Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

zasady pandemii epidemia z psem w mieście w warszawie

Od kilku tygodni rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spędza nam sen z powiek i budzi coraz to większe niepokoje.  Niejednokrotnie podporządkowujemy jej całą swoją codzienność, uważnie słuchając najnowszych raportów i obostrzeń, rezygnując ze spotkań towarzyskich i unikając wychodzenia z domu celem ograniczenia przenoszenia się wirusa. Pośród obaw o nasze zdrowie i życie, wiele niepewności dostarcza nam również opieka nad psami.

Według aktualnych obostrzeń (stan na 31.03.2020) dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w Polsce, opiekunowie psów mają prawo do wyprowadzania swoich czworonogów pod warunkiem, że nie są objęci obowiązkową kwarantanną. Spacery w przestrzeni miejskiej powinny być krótkie i najlepiej żeby ograniczyły się do załatwienia ich potrzeb fizjologicznych, jeśli jednak istnieje możliwość wybrania się własnym samochodem na spacer w miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi, np. do lasu, nad rzekę, polanę – warto jest z tej opcji skorzystać dla wspólnego zdrowia psychicznego ;)

Jakie środki ostrożności powinniśmy zachować?

W czasie spacerów należy przede wszystkim unikać spotkań z innymi ludźmi, a więc warto zaniechać wspólnego podróżowania komunikacją miejską, ograniczyć zabawy z psimi kolegami oraz zrezygnować z organizowania spacerów grupowych – tu należy podkreślić, że wprowadzone zostały ograniczenia w przemieszczaniu się do 2 osób (z wyjątkiem rodzin), nie wolno nam więc spacerować w grupie, nawet jeśli podstawowym powodem jest konieczność wyprowadzenia psa. Ekscytujące wyprawy w towarzystwie kilku zaprzyjaźnionych psiarzy i ich czworonogów należy odłożyć na później.

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]

Unikamy również spuszczania psa ze smyczy – w razie jego ucieczki poszukiwania uciekiniera wiążą się z koniecznością aktywnego przebywania poza domem i kontaktu z osobami postronnymi.

[/wc_box]

Powinniśmy szczególnie uważać na spotkania z obcymi psami, zdarza się że nieprzewidziana psia konfrontacja musi skończyć się wizytą u weterynarza.

Jak zabezpieczyć psa na spacerach podczas trwania tych ograniczeń?

Nieodzownym elementem każdego spaceru powinny być dobrze dopasowane szelki lub obroża oraz smycz. Jeśli w przeszłości zdarzało się, że Twój pies wyswabadzał się z szelek, warto go zabezpieczyć stosując szelki antyucieczkowe lub założyć mu jednocześnie obrożę i szelki, przypinając do każdego z nich osobną smycz miejską lub jedną smycz przepinaną wpinając oba karabińczyki w osobne dedykowane półkola.

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]

Prawidłowe zabezpieczenie psa przed ucieczką jest szczególnie ważne jeśli jesteście objęci przymusową kwarantanną i musicie przekazać opiekę nad psem innej osobie!

[/wc_box]

Jestem objęta/objęty przymusową kwarantanną – co z moim psem?

Przymusowa kwarantanna dotyczy osób mogących mieć kontakt z osobą zakażoną wirusem COVID-19. Podczas jej trwania należy bezwzględnie przebywać w domu przez cały zarządzony czas, niezależnie od tego jaki mamy powód do jego opuszczenia. Jeśli nie mamy przydomowego ogródka, w którym pies mógłby załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, opiekę nad czworonogiem należy powierzyć zaufanej osobie spoza gospodarstwa domowego.

Opcji ratunkowych jest kilka – możemy zdecydować się na:

  • przekazanie go do domu tymczasowego,
  • zaufanego hotelu dla zwierząt
  • poprosić o wyprowadzanie psiaka na spacery.

Nie należy obawiać się, że pies zarazi nas wirusem, według najnowszych danych zarażenie bezpośrednio od czworonoga nie jest możliwe, a prawdopodobieństwo zawleczenia wirusa przez sierść zwierzęcia jest bardzo niskie (za: dr. Dorota Sumińska). Warto jednak przestrzegać wszelkich możliwych środków ostrożności podczas przekazywania psa pod opiekę innej osoby.

Podstawową zasadą jest wspomniane już wcześniej zabezpieczenie psa dobraniem mu odpowiednich akcesoriów. To szczególnie ważne w przypadku psów lękliwych, nieufnych, mających problem z kontaktem z obcymi ludźmi lub nieprzyzwyczajonych do wychodzenia na spacery z inną osobą niż właściciel. Szelki antyucieczkowe i smycz przypięta do dedykowanych półkółek sprawdzą się jak znalazł! Pamiętajmy o zaleceniu niespuszczania psa ze smyczy, nawet dobrze wyszkolony pies może mieć problem z powrotem do nowego opiekuna.

Jeśli nasz psiak będzie wyprowadzany wyłącznie na spacery, na co dzień pozostając z nami w domu, konieczne jest wyjątkowe zadbanie o czystość jego akcesoriów. Nasza szybkoschnąca taśma pozwoli na wyczyszczenie smyczy nawet pomiędzy kolejnymi spacerami. Cały psi osprzęt powinniśmy przechowywać w jednym miejscu, najlepiej tuż obok drzwi. Szelki i obrożę należy zdejmować po każdym spacerze, a przed ich kolejnym założeniem dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub zastosować środek odkażający. Jeśli zazwyczaj korzystacie z kubraczków, w tym okresie warto z nich jednak zrezygnować.

Psa ubranego w szelki, obrożę i smycz należy przekazać osobie wyprowadzającej go unikając bezpośredniego kontaktu.

 

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]Uwaga! – od 1 kwietnia br. zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, m.in. zakaz przebywania na plażach, w parkach, skwerach i innych terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. Za złamanie każdej z nałożonych zasad grozi nam od 5 do 30 tys. zł grzywny. Miejcie to na uwadze podczas spacerowania z czworonogiem!  [/wc_box]

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!