Wiek psa – jak prawidłowo określić ile lat ma pies?

Wiek psa – jak prawidłowo określić ile lat ma pies?

Wiek psa

,Jak oszacować wiek psa, chociaż jego przeszłość nie jest nam znana? Decydując się na przygarnięcie zwierzaka, bez wątpienia warto wiedzieć ile lat może mieć nasz nowy członek rodziny. Wiedza ta pomoże nam dobrać optymalną dietę, dostosować formę opieki do jego potrzeb oraz sprawdzić, czy nasz pies rośnie prawidłowo. 

Jak określić wiek psa? 

Zęby

Bez wątpienia, najpewniejszą metodą ułatwiającą określenie wieku psa jest zbadanie stanu uzębienia czworonoga. Pierwsze ząbki zaczynają wyżynać się psu po trzecim tygodniu życia. Są wtedy śnieżnobiałe i bardzo ostre. Najpierw pojawiają się kły, sikacze i trzonowce. Około czwartego miesiąca wychodzą przedtrzonowce, które stają się od razu zębami stałymi. Szczeniak posiada 28 mlecznych zębów, które traci około piątego miesiąca życia. Po ukończeniu 7-go miesiąca, pies będzie miał już, niewątpliwie wszystkie 42 zęby stałe (22 zęby w górnej i 20 w dolnej szczęce). Z uwagi na fakt, że z wiekiem zęby się ścierają, to między trzecim a piątym rokiem na wszystkich zębach pojawia żółtawy kamień. Samoistne wypadanie zębów rozpoczyna się przeważnie po 10-tym roku życia. Jako pierwsze wypadają siekacze, potem przedtrzonowce, a jako ostanie znikają kły.

Sierść

Wiek można także datować po wyglądzie psa. O tym, że mamy do czynienia z seniorem mogą świadczyć: sierść, oczy, skóra. Z upływem lat oczy psa stają się nieco mętne, czyli sprawiają wrażenie zamglonych. Na ciele czworonoga widać różne brodawki, a w sierści pojawiają się pierwsze białe włosy. Najszybciej i najmocniej siwieje pyszczek psa. Pierwszy rzut siwizny może pojawić się już około piątego roku życia, w związku z tym od tego czasu z każdym rokiem bieli przybywa. Między ósmym a dziesiątym  rokiem życia głowa całkowicie może być już pokryta siwizną. Oczywiście oznaki starości utożsamiane ze zmianami w wyglądzie psa uzależnione są od różnych elementów, takich jak: rasa, wielkość, dieta, warunki i tryb życia oraz kondycja zdrowotna czworonoga. 

Zachowanie

Wiek psa można także określić obserwując jego zachowanie. Widzimy, że im starszy pies, tym mniej ma  energii do zabawy i psocenia. W związku z tym, podczas spacerów nie odczuwa już ciągłej potrzeby do obwąchania i obsikania każdego zakątka. Dość szybko się męczy, potrzebuje dłuższych przerw na odpoczynek i sen. Psi seniorzy mogą mieć problemy ze wstawaniem, szybszym poruszaniem się i kładzeniem . Starzejący się organizm nie działa już tak sprawnie, ponieważ osłabieniu ulegają reakcje na bodźce zewnętrze i percepcja zwierzęcia. 

W określeniu wieku może nam pomóc stan uzębienia psa, ilość siwych włosów zdobiących jego sierść lub sposób zachowania. Pamiętajmy jednak , że stan uzębienia i sierści zależy nie tylko od genetyki, ale również od  kwestii zdrowotnych, stopnia higieny i innych indywidualnych czynników. Najlepiej więc, jeśli przybliżonej oceny wieku psa dokona weterynarz.

Wiek psa, czyli jak przeliczyć psie lata na ludzkie?

Popularna metoda przeliczania psich lat na lata ludzkie polega na mnożeniu wieku psa przez 7. Jest ona jednak niezbyt wiarygodna. Psy  przecież starzeją się w różnym tempie, miedzy innymi w zależności od wielkości, rasy i czynników zewnętrznych. Jeśli jednak zastanawiasz się ile lat miałby Twój pies gdyby był człowiekiem, poniższa tabela ułatwi te obliczenia.

Małe psy do 10 kg

Średnie psy od 11 do 20 kg

Duże psy od 21 do 40 kg

🐕 🧍 🐕 🧍 🐕

🧍

3 miesiące 3lata 8 miesięcy 3 miesiące 3lata 8 miesięcy 3 miesiące 3 lata
Pół oku 7 i pół roku Pół oku 7 i pół roku Pół oku 6 lat
rok 15 lat rok 15 lat rok 12 lat
3 lata 28 lat 3 lata 30 lat 3 lata 24 lata
6 lat 40 lat 6 lat 45 lat 6 lat 47 lat
12 lat 64 lata 12 lat 75 lat 12 lat 89 lat

Prawidłowy wiek psa. Kiedy pies wkracza w dorosłość?

Okres młodzieńczy rozpoczyna się około dwunastego tygodnia i trwa do momentu wejścia psa w dorosłość. Mówimy że pies jest dorosły wtedy, kiedy zakończy się jego wzrost i gdy osiągnie on stabilność psychiczną. O ile w etapie szczenięcym psy różnych ras dorastają podobnie, to w ich dalszym rozwoju pojawiają się coraz większe różnice. O tym, kiedy pies wkracza w dorosłość decyduje przede wszystkim jego rasa lub w niektórych przypadkach docelowa wielkość. Z badań wynika, że małe psy: np. shih-tzu, yorki czy buldogi francuskie dorastają stosunkowo szybko, czyli po ukończeniu dziesiątego miesiąca życia. Psy ras dużych i olbrzymich (np. golden retriever, dog niemiecki czy mastif angielski, bernardyn) dorastają znacznie później, czyli po drugim roku życia. Należy zwrócić uwagę, że dorosłość nie jest tożsama z dojrzałością płciową.

Psy osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku, zazwyczaj szybciej niż stabilizację psychiczną i etap zakończenia wzrostu. Termin wystąpienia pierwszej cieczki jest u suczek zależny przede wszystkim od konkretnej rasy i docelowej wielkości zwierzęcia. Statystycznie dojrzałość płciową najszybciej osiągają psy ras miniaturowych i małych, a najpóźniej ras olbrzymich. Na tempo osiągania dojrzałości płciowej duży wpływ mają  także warunki klimatyczne i dieta psa. Szybciej dojrzewają psy żyjące w gorącym klimacie oraz te dobrze odżywione.

Kiedy pies się starzeje?

Psy olbrzymie, ważące powyżej 40 kg stają się seniorami najszybciej, bo około piątego roku życia. Psy średnie około siódmego, ósmego. Natomiast najmniejsze psy, ważące poniżej 7 kg, dopiero po dziesiątym roku życia wchodzą w wiek starczy. Możemy z pewnością przyjąć w znacznym uproszczeniu, że geriatryczny wiek psa rozpoczyna się około ósmego, dziesiątego roku życia i nie zależy wyłącznie od jego daty urodzenia.

Znajomość wieku psa i związanych z nim potrzeb pozwala na dobór właściwej karmy, akcesoriów, zastosowanie optymalnej profilaktyki zdrowotnej oraz dostosowanie odpowiedniej aktywności fizycznej. Dowiedziono, że zapewnienie psu kompleksowej, indywidualnie dopasowanej opieki może w znaczący sposób wpłynąć na długość jego życia.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!