Hot spot u psa – objawy i leczenie
Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.
Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.
Gorące miejsce (ang. hot spot), znane również jako „letnia rana”, to stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscach jej podrażnienia lub wokół niewielkiej wilgotnej rany. Gorące miejsce intensywnie swędzi i jest bolesne, a łatwo rozprzestrzeniająca się infekcja bakteryjna stanowi zagrożenie dla zdrowia pupila. Pojawiający się stan zapalny może mieć charakter ropny, głównie powierzchowny, czasem jednak sięga także głębszych warstw skóry psa. Często się zdarza, że w początkowej fazie hot spot może zostać niezauważony (zwłaszcza u psów z długą sierścią).
Hot spot wygląda jak duży, mokry strup, który sączy się i czasami krwawi. Może przybierać również postać „surowych” i zaognionych miejsc na skórze psa. W zależności od zaawansowania zapalenia skóry rany mogą mieć średnicę od 3 cm, jednak w wyniku ich lizania, drapania, czy ocierania się o różne przedmioty, obszar ten staje się coraz większy.
Jest kilka oznak wskazujących na powstanie gorących miejsc u psów, takich jak: zaczerwienienie skóry, obrzęk i wypadanie włosów w zainfekowanym miejscu. Hot spoty są zazwyczaj wilgotne i mogą wydzielać ropę o nieprzyjemnym zapachu. Po wyschnięciu, tworzy się strup. Gorące miejsca zazwyczaj występują na biodrach, kończynach i głowie. Mogą pojawić się również w dowolnym miejscu na ciele pupila. Bakterie, które gromadzą się w zainfekowanym miejscu mogą szybko rozprzestrzenić się na inne części ciała psa. Ponieważ hot spoty wywołują silne swędzenie, a lizanie ran przez psa nasila proces zapalny, tworzy się błędne koło.
Jednym z najczęstszych powodów sprzyjających powstawaniu schorzenia hot spot jest wzmożone wylizywanie miejsca wywołującego swędzenie. W konsekwencji powstaje powierzchniowa rana, która szybko ulega zakażeniu bakteryjnemu. W następnym etapie pojawia się stan zapalny.
Gorące miejsca tworzą się przeważnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatury wyraźnie wzrastają. Zimą takie zmiany pojawiają się bardzo rzadko.
Wśród przyczyn powstania hot spotów znajdują się także:
Gorące miejsce dotyka przede wszystkim właścicieli długiej, gęstej sierści, psy podatne na alergie, pchły lub inne pasożyty oraz czworonogi cierpiące na częste infekcje skóry. Hot spot może przytrafić się każdemu psu, w każdym wieku, ale istnieją pewne rasy, które są bardziej narażone na powstawanie tego schorzenia tj.:
Leczenie zmian hot spot polega na zahamowaniu świądu i wyeliminowaniu namnażających się na skórze bakterii. Gdy przebieg infekcji jest gwałtowny i ciężki najlepiej skorzystać z pomocy weterynarza. Podstawą leczenia są leki sterydowe (w zastrzykach lub sprayu) oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania nakierowane na skórę (podawane doustnie lub miejscowo). Lekarz może zalecić także podanie preparatów przeciwbólowych lub przeciwalergicznych.
Istnieją jednak domowe sposoby, które w przypadku niewielkich zmian mogą przynieść pupilowi ulgę.
Działania profilaktyczne powinny obejmować:
Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.
Kiedy minie okres adaptacji czworonożnego przyjaciela w nowym otoczeniu, przyjdzie w końcu taki moment, w którym Twój pies będzie musiał zostać sam w domu. Po prostu nie możesz go wszędzie zabierać ze sobą. Poświęcając wtedy czas na nauczenie pupila, że samotność nie jest powodem do stresu, chronisz go przed niepotrzebnym niepokojem i lękiem separacyjnym. Jak nauczyć psa zostawania w domu?
Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.