Pies w samolocie – zobacz jak przygotować psa na lot

Pies w samolocie – zobacz jak przygotować psa na lot

Latanie samolotem z psem to wyzwanie zarówno dla zwierząt, jak i ich opiekunów. Dlatego właściciele czworonożnych towarzyszy powinni dokładnie przemyśleć decyzję o wyborze tego środka transportu do podróżowania z pupilem. Warto się do tej wyprawy dobrze przygotować i rozważyć związek między trudami a korzyściami z podróży. Pies w samolocie? Zobacz o czym trzeba wiedzieć!

Pies w samolocie

Pies w samolocie – co wziąć pod uwagę?

Każdy właściciel psa musi pamiętać, że lot dla psa wiąże się z dużym stresem. Należy każdorazowo rozważyć wady oraz zalety takiej podróży i dokonać wyważonej oceny. Bez względu na przeprowadzoną analizę sugeruje się, aby latanie z psem w samolocie odbywało się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne: np. na długie wakacje czy z powodu przeprowadzki za granicę. Aby zaoszczędzić Twojemu czworonożnemu przyjacielowi nadmiernych stresów w razie możliwości staraj się wybierać lot bezpośredni. Musisz również rozważyć, czy pies nadaje się do latania samolotem z medycznego i charakterologicznego punktu widzenia. Należy też sprawdzić czy nie jest na przykład podatny na chorobę lokomocyjną.

Podróż psa w samolocie – najważniejsze przepisy

Zasady i możliwości przewozu psów w samolotach regulują przepisy Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Natomiast na terenie państw UE i Strefy Schengen obowiązują unijne regulacje dotyczące lotniczego transportu zwierząt, spójne z przepisami IATA. Owe regulacje wskazują m.in. że opiekunem psa w podróży powinien być jego właściciel, który imiennie został wskazany w dokumencie identyfikacyjnym zwierzęcia. Może to też być osoba przez niego pisemnie upoważniona. Pies przewożony w samolocie musi być odpowiednio zidentyfikowany poprzez transponder, który potocznie nazywany jest mikroczipem. W przypadku starszych psów dopuszcza się ich oznakowanie czytelnym tatuażem, wykonanym przed 3 lipca 2011 r. Transponder wszczepia się psu w gabinecie weterynaryjnym, który świadczy taką usługę. Mikroczip nie przeszkadza psu w codziennym funkcjonowaniu i nie uczula go.

Ponadto czworonożnego przyjaciela, z którym chcemy lecieć samolotem należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Gdy młody psiak ukończył już 12 tygodni, można poddać go pierwszemu szczepieniu. Uzyskuje on odporność po 21 dniach od daty szczepienia – i wtedy dopiero może latać w samolocie. Następne dawki szczepienia przedłużają ważność szczepienia psa.
Każdy pies, z którym chcemy latać samolotem musi posiadać paszport. Dokument taki jest wydawany przez upoważnionego weterynarza. W paszporcie znajdują się podstawowe dane o psie oraz jego właścicielu, o ważności niezbędnych szczepień czworonoga i stanie jego zdrowia, a także o dokładnej lokalizacji transpondera. W przypadku przelotu z psem do państwa niebędącego członkiem UE należy posiadać unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia, które zawiera dane podobne do informacji zawartych w paszporcie psa.

Należy mieć świadomość, że procedury stosowane przez różnych przewoźników związane z transportem psów drogą powietrzną, mogą się różnić. Część linii lotniczych (szczególnie tych tanich) nie zezwala na zabieranie ze sobą zwierząt, za wyjątkiem psów przewodników.

Mały pies w samolocie

Większość przewoźników zezwala na przewóz mniejszych i lżejszych psów o wadze do 8 kg w kabinie pasażerskiej. Jednak przepisy różnią się w zależności od linii lotniczej. Tak podróżujący pupil musi jednak pozostać w zamkniętym pojemniku transportowym lub miękkiej torbie do przewozu zwierząt przez cały lot. W czasie startu i lądowania oraz przy wystąpieniu turbulencji, należy umieścić pojemnik przed swoim fotelem w przestrzeni na nogi. Pojemnik ten musi być wodoodporny i zapewniać wymianę powietrza. Należy mieć również świadomość, że dostawca usług lotniczych może zezwolić na transport w kabinie pokładowej tylko ograniczonej liczbie małych psiaków, więc taki przewóz trzeba zarezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Duży pies w samolocie

Psy, których gabaryty przekraczają wagę i rozmiar dozwolony do przebywania w przedziale pasażerskim, muszą być przewożone w luku bagażowym – w boksie transportowym. Z dala od swojego opiekuna. Oznacza to, że transport psa w ładowni jest traktowany jako ładunek wielkogabarytowy. Pomimo, że pomieszczenie ładowni jest w pełni klimatyzowane i ogrzewane, cała procedura jest dla psa dużym obciążeniem. Nieznane i głośne dźwięki silników, obce otoczenie i samotność go przerażają. Ponadto, zwykle właściciel czworonoga nie może być obecny podczas załadunku i rozładunku z samolotu swojego psa, który umieszczony jest w boksie transportowym. Nie ma on więc żadnego wpływu na to, w jaki sposób jego pupil jest traktowany przez obsługę. Generalnie długa podróż w takich warunkach wywołuje duży stres u psa, może również powodować jego wzmożoną agresję.

Skrzynie transportowe do przewozu psa w samolocie

Wymiary pojemnika transportowego do przewozu małego psa w kabinie pasażerskiej podobne są do wymiarów bagażu podręcznego, kabinowego. Zależą one od konkretnej linii lotniczej i należy to sprawdzić na stronie przewoźnika.Natomiast wymiary skrzyni transportowej z dużym psem, umieszczanej w luku bagażowym – ładowni różnią się w zależności od wielkości czworonoga. Konkretne wymagania regulują przepisy IATA, które stanowią, że skrzynia transportowa dla psa musi być wystarczająco duża, aby pies mógł się obrócić i ułożyć w naturalnej pozycji, a także stać prosto bez żadnych problemów. Jeśli skrzynia dla psa jest za mała, linia lotnicza może odmówić jej przewiezienia.

Ważne jest, aby:

  • pies już przyzwyczajony do transportera
  • czworonóg miał sposobność do załatwienia swoich potrzeb przed podróżą
  • pupil miał w swojej skrzyni jedno z ubrań właściciela
  • skrzynię oznaczyć właściwą nalepką i odpowiednimi instrukcjami dotyczącymi psa
  • skrzynia zapewniała dobry dopływ powietrza z co najmniej 3 stron i wyposażona była w pojemnik z jedzeniem oraz wodą
  • skrzynię wygodnie wyścielić chłonnym materiałem
  • skrzynia nie była wykonana z siatek zgrzewanych lub siatki drucianej, które nie nadają się do transportu lotniczego.

Pies w samolocie – praktyczne wskazówki

Lot w samolocie stanowi duże obciążenie dla układu krążenia czworonoga. Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy pies może otrzymać środki uspokajające. Kilka godzin przed odlotem należy podać mu lekki posiłek. Jednocześnie trzeba upewnić się, że pies posiada zarezerwowane miejsce i jego przelot został zarejestrowany w odpowiednim czasie.

Właściciel psa powinien zabrać ze sobą aktualne zdjęcie swojego czworonoga na wypadek, gdyby się zgubił. Należy także upewnić się, że psiak ma wykonane wszystkie niezbędne szczepienia.
Ważnym aspektem przy podróżowaniu z psem w samolocie jest zabranie wszystkich niezbędnych dokumentów. Oprócz tych, które wymagane są przez przewoźnika lotniczego, należy dowiedzieć się wcześniej o regulacjach wjazdowych z psem do danego kraju.

Należy rozważyć podróżowanie samolotem z bardzo dużymi psami oraz z przedstawicielami ras psów brachycefalicznych (z krótką kufą i spłaszczonym pyskiem), tzn.: mopsów, buldogów francuskich, pekińczyków i bokserów. Ich krótkie kanały nosowe sprawiają, że są podatne na niedobór tlenu i udar cieplny.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Bolończyk (Bichon Bolognese)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bichon bolognese (bolończyk) jest niezwykle inteligentnym i bardzo oddanym czworonożnym przyjacielem. Swoim uroczym i wesołym usposobieniem oraz bardzo czułym charakterem od razu podbija każde serce. Jego radosna natura i zamiłowanie do przytulania sprawiają, że jest idealnym psem rodzinnym.

Pointer
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pointer to energiczny, inteligentny pies o niezależnym usposobieniu. Jest chętny do pracy i nauki, a jego radosny i przyjazny charakter oraz duży temperament zjednuje mu rzeszę wiernych fanów.

Rak skóry u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Rak skóry u psów niestety nie jest rzadkością. Choć może dotknąć psy w każdym wieku i każdej rasy, występuje w szczególności u starszych czworonogów. Określenie rodzaju zmian i stadium rozwoju schorzenia odgrywa zasadniczą rolę w ocenie rokowania oraz leczeniu. Jednak szanse na wyleczenie raka skóry związane są przede wszystkim z wczesnym wykryciem choroby. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem wszelkich zmian.