Wakacje z psem – o tym koniecznie pamiętaj!

Wakacje z psem – o tym koniecznie pamiętaj!

Zastanawiasz się jak zaplanować idealne wakacje z psem tak, aby móc dzielić szczęście z udanego urlopu z czworonożnym przyjacielem. Nie będziemy ukrywać, że podróżowanie z pupilem wymaga starannego planu oraz przestrzegania kilku zasad. Warto przed wyjazdem przemyśleć kluczowe kwestie i przygotować wszystko tak, aby wspólny pobyt był beztroski i dostarczył dużo radości obu stronom.

Wakacje z psem

Wakacje z psem? Zarezerwuj obiekt przyjazny zwierzętom!

Wybór właściwego miejsca noclegu na wakacje z psem w planowanej destynacji urlopowej nie powinien być przypadkowy. Oprócz obiektywnych czynników klimatycznych i przyrodniczych, kluczowe staje się pytanie: czy w wybranym miejscu wypoczynku przyjmowani są turyści z psami? Zazwyczaj tego typu informacje widnieją na stronie internetowej obiektu. Poza tym chcąc poznać wszystkie niuanse dotyczące pobytu czworonożnego przyjaciela, można skorzystać z kontaktu telefonicznego lub mailowego. Warto upewnić się przede wszystkim: czy można zostawić psa w pokoju i czy zwierzę może biegać po ogrodzonym terenie?

To bardzo ważne kwestie, ponieważ w przeciwieństwie do większości opiekunów, którzy licząc na piękną opaleniznę gotowi są spędzać cały dzień na słońcu, czworonożni pupile zazwyczaj źle znoszą intensywne promieniowanie ultrafioletowe. Dotyczy to zwłaszcza psów ras ozdobnych oraz tych, których natura wyposażyła w ciemną, gęstą okrywę. Dlatego wybierając się na wakacje z psem, zastanów się, gdzie Twój pupil przeczeka najgorętsze godziny. Najlepszą opcję stanowią domki z ogrodzonym i przynajmniej częściowo zacienionym terenem, gdzie pies mógłby biegać oraz odpoczywać. Planując pozostawianie psa w hotelu, pensjonacie lub ośrodku wypoczynkowym, wskazany jest wybór pokoju z klimatyzacją (zwłaszcza w okresie upałów) lub zadbanie o specjalny dywanik (chłodzący), który pomoże złagodzić męczące odczucie gorąca.

Podczas podróży pamiętaj o bezpieczeństwie, komforcie i przepisach!

Przygotowując się do wakacji z psem weź pod uwagę, że nie wszystkie czworonogi dobrze znoszą podróżowanie. O ile przemieszczanie się własnym samochodem zazwyczaj nie jest problematyczne, to już podróżowanie środkami publicznym może wywołać u pupila niepokój i stres. Szczególnie w samolocie czworonożny przyjaciel może być narażony na działanie bodźców stresogennych. Większość linii lotniczych zapewnia możliwość przewozu psa na pokładzie samolotu w specjalnym transporterze lub w luku bagażowym. Przed rezerwacją lotu warto zapoznać się z przepisami określonymi przez danego przewoźnika, a także z zasadami regulującymi wwóz i wywóz zwierząt w kraju docelowym oraz krajach tranzytowych. Informacje te są również niezbędne podczas wyjazdu zagranicznego innymi środkami transportu. Aby wakacje z psem nie zmieniły się w ciąg nieprzewidzianych trudności, najlepiej skorzystać z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce „Podróż ze zwierzętami towarzyszącymi – zasady”.

Na ogół pies musi posiadać:

  • specjalny paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, z oznaczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie (wystawiony nie później niż rok przed wyjazdem)
  • zaświadczenie od lekarza weterynarii o stanie zdrowia psa (wystawione do max 48h przed odlotem)
  • microczip
  • aktualną książeczkę szczepień.

Podczas podróżowania własnym środkiem transportu pamiętaj o ważnych zasadach:

  • Chroń swojego czworonożnego przyjaciela, zadbaj o jego bezpieczeństwo i komfort oraz przestrzeganie przepisów dotyczących przewozu zwierząt. Bądź odpowiedzialny! Małe i średniej wielkości psy można przypiąć specjalnymi pasami lub przewozić w funkcjonalnych, bezpiecznie mocowanych transporterach na tylnej kanapie. Większe psy można przewozić w klatce samochodowej w bagażniku, w którym przestrzeń kufra jest połączona z kabiną.
  • Nie pozwól psu wystawać głowy przez okno, aby pęd powietrza nie podrażnił jego oczu i uszu.
  • Co 2-3 godziny rób przerwy w podróży, aby zwierzę mogło w porę załatwić fizjologiczne potrzeby i wyprostować łapy.

I co najważniejsze: w słoneczne dni, w żadnym wypadku nie zostawiaj zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, pupil może dostać udaru cieplnego!

Wakacje z psem – zadbaj o udany, pozytywny i wygodny odpoczynek!

Sama podróż, a później przyjazd do nowego miejsca, mogą wywołać u pupila różne dolegliwości. Podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć z powodu zmian klimatycznych, zmiany otoczenia, wody i jedzenia. Ważne więc, aby pupil zyskał poczucie, że pomimo tej odmiany wciąż może czuć się przy Tobie dobrze i bezpiecznie. Dlatego przynajmniej w pierwszych dniach najlepiej dawać podopiecznemu karmę, którą jadł do tej pory. Na wspólne wakacje z psem warto także zabrać jego ulubione rzeczy – zabawki, kości, miskę, kocyk, legowisko lub poduszkę, wybrane przekąski, znajome smakołyki. Wszystkie te drobiazgi stworzą domową atmosferę, a jednocześnie zmniejszą uczucie niepokoju. Poza tym nie obawiaj się okazywać mu większej czułości oraz pełni zainteresowania.

Po zameldowaniu w obiekcie dowiedz się, gdzie możesz wyprowadzać psa na terenie obiektu. Dowiedz się też gdzie można spacerować ze zwierzętami poza nim. I chociaż na wspólnych wakacjach z psem nie powinieneś myśleć o złych okolicznościach, warto sprawdzić , gdzie znajduje się najbliższa przychodnia weterynaryjna i poznać godziny jej otwarcia. W końcu, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, dobrze wiedzieć, gdzie udać się po pomoc. Następnie zabierz pupila na spacer po okolicy, pozwól mu zorientować się w nowej przestrzeni, poznać odmienne, ekscytujące zapachy.

Warto wiedzieć!

Aby pupil spokojnie i komfortowo zniósł drogę, nie przysparzając kłopotów ani Tobie, ani towarzyszom podróży, zalecamy w przeddzień wyjazdu ograniczyć porcje pożywienia, a na kilka godzin przed wyjazdem nie podawać już posiłku. Po konsultacji z weterynarzem można również podać czworonogowi łagodny środek uspokajający (na 30 minut przed wyjazdem).

Częste kąpiele w morzu (oprócz niewątpliwych korzyści rekreacyjnych) szkodzą skórze pupila. Chodzi o sól, która wysusza i uszkadza wierzchnią warstwę naskórka. Dlatego po kąpieli, po powrocie do obiektu, koniecznie umyj zwierzaka pod bieżącą wodą, dokładnie przepłukując jego sierść.

Wielu opiekunów nawet nie podejrzewa, że infrastruktura rekreacyjna dla zwierząt domowych rozwija się w ostatnich latach nie mniej intensywnie, niż dla ludzi. Z roku na rok pojawia się coraz więcej kawiarni, restauracji, specjalnych wybiegów, parków zabaw, a nawet uzdrowisk dla psów. Czasami warto dowiedzieć, czy w miejscowości, do której się wybierasz na wakacje z psem, jest coś podobnego.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jamnik
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Uwielbiany na całym świecie jamnik jest oddanym towarzyszem, doskonałym stróżem, psem idealnym dla rodziny. Właściciele chwalą jamniki za ich bystry umysł i dobry kontakt z ludźmi. Rasa ta stanowiła inspirację dla takich osobowości jak: Napoleon, Anton Pawłowicz Czechow, Andy Warhol oraz Picasso.

Choroba Cushinga u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Organizm psa jest unikalnym systemem, w którym zachodzi wiele procesów biochemicznych, warunkujących poziom rozwoju fizycznego i intelektualnego czworonoga. Prawidłowe funkcjonowanie hormonów ma wpływ na właściwą pracę narządów wewnętrznych, równowagę całego organizmu i w konsekwencji na zdrowie oraz długość życia pupila. Niestety, zaburzenia układu hormonalnego mogą prowadzić do różnych schorzeń, między innymi do tak złożonej choroby jak choroba Cushinga u psa.

Chart Angielski (Whippet)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Chart angielski, zwany również whippet, jest smukłym, średniej wielkości psem, który został wyhodowany do polowania na małą zwierzynę. Ten pełen wdzięku, obdarzony łagodnym zrównoważonym temperamentem czworonóg to wyśmienity materiał zarówno na mistrza psich sportów, jak i domowego pupila.