Pies się trzęsie? Zobacz dlaczego!

Pies się trzęsie? Zobacz dlaczego!

Często możemy zaobserwować psy trzęsące się, nawet wtedy, gdy są ubrane w urocze swetry i czapki. Niestety niska temperatura jest tylko jedną z przyczyn, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele drżą! Psy na ogół trzęsą się z mało istotnych powodów, ale czasami ich reakcja może być wołaniem o pomoc. W takich sytuacjach warto poznać przyczynę dreszczy, aby we właściwy sposób zadbać o zdrowie i komfort pupila.

Pies się trzęsie

Pies się trzęsie. Dlaczego?

Z zimna

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „dlaczego mój pies się trzęsie?” jest fakt, że jest mu po prostu zimno. Drżenie w zimnym otoczeniu jest mimowolną reakcją czworonoga, mającą na celu podniesienie temperatury ciała. Zdaniem kynologów, psy ras miniaturowych trzęsą się znacznie częściej niż te duże. Dlatego łatwiej zaobserwować drżące Yorki, Shih tzu czy Chihuahua, które są bardziej podatne na dreszcze niż większe rasy. Wiąże się to z ich małą masą ciała i niskim stopniem izolacji termicznej.

Co powinieneś zrobić jeśli pupil nie czuje się komfortowo na mrozie? Przede wszystkim rozważ ograniczenie czasu przebywania na zimnie. Pomyśl jednocześnie o założeniu swojemu podopiecznemu swetra lub płaszcza, które mogą również pomóc mu zachować ciepło i złagodzić dreszcze. Zadbaj także o zapewnienie psiakowi ciepłego miejsca do zwinięcia się w „kłębek”, a jego legowisko umieść w pobliżu grzejnika. W zimną noc możesz go okryć również ciepłym kocem.

Z podekscytowania

Niektóre psy drżą okazując podekscytowane lub gdy są szczęśliwe. Nie ma pewności, dlaczego ekscytacja wywołuje taką reakcję u czworonoga. Jedna z teorii głosi, że jest to wyraz zewnętrznej manifestacji jego intensywnych emocji. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa w tym objawie. Zazwyczaj ustaje samoistnie, gdy pupil się uspokoi.

Co powinieneś zrobić? W większości przypadków należy spokojnie przeczekać ten okres. Jednak część psich behawiorystów ostrzega, że często powtarzający się stan nadmiernego podekscytowania może prowadzić do nadpobudliwości. W takich sytuacjach zaleca się odwracanie wzorku od pupila, po czym nagradzanie go, gdy się uspokoi i zrelaksuje.

Pies się trzęsie gdy odczuwa stres, niepokój lub strach

Inne intensywne emocje, które mogą powodować trzęsienie się psa, to strach i niepokój. Chociaż dreszcze w tym przypadku nie są szkodliwe same w sobie, ale stres jest tak samo niekorzystny dla psa, jak i jego właściciela.

Co należy zrobić? Postaraj się uspokoić psa i (gdy to możliwe) usunąć źródło stresu. Jeśli pupil trzęsie się ze strachu podczas burzy, spróbuj pomóc mu zachować spokój (głaszcząc, przytulając, mówiąc) lub odwróć jego uwagę. Wykorzystaj ulubione zabawki lub gadżety maskując odgłosy grzmotów. Musisz pamiętać, że pies jest bardzo spostrzegawczy i jeśli dostrzeże, że jesteś zestresowany, niespokojny lub przestraszony, będzie dokładnie naśladować twoje emocje. Gdy zaobserwuje, że zachowujesz spokój i ignorujesz powód albo źródło stresu w otoczeniu, jest szansa, że szybciej się uspokoi.

Jeżeli masz wyjątkowo lękliwego psa, możesz spróbować znaleźć mu miejsce, które będzie dla niego azylem w trudnych momentach, np. łazienkę.

Pies się trzęsie jak chce zwrócić twoją uwagę

Jeśli będziesz pocieszać psa za każdym razem gdy się trzęsie, może zrozumieć, że dreszcze to dobry sposób na zwrócenie twojej uwagi. Niektóre psy włączają nawet tryb „drżenia”, aby zdobyć współczucie właściciela, błagając np. o jedzenie.

Co powinieneś zrobić? Pomimo, że zachowanie takie nie jest szczególnie szkodliwe, jego ignorowanie nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie ma innego powodu, dla którego pies drży, najlepiej jest zignorować jego próby „dobijania się do serca” i nie ulegać mu.

Ból lub choroba

Niestety czasami trzęsienie się i dreszcze mogą oznaczać, że zwierzę cierpi lub jest chore. Dreszcze i drżenie mięśni mogą być objawami poważnych schorzeń psa, takich jak nosówka, hipoglikemia, choroba Addisona i choroba zapalna mózgu, a także bardziej powszechnej dolegliwości, na przykład rozstroju żołądka. Mogą być również oznaką uogólnionego zespołu drżenia, zwanego także zespołem wstrząsów. Wśród ras psów, które mają predyspozycje do tego schorzenia wymienia się najczęściej: białe szpice, chow chow, pudel, maltańczyk, springer spaniel, dalmatyńczyk, doberman, buldog angielski oraz labrador retriever.

Co należy zrobić w takim przypadku? Poszukaj innych oznak choroby lub doznanego urazu. Jeśli dreszczom towarzyszy nietypowe zachowanie lub niepokojące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Pies się trzęsie również ze starości

Często zdarza się, że spowodowane podeszłym wiekiem osłabienie mięśni nóg powoduje drżenie psa. Objawy te może spotęgować także zapalenie stawów lub bóle okołostawowe.

Co powinieneś zrobić? Jeśli zauważysz, że starzejący się piesek zaczyna się trząść, najlepiej poprosić weterynarza o konsultację i wykonanie badań kontrolnych.

Podsumowanie

Psy, podobnie jak ludzie, mogą się trząść z wielu powodów. Jedne są błahe i możemy łatwo dociec ich przyczyny (zimno czy strach), a inne wskazują na poważne dolegliwości i choroby. W większości przypadków jest to jednak sygnał, którego nie możemy ignorować. Uważne obserwowanie psa pomoże dostrzec w porę niepokojące sygnały oraz objawy współistniejące. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem weterynarii.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Kangal
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Kangal jest symbolem siły, odwagi i dumy. To elegancki pies o imponującym wyglądzie, charakteryzujący się spokojnym, zrównoważonym usposobieniem. Jest bystrym obserwatorem, wiernym obrońcą oraz troskliwym i czułym przyjacielem.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Pojawienie się psa w domu wiąże się nie tylko z radością, szczęściem, lecz także z odpowiedzialnością za zdrowie, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i higienę pupila. Jeśli pies – matka nie nauczy szczeniąt gdzie należy załatwiać swoje potrzeby, to zadbanie o wychowanie i cierpliwa nauka sikania tylko na dworze będzie należała do Ciebie.

Alaskan Malamute
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Alaskan malamute jest dużym i silnym psem, nazywanym także „lokomotywą północy”. Mimo, iż został stworzony, aby przetrwać w ekstremalnie mroźnych i trudnych warunkach, można go obecnie znaleźć w domach na całym świecie. Jest wspaniałym, wiernym i opiekuńczym towarzyszem całej rodziny.