnego niedźwiedzia. W późniejszym okresie akita używane były jako psy stróżujące i towarowe. Podczas II wojny światowej wojsko prawie wytrzebiło rasę. Dlatego po zakończeniu działań wojennych podjęto próbę jej odbudowania. Skrzyżowano ocalałe psy z japońskimi psami zaprzęgowymi i chow chow. Natomiast wyselekcjonowane większe osobniki zostały skrzyżowane z owczarkami niemieckimi i stworzyły odrębną rasę, amerykańską akitę. Obie rasy zostały oficjalnie sklasyfikowane w 1999 roku.

Wygląd

Akita jest potężnym i silnym psem o proporcjonalnej budowie. Wyróżnia go szeroka głowa i krótka kufa, które tworzą kształt trójkąta. Pies tej rasy ma małe oczy i stojące szpiczaste uszy, co nadaje mu bardzo dostojny wyraz. Ciało ma muskularne, a nogi proste i mocne. Ogon jest duży i pełny, noszony wysoko, zwykle zakręcony nad tułowiem.

Sierść psa rasy akita jest bardzo gęsta, krótka lub średniej długości. Wygląda niezwykle efektownie. Gruby, miękki podszerstek sprawia, że ​​czworonóg ten dobrze sobie radzi w chłodniejszym klimacie. W cieplejszych miesiącach jego sierść znacznie się przerzedza. Zewnętrzny włos okrywowy jest nieco dłuższy i grubszy. Najczęściej spotyka się sierść w odcieniach: białym, rudym i sezamowym. Podszerstek może mieć inny kolor niż włos okrywowy, ale wybarwienie jest zawsze wyraźne.

Akita w liczbach

  • Waga: suki 32 – 45 kg, samca 45 – 59 kg.
  • Wysokość w kłębie: samicy 58 – 64 cm, psa 64 –70 cm.
  • Długość życia: 10 do 12 lat.

Osobowość

Akita jest bardzo dumnym, pewnym siebie psem, który lubi działać samodzielnie. Odczuwa potrzebę dominacji i hierarchizacji w grupie. Ma silnie rozwinięty instynkt myśliwski i może być agresywny w stosunku do innych psów, spoza jego grupy rodzinnej. Właściwie uspołeczniony przedstawiciel tej rasy może nauczyć się tolerować inne zwierzęta, ale najprawdopodobniej zawsze będzie starał się utrzymać prymat.

Pies akita jest lojalny i czuły wobec swojej rodziny. Wykazuje cechy przywiązania do swojego terytorium i trzyma się z dala od obcych. Uwielbia zabawę, jest pogodnym towarzyszem życia, ale bywa bardzo stanowczy. Jest doskonałym stróżem i szczeka tylko wtedy, gdy wyczuje realne zagrożenie.

Akita – dla kogo ten pies?

Mimo, że psy tej rasy obdarzone są sporymi gabarytami, to od wieków hodowano je jako towarzyszy rodzin. To właśnie lojalność i przywiązanie są najbardziej cenione przez ich właścicieli. W

zwyczaju akity jest „chodzenie jak cień” za opiekunem lub wybranym domownikiem, jakby jedynym celem jego życia była ochrona i dotrzymywanie towarzystwa. Wysoce rozwinięty instynkt obronny może popychać go chwilami do agresji. Akita może jednak wykazywać tendencje do agresji, zazwyczaj skierowane w stronę innych psów. Z tego powodu należy zachować ostrożność podczas kontaktów z innymi psami lub gdy nieznajome osoby wchodzą domu. Pokaźna sylwetka akity oraz jego wielka siła i wytrzymałość mogą stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonego właściciela. Akita potrzebuje dedykowanego treningu, który pomoże mu właściwie ukierunkować energię. Wymaga urozmaiconego, przyjaznego szkolenia, łączącego wyzwania fizyczne i umysłowe.

Pielęgnacja

Akita jest rasą dość łatwą w utrzymaniu i pielęgnacji, choć w czasie linienia (zwykle dwa razy do roku – na wiosnę i na jesień) wymaga więcej uwagi. W tym okresie należy psa regularnie wyczesywać, a także dość często kąpać. W pozostałe miesiące kapanie powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. Szczotkując sierść warto poświęcić więcej czasu na dokładne usunięcie martwego podszerstka. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy także włączyć dbałość o uszy i zęby pupila.

Akita, a zdrowie

Akita jest rasą zdrową i odporną na choroby. Sporadycznie występuje : dysplazja stawu skokowego, podwinięcie powieki i postępujący zanik siatkówki. Na szczęście równie rzadko psy tej cierpią na schorzenia o podłożu genetycznym, tj.: niedoczynność tarczycy, rozszerzenie i skręt żołądka, alergiczne zapalenie skóry, czy zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym.

Ciekawostki.

  • Psy rasy akita oprócz swojej wyjątkowej lojalności, zna się z czystości. Niektórzy określają te czworonogi mianem „kotopodobne”, ponieważ są bardzo czyste i prawie nie wydzielają zapachu.
  • W Japonii akita jest symbolem niezwykłej mocy, ale także zdrowia, szczęścia i długiego życia.
  • W 1931 roku rząd Japonii ogłosił rasę akita dziedzictwem kulturowym i jednym z narodowych skarbów Japonii.
  • Rodzice często zawieszają figurkę akity nad kołyską niemowlaka, aby chronić go przed złymi snami. Podarowanie psa tej rasy najbliższym, podobno przynosi szczęście.
  • Psy akita używano podczas wojny rosyjsko-japońskiej do poszukiwań zaginionych marynarzy oraz jako psy stróżujące.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Zespół Downa, zwany również trisomia 21, oznacza zaburzenie genetyczne, które może wystąpić u ludzi. Zmiana ta jest konsekwencją wytworzenia dodatkowego chromosomu i prowadzi do istotnych zmian w organizmie, które dają charakterystyczne objawy fizyczne oraz psychiczne. Chociaż przypadki tej wady genetycznej u ludzi nie są sporadyczne, u innych gatunków zespół Downa występuje niezwykle rzadko. A jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy psy również mogą na niego cierpieć, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek australijski zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim niezwykłemu ubarwieniu sierści oraz lodowo-niebieskim oczom. To bardzo mądry, aktywny pies o przyjaznym usposobieniu. Jest pracowity, wierny i łatwo poddaje się szkoleniu. Wszystkie te walory sprawiają, że rasa ta cieszy się coraz większą popularnością

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

W powszechnej opinii krąży wiele stereotypów dotyczących psiej sierści. Jeden z nich jest związany z przekonaniem, iż poza czworonogami, które z powodów genetycznych nie posiadają sierści, istnieją dwie kategorie psów. Do pierwszej należą czworonożni przyjaciele z sierścią. Druga obejmuje rasy psów z włosami. Nadszedł czas na rozwianie wątpliwości w tej kwestii.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!