Do kiedy pies jest szczeniakiem? Od czego to zależy?

Do kiedy pies jest szczeniakiem? Od czego to zależy?

Okres szczenięcy jest uważany za szczególnie istotny, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla kolejnych etapów życia psa. W dużej mierze zachowanie czworonożnego przyjaciela w późniejszym czasie zależy od tego, czego nauczył się i czego doświadczył w tym okresie. Aby optymalnie wykorzystać ten cenny moment i jak najlepiej przygotować podopiecznego do dalszego życia, dla każdego opiekuna ogromnie ważna jest informacja – do kiedy jego pies jest szczeniakiem?

Do kiedy pies jest szczeniakiem?

Od czego zależy długość okresu szczenięcego?

Odpowiedź na pytanie, jakie czynniki mają wpływ na długość etapu – do którego pies jest szczeniakiem nie jest prosta. To kwestia indywidualna, ponieważ każdy czworonóg rozwija się inaczej. Podczas gdy małe rasy psów dorastają dość szybko, czyli około 8 miesiąca, niektóre duże rasy psów osiągają dojrzałość fizyczną dopiero w wieku dwóch lat. Różnice w rozwoju szczeniąt pojawiają się nie tylko w zależności od gabarytów, lecz również zależnie od rasy. Na przykład szczenięta cocker spaniela otwierają oczy wcześniej niż szczenięta fox terriera, a u szczeniąt owczarka staroangielskiego zęby pojawiają się znacznie później niż u basenji.

Kilka pierwszych miesięcy w życiu psa to najbardziej ekscytujący etap. Szybko rośnie i rozwija się, a za razem ma tak wiele do nauczenia się i odkrycia. Okres szczenięcy ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. W nim czworonożny przyjaciel gromadzi między innymi pierwsze doświadczenia w obcowaniu z innymi zwierzętami oraz ludźmi, a także przechodzi przez wiele procesów rozwojowych. Ponadto doświadczenia z tego okresu mają znaczący wpływ na jego późniejsze zachowanie. Warto więc odpowiednio wykorzystać ten czas, aby jak najlepiej przygotować swojego psa do dalszej części życia.

Do kiedy pies jest szczeniakiem? Etapy

Okres neonatalny

Niezależnie od rasy, wszystkie psy bezpośrednio po urodzeniu pozostają całkowicie zależne od swojej matki. Szczeniak rodzi się ślepy, głuchy i bezzębny. Przesypia większość czasu, a jego głównym zajęciem jest ssanie mleka, bogatego w substancje, które pomagają go chronić przed chorobami zakaźnymi w pierwszych tygodniach życia. Na tym etapie szczeniak nie jest w stanie jeszcze samodzielnie regulować swojej temperatury ciała, ani opróżniać pęcherza moczowego. Matka stymuluje oddawanie moczu. To krótki, trwający na ogół dwa tygodnie, okres neonatalny u psa, po którym następuje wiele istotnych zmian. Szczeniak otwiera oczy, zaczyna słyszeć, stawać na nogi, chodzić i machać ogonem. Trzeci tydzień stanowi czas szybkiego rozwoju fizycznego i sensorycznego. Szczenię uzyskuje trochę niezależności od matki i rozpoczyna zabawy z rodzeństwem. Z ciekawością poznaje otoczenie, wącha, warczy i szczeka. Po około 5-ciu tygodniach ma w pełni wykształcone zęby mleczne. Opuszcza już samodzielnie gniazdo, aby oddać mocz i wypróżnić się.

Okres socjalizacji psa

Kolejny etap w życiu szczeniaka jest bardzo intensywny. Rozpoczyna się moment wzmożonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne, związki społeczne, budowanie nowych relacji i poznawanie otoczenia. Około 8. tygodnia szczenię zostaje całkowicie odstawione od mleka matki i na ogół przeprowadza się do nowego domu. Od tego momentu nowy opiekun musi zadbać o właściwy rozwój psa, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Podopieczny musi się wiele nauczyć, zanim skończy się okres szczenięcy.

Warto wiedzieć, do kiedy pies jest szczeniakiem!

Oczywiście przemiana szczeniaka w młodego psa nie odbywa się w ciągu jednej nocy. Jest to proces, trwający w określonym przedziale czasowym, który nie jest dokładnie taki sam dla wszystkich psów. Zazwyczaj przyjmuje się, że okres szczenięcy czworonożnego przyjaciela dobiega końca między 16. a 18. tygodniem życia. Prawdą jest jednak, że psy dużych ras rozwijają się wolniej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, przez co ich okres szczenięcy trwa nieco dłużej.

Określa się, że w przypadku psów ras średnich (11–25 kg) okres szczenięcy trwa około 12 miesięcy, psów ras dużych (26–44 kg) około 15 miesięcy, a u przedstawicieli ras olbrzymich (powyżej 45 kg) od 18 do 24 miesięcy. Faza szczenięca u psów ras bardzo małych (do 4 kg) trwa w przybliżeniu 8 miesięcy, a ras małych (5–10 kg) około 10 miesięcy. Ponadto koniec fazy szczenięcej zwiastuje postępujący rozwój koordynacji ruchowej, który zaczyna w większym stopniu przypominać zdolności motoryczne dorosłego psa. Następuje również nasilenie zachowań eksploracyjnych. Pies staje się bardziej ciekawski, pewny siebie i walczy o swoją niezależność. Warto zwrócić uwagę, że w tym okresie (na ogół w wieku 5. miesięcy) rozpoczyna się wymiana uzębienia, która jest także oznaką, że okres szczenięcy powoli, ale nieubłaganie dobiega końca.

Dlaczego należy w pełni wykorzystać czas, kiedy pies jest szczeniakiem?

Im lepiej uda się opiekunowi odpowiedzieć na konkretne potrzeby psa w danej fazie rozwoju, tym łatwiejsze będzie przyszłe życie codzienne z czworonożnym współlokatorem. Ponieważ faza, w której pies jest szczenięciem jest bardzo krótka, należy umiejętnie wykorzystać ten okres, w szczególności w sferze budowania więzi, zaufania, zrozumienia i jasnej komunikacji. Najlepiej poświęcić ten czas na prawidłową socjalizację, świadome wyznaczanie zasad i konsekwentne ich przestrzeganie. Należy pamiętać, że wszystkie decyzje i działania podjęte przez opiekuna w ramach wychowania szczeniaka, zarówno te dobre, jak i błędne, wpływają na doświadczenia psa i z pewnością znajdą odzwierciedlenie w konkretnych zrachowaniach w przyszłości.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Staffordshire bull terrier
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dla jednych staffordshire bull terrier jest wrażliwym rodzinnym współlokatorem, a dla innych pewnym siebie psem o silnym, stanowczym usposobieniu. Niewiele jest ras, które łączą w sobie tak liczne przeciwieństwa mentalne. Prawdą jest jednak, że dzięki pełnemu miłości, empatycznemu i konsekwentnemu wychowaniu od szczenięcia, każdy staffbull może stać się kochającym i wiernym towarzyszem na całe życie.

Jak nauczyć psa komendy zdechł pies?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Nauka psich sztuczek to nie tylko zabawa, lecz również psychiczne wyzwanie dla pupila. Ćwiczenie różnych tricków to doskonały sposób na połączenie treningu z zabawą. Trick zdechł pies jest szczególnie popularny, ponieważ wywołuje dużo śmiechu i wzbudza zachwyt wśród oglądających, zwłaszcza w ramach niestandardowego programu pokazowego.

Pies w pociągu
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Podróż z psem pociągiem to spore wyzwanie zwłaszcza dla tych, którzy wyruszają w nią po raz pierwszy. Jak sprawić, że pies będzie czuł się komfortowo w pociągu i jednocześnie przejazd odbędzie zgodny z przepisami? Poznajcie nasz sposób na wygodne i bezstresowe podróżowanie z psem!