Australian Cattle Dog – niestrudzony zaganiacz z Australii

Australian Cattle Dog – niestrudzony zaganiacz z Australii

Australian Cattle Dog, wychodowany do wymagających zadań, uważany jest za niezwykle odważnego i inteligentnego czworonoga. To niezawodny, lojalny i opiekuńczy towarzysz, posiadający silne poczucie obowiązku.

Australian Cattle Dog

Australian Cattle Dog – historia rasy

Hodowla tej rasy była prawdziwym wyzwaniem i stanowi zwieńczenie licznych eksperymentów, w celu stworzenia idealnego psa do zaganiania bydła w Australii. Potrzeba odpowiedniego psa pasterskiego pojawiła się na początku XIX wieku, kiedy osadnicy zaczęli przejmować rozległe ziemie na zachód od Sydney. Nierzadko te posiadłości składały się z setek, a nawet tysięcy kilometrów kwadratowych nieogrodzonego terenu. Dla angielskich psów pasterskich, które były wówczas używane do wypasu, wysokie temperatury, nierówny teren i duże obszary pastwisk okazały się zbyt dużym wyzwaniem. Ponadto ich skłonność do głośnego szczekania (pożądane do zaganiania owiec) wprawiały w chaos dzikie stada.

Po wielu próbach genetycznych w końcu udało się stworzyć rasę idealną. Gładkowłose Blue Merle Highland Collie przywiezione ze Szkocji zostały skrzyżowane z lokalnym dzikim psem dingo w celu uzyskania cichych, posłusznych i wytrzymałych psów. W wyniku kolejnych krzyżówek z importowanymi dalmatyńczykami oraz czarnymi podpalanymi psami pasterskimi wyhodowano pierwsze osobniki . Australijski pies pasterski posiadał umaszczenie w odcieniu niebieskim lub czerwonym. Wyjątkowe oddanie, pracowitość oraz spokojny styl wypasu sprawiły, że Australian Cattle Dog stały się bardzo poszukiwane przez właścicieli ziemskich. Pod koniec XIX wieku pies ten był powszechnie rozpoznawany i standaryzowany w Australii. Obecnie obowiązująca nazwa – Australian Cattle Dog została zatwierdzona w 1963 roku.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Według klasyfikacji FCI Australian Cattle Dog należy do grupy I – psy pasterskie i zaganiające, sekcji 2- psy zaganiające, bez prób pracy.

Wygląd

Australian Cattle Dog jest średniej wielkości psem o harmonijnej, solidnej budowie. Ma muskularne ciało z dobrze rozwiniętymi kończynami przednimi i tylnymi. Kufa i szczęka mają mocny wygląd, z wydatnymi kośćmi policzkowymi. Szyja jest dość masywna, głowa duża, uszy stale stojące, ogon jest przeważnie opuszczony w dół. Oficjalny opis rasy podaje, że psy tej rasy osiągają w kłębie wzrost do 51 cm, suki do 48 cm i mają wagę do 20 kg.

Australian Cattle Dog posiada średniej długości twardą sierść, charakteryzującą się wodoodpornością. Podwójna okrywa składa się z zewnętrznej warstwy ochronnej, z dość krótkich prostych włosów o średniej teksturze i krótkiego gęstego podszerstka. Jedynie w okolicach ud sierść jest puszysta. Szczenięta tej rasy rodzą się wyłącznie białe z małymi czarnymi plamkami. Konsekwentnie, w miarę rozwoju pies zmienia kolor na niebieski lub czerwonawy, z czarnymi lub brązowymi plamami na głowie. Podszerstek na ogół ma barwę żółto – brązową.

Charakter Australian Cattle Dog

Aby w pełni docenić niezwykłe usposobienie Australian Cattle Dog trzeba pamiętać, w jakim celu rasa została wyhodowana. Poczucie stada, wyjątkowe oddanie i ufność wobec właściciela są na pierwszym miejscu. Australian Cattle Dog szybko przywiązuje się do domowników, jest wierny i posłuszny, gotowy do wykonania każdego zadania. Ze szczególnym oddaniem opiekuje się i chroni swoich bliskich. Jest czujny i ostrożny wobec obcych.

Właściciele często podkreślają wysoką inteligencję swoich pupili. Prawdą jest, że australijski pies pasterski jest posłuszny, bardzo szybko uczy się różnych sztuczek i przyswaja nowe umiejętności. Jest otwarty na wyzwania i pracuje niestrudzenie, aby osiągnąć swoje cele. Dlatego spełnia się doskonale w roli psa gospodarskiego, sportowego czy służbowego. W każdym razie potrzebuje codziennie sporej dawki aktywności. Z tego powodu doskonale się czuje w domu z ogrodem, w pobliżu dużej otwartej przestrzeni.

Pielęgnacja

Australian Cattle Dog nie wymaga szczególnie czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie sierści specjalną szczotką, pozwalającą usunąć luźną wełnę lub przecieranie okrywy mokrą rękawicą. Zabieg ten należy wykonywać średnio raz w tygodniu i co drugi dzień w okresie linienia. Częste kąpanie pupila nie jest konieczne, najlepiej ograniczyć je do sytuacji, w których pies jest naprawdę brudny. Warto wtedy użyć specjalnego bezwonnego szamponu (np. dla dzieci ). Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy włączyć dbałość o skórę wokół oczu, zęby oraz pazury, które wystarczy przycinać raz w miesiącu.

Zdrowie Australian Cattle Dog

Przedstawiciele tej rasy szczycą się doskonałym zdrowiem, dzięki genom dzikich przodków świetnie dostosowują się do wszelkich warunków. Średnia długość ich życia wynosi około 15 lat, ale zdarzały się przypadki, gdy zwierzęta tej rasy dożywały znacznie powyżej szacownego wieku. Jednak niektóre osobniki mogą cierpieć na charakterystyczne zaburzenia genetyczne: wrodzoną głuchotę, dysplazję stawu biodrowego, stopniowo rozwijającą się ślepotę, utratę zębów. Na szczęście choroby te można zidentyfikować za pomocą specjalnej analizy genetycznej.

Ciekawe i warte poznania

Australian Cattle Dog jest zwany również „psem cieniem”. Po prostu jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i nie chce się z nim rozstawać.

Australijskie psy pasterskie są niezwykle aktywne fizycznie i psychicznie. Potrzebują ciągłej pracy, zmęczenia, aby uchronić je przed problemami behawioralnymi. Należy pamiętać również, że gryzienie jest częścią ich naturalnego instynktu. Cierpliwe, konsekwentne i przyjazne wychowanie ogranicza w znacznym stopniu te skłonności.

Podobnie jak w przypadku innych modnych ras, Australian Cattle Dog stały się zwierzętami domowymi, szczególnie popularnymi wśród mieszkańców wsi. Zachowały jednak swoje zdolności do pracy, a w swojej ojczyźnie stały się legendarnymi czworonogami.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa komendy zostań?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Komenda „zostań” jest nieoceniona w wielu codziennych sytuacjach. Przydaje się zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Jej celem jest wyszkolenie psa w pozostawaniu w wyznaczonym miejscu, dopóki opiekun nie odwoła polecenia. Warto sprawdzić w jaki sposób przeprowadzić trening tej komendy, aby osiągnąć najlepszy rezultat.

Dog niemiecki, Great Dane
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dog niemiecki jest jedną z największych ras psów. Jego ogromne rozmiary i imponujący wygląd na pierwszy rzut oka onieśmielają. Jednak strach przed tym dużym czworonogiem jest całkowicie bezpodstawny. To niezwykle serdeczny, kochający towarzysz, o wyjątkowo przyjaznej naturze.

Robaki u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Decydując się na przyjęcie pod swoją opiekę psa bierzemy na siebie wszelkie obowiązki związane z dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo pupila. Jednym z podstawowych zadań jakie powinien wypełnić troskliwy opiekun jest zabezpieczanie czworonożnego przyjaciela przed pasożytami, w tym niebezpiecznymi dla zdrowia robakami. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować nie tylko obniżeniem komfortu czy dobrego samopoczucia podopiecznego, lecz także zagrażać jego życiu. Zobacz, czym są robaki u psa i jak sobie z nimi poradzić.