Wilczak czechosłowacki – nieustraszony, lojalny i oddany

Wilczak czechosłowacki – nieustraszony, lojalny i oddany

Wilczak czechosłowacki jest dość młodą rasą psa, która powstała w wyniku skrzyżowania owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Psy te były hodowane do użytku w wojsku, akcjach poszukiwawczych i służbie wartowniczej. Po swoich wilczych przodkach odziedziczyły nie tylko imponujący wygląd, ale także charakter. Są to zwierzęta niezależne i nieustraszone, a jednocześnie bardzo lojalne i oddane.

Wilczak Czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki – historia rasy

Za twórcę rasy wilczaka czechosłowackiego uważany jest Karel Hartl, który w latach 1955 -1965 prowadził selekcję (w ówczesnej Czechosłowacji), starając się wyhodować psa przeznaczonego do służby w straży granicznej i wojsku. Podpułkownik długo pracował z owczarkami niemieckimi i wysoko cenił ich umiejętności, ponadto znał cechy szarych wilków karpackich, które wyróżniają się doskonałym zdrowiem i siłą. Aby uzyskać idealnego psa stróżującego, wybrał właśnie te zwierzęta do krycia i wyhodował wilczaka czechosłowackiego, psa charakteryzującego się wysoką wytrzymałością, mądrością i zwinnością.

W 1994 roku FCI sklasyfikowała oficjalnie tę stosunkowo młodą rasę do grupy I, sekcji 1, nr wzorca 332 – jako pierwotne psy pasterskie i zaganiające.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Wilczak czechosłowacki – Wygląd zewnętrzny

Przypominający wilka karpackiego, wilczak czechosłowacki jest potężnym i wysportowanym czworonogiem. Posiada dobrze umięśnione ciało, skryte pod gęstym futrem. Samice i samce są łatwe do odróżnienia ze względu na ich rozmiar (podobnie jak wilki). Chociaż nie ma ograniczeń dotyczących wzrostu ani wagi, suki osiągają co najmniej 60 cm wysokości, a psy nie mniej niż 65 cm. Waga samic wynosi około 20 kg, a samców ponad 25 kg.

Można także odróżnić płeć wilczaka czechosłowackiego po głowie. U samca jest ona większa i szersza niż u samicy. Pysk jest znacznie dłuższy niż czaszka, zakończony czarnym, owalnym nosem. Uszy wilczaka czechosłowackiego są stojące i trójkątne, a skośne oczy występują w kolorze jasnobrązowym lub bursztynowym. Pies ma dużą i płaską klatkę piersiową, a plecy lekko wygięte. Nogi są proste i muskularne. Puszysty ogon jest zwykle noszony w dół, ale podnosi się i zakrzywia, gdy czworonóg jest podekscytowany.

Sierść wilczaków czechosłowackich jest szczególnie gruba i gęsta w miesiącach zimowych, a latem staje się krótsza i cieńsza. Umaszczenie tych psów może być barwy żółto-szarej lub srebrno-szarej. Okrywa posiada jaśniejszy odcień na dole szyi i klatce piersiowej oraz wyraźnie jaśniejszą maskę na twarzy.

Charakter

Z powodu bliskiego pokrewieństwa z wilkiem, pies tej rasy w swoim zachowaniu przejawia cześć genetycznych cech swojego przodka. Instynktownie dąży do ochrony stada, socjalizując się z innymi psami poprzez tworzenie hierarchii, podobnie jak wilki na wolności. Bardzo charakterystyczną cechą wilczaka czechosłowackiego jest to, że nie szczeka, zamiast tego polega na swojej wilczej wokalizacji, takiej jak skowyt i wycie.

Wilczak czechosłowacki jest niezależnym, odważnym i pewnym siebie psem. Charakteryzuje się nieufnym zachowaniem wobec nieznajomych i całkowitym oddaniem właścicielowi. Wilczak oddaje swoje serce raz na zawsze. Trudno marzyć o bardziej oddanym i wiernym przyjacielu. I choć wybiera jednego opiekuna, ogarnia swoją miłością całą rodzinę, uważając ją za swoją watahę. Wilczak czechosłowacki jest urodzonym strażnikiem. Potrafi chronić dom, jego mieszkańców, a nawet rzeczy. Jednak z powodu bardzo silnych instynktów łowieckich i wrodzonej niezależności należy go dobrze wyszkolić i uważnie obserwować, kiedy w jego pobliżu znajdują się mniejsze zwierzęta. Z uwagi na dużą siłę i energię tego czworonoga należy zadbać o odpowiednią socjalizację pupila, zwłaszcza w kontekście zamieszkania pod wspólnym dachem z małymi dziećmi.

Szkolenie

Wilczak czechosłowacki jest bardzo emocjonalnym psem, dlatego właściciel podczas treningu będzie potrzebował dużej dawki cierpliwości i wytrwałości. Właściciel musi się kontrolować, nie okazywać agresji, przemocy fizycznej. Podwyższony ton głosu nie przyniesie pozytywnego wyniku, a jedynie zaszkodzi. Dla doskonałej interakcji potrzebne jest przyjazne podejście i konsekwencja w szkoleniu. Oczywiście jako zwierzę stadne, wilczak akceptuje autorytet i pozycję „lidera stada”, którym jest jego ​​właściciel. Pupil wymaga codziennych intensywnych ćwiczeń i dużej dawki stymulacji umysłowej. Zalecane są długie, codzienne spacery, zabawy oraz dostęp do dużego, ogrodzonego terenu. Pies ten uwielbia ruch na świeżym powietrzu i jest fantastycznym towarzyszem podczas wędrówek i biegania.

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Wilczak czechosłowacki jest bardzo zdrową rasą. Niektóre osobniki mogą być podatne na dysplazję stawu biodrowego i stawu łokciowego oraz mielopatię zwyrodnieniową (powoli rozwijającym się schorzeniem rdzenia kręgowego). Średnia długość życia psów tej rasy wynosi około 12 – 15 lat.

Pielęgnacja

Sierść okrywowa wilczaka czechosłowackiego posiada naturalną barierę ochronną, obiegowo nazywaną „samoczyszczącą”, dlatego nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie powinno wystarczyć, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Pies nie wymaga częstych kąpieli, ponieważ jego sierść nie pozwala na przywieranie brudu i różnych cząstek. Stanowi doskonałą ochronę przed wilgocią i przegrzaniem. Aby przyspieszyć wymianę podszerstka podczas linienia (dwa razy w roku), można wykąpać pupila, a następnie wysuszyć sierść silnym strumieniem powietrza. Zęby wilczaka zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli pies uczestniczy w wystawach lub pełni służbę. U psów tej rasy pazury zazwyczaj ścierają się naturalnie, jednak czworonogi trzymane w mieszkaniach mogą wymagać regularnego skrócenia specjalnymi szczypcami.

Ciekawostki

Wilczak czechosłowacki to pies, który ma wrodzone cechy stróżujące. Wyraźnie rozumie, jakie terytorium do niego należy, więc jest gotowy chronić je od najmłodszych lat. Z tego powodu pies tej rasy nie ufa obcym i jest w stanie odpędzić nawet przyjaciół rodziny, jeśli właściciel nie da mu znać, że może ufać znajomym.
Na wystawach z uczestnictwem wilczaków czechosłowackich przeprowadzana jest specjalna kontrola, która ujawnia przynależność rasową osobników. Psy są celowo straszone głośnymi dźwiękami lub nietypowymi kształtami. Jeśli pies jest nieśmiały, zostaje zdyskwalifikowany z zawodów lub nawet pozbawiony rodowodu.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Tort dla psa
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Jeszcze niedawno niejeden miłośnik psów zdziwiłby się słysząc: tort dla psa. Dzisiaj ten smakołyk, przyrządzany naszym czworonożnym przyjaciołom, nie wydaje się ekstrawagancją, ale jest wspaniałym sposobem na okazanie im naszych uczuć i stanowi upamiętnienie ważnych dat, np. urodzin. Tradycyjnie Twój pupil może być obdarowany wtedy nową zabawką, ale aby uczcić ten dzień, możesz również zdecydować się pyszny prezent w postaci tortu dla psa.

Wyżeł węgierski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Wyżeł węgierski to majestatyczny pies myśliwski, który odznacza się niezwykłą inteligencją i energicznym usposobieniem. Jednocześnie jest czułym, cichym i łagodnym pupilem.

Łupież u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Kiedy pojawi się łupież u psa, właściciel zazwyczaj zadaje sobie dwa pytania: jaka jest jego przyczyna i jak się go skutecznie pozbyć? W prostych przypadkach przyczynę można wyeliminować samodzielnie, jednak czasami konieczne jest specjalistyczne leczenie. Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że łupież u psa to nie tylko problem estetyczny, nie rzadko może to być objaw poważnej choroby.