Samoyed – łagodny, towarzyski i elegancki

Samoyed – łagodny, towarzyski i elegancki

Samojed (Samoyed) to średniej wielkości, biały, elegancki szpic. Z natury łagodny, bardzo towarzyski i przyjacielski. Rasa ta wywodzi się od Samojedów – plemienia zamieszkującego Syberię i północną Rosję. Pierwotnie pełnił rolę pracującego zespołowo psa zaprzęgowego i myśliwskiego, obecnie spełnia przede wszystkim funkcje psa rodzinnego i do towarzystwa.

Samoyed – wzorzec rasy

 • Klasyfikacja FCI: grupa 5  szpice i psy pierwotne, sekcja 1  nordyckie psy zaprzęgowe
 • Użytkowanie: pies zaprzęgowy i do towarzystwa
 • Głowa: klinowata,  mocna
 • Stop: wyraźnie zaznaczony
 • Nos: czarny, dobrze rozwinięty
 • Kufa: głęboka, mocna, stopniowo zwężająca się w kierunku nosa
 • Oczy: ciemnobrązowe, mocno osadzone o migdałowym kształcie
 • Uszy; trójkątne , małe , na końcach nieznacznie zaokrąglone 
 • Szyja: wysoko uniesiona, mocna, średniej długości
 • Tułów: długość tułowia nieznacznie przekraczająca wysokość w kłębie, 
 • Klatka piersiowa: długa, szeroka, głęboka
 • Grzbiet: uniesiony, prosty 
 • Ogon: wysoko osadzony
 • Kończyny: mocne, umięśnione
 • Wysokość  w kłębie: u samców 54-60 cm, u suczek 50-56 cm
 • Szata: podwójna okrywa włosowa o specjalnym połysku,  kryza okalająca głowę, wnętrze uszu znacznie owłosione, miedzy pacami włosy ochronne
 • Włos: gruby, elastyczny, gesty, obfity
 • Maść: czysto biała, lekko kremowa, biało- kremowa( biszkoptowa) z przewagą koloru białego
 • Waga: samiec  20 do 30 kg, suczka 16 do 20 kg,

Samoyed – charakter

Charakterystyczną cechą psów tej rasy (już od szczenięcia) jest czujność. Uważnie nasłuchują różnych dźwięków i żywo  na nie reagują ( najczęściej szczekając). Zainteresowanie otoczeniem łączą z radosnym, łagodnym i towarzyskim usposobieniem. Bardzo przywiązują się do opiekuna, dopominają się bliskiego kontaktu z domownikami i chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności rodzinnej. Pomimo, że nie wymagają tak intensywnych treningów jak inne rasy zaprzęgowe, potrzebują regularnego, dość intensywnego ruchu na świeżym powietrzu,, nawet kilku godzin dziennie. Samoyed nie lubi samotności, pozostawiony na dłuższy czas sam w domu może wykazywać destrukcyjne skłonności. Zostawiając go w domu musimy wziąć pod uwagę, że będzie demonstrował niezadowolenie poprzez głośne szczekanie. Przedstawiciel tej rasy źle znosi przymus, niesprawiedliwe traktowanie oraz agresywny, ostry ton opiekuna. Szybko i chętnie się uczy, lecz wymaga cierpliwego łagodnego, wieloetapowego szkolenia, konsekwentnego wychowania i wczesnej socjalizacji, zwłaszcza z małymi psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi. 

Zdrowie

Samoyedy uznawane są za zdrową i mocną rasę.  Śnieg, mróz i niskie temperatury to aura, w której czują się najlepiej. W upalne, gorące dni zazwyczaj szukają cienia, chłodniejszego, przewiewnego miejsca. Nie należy narażać je na długie ekspozycje słoneczne i najlepiej zrezygnować ze spacerów w najgorętszej porze dnia. 

Przedstawiciele tej rasy wykazują skłonności do:

 • dysplazji stawów biodrowych
 • alergii, atopowego zapalenia skóry
 • chorób oczu – stany zapalne, postępujący zanik siatkówki oraz katarakta.
 • kłębuszkowego zapalenia nerek
 • schorzeń prostaty

Żywienie

Dieta powinna być zbilansowana, dostosowana do wieku, aktywności i warunków, w których żyje pupil. Dobrze sprawdza się zarówno domowe jedzenie ,wzbogacane preparatami witaminowo –mineralnymi, jak i wysokogatunkowa (wysokokaloryczna jeśli pies intensywnie trenuje) gotowa karma dla dużych ras. Należy pamiętać o uzupełnianiu posiłków o substancje wspomagające rozwój stawów (glukozaminę), a w okresie intensywnego linienia substancje zawierające nienasycone kwasów tłuszczowe oraz preparaty z biotyną i cynkiem.  Dorosły samoyed  powinien być karmiony raz lub dwa razy dziennie. Jeśli jednak pupil ma tendencję do wzdęć i problemów żołądkowych mniej obfite, częstsze posiłki zazwyczaj pomagają zminimalizować ten problem.

Pielęgnacja

Przedstawiciele tej rasy mogą poszczycić się połyskującym, gęstym podszerstkiem, który zapewnia im przede wszystkim doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ta przepięknie prezentująca się szata wymaga jednak systematycznej pielęgnacji, Częste szczotkowanie to podstawa, zwłaszcza w okresie linienia czyli  dwa razy w roku. Szczególnie w okresie intensywnego linienia należy zadbać codziennie o usunięcie wypadającej sierści, gdyż zaniedbania mogą doprowadzić do stanów zapalnych skóry. Po za tym okresem sierść samoyeda powinna być rozczesywana raz-dwa razy w tygodniu, tak aby nie uległa sfilcowaniu.

Najlepiej sprawdzi się szczotka z drucianymi zębami o idealnie gładko zakończonych długich szpilkach, które dobrze rozdzielają podszerstek. Należy pamiętać, że zarówno szczotkowanie, jak i wyczesywanie sierści powinno odbywać na „sucho”, wtedy włos nie elektryzuje się i nie łamie. Samoyeda kąpiemy zazwyczaj 3-5 razy  w ciągu roku , w specjalnym szamponie do białej sierści. Przed kąpielą sierść psa musi być wyczesana i wyszczotkowana. Do czyszczenia sierści na sucho można użyć zapachowych pudrów w aerozolu.

Ciekawostka

Pochodzący ze wschodniej prowincji Chin matematyczny geniusz samoyed Potato, z łatwością dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli. A następnie wyszczekuje samodzielnie obliczone wyniki zadań matematycznych.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!