Przed treningiem
Zanim rozpoczniesz szkolenie, powinieneś mieć świadomość, że nie wszystkie sztuczki są adekwatne dla każdego psa. Pomimo, iż zdecydowana większość czworonogów wykazuje chęci do zabawy i nauki, to u niektórych wiek, stan zdrowia, waga, wielkość i budowa ciała uniemożliwiają ćwiczenie pewnych psich trików. Ponadto podobnie jak ludzie, psy również mają swoje indywidualne upodobania, temperament i predyspozycje, które należy wziąć pod uwagę. Dla przykładu, jeśli zauważyłeś, że Twój pupil nie przepada za leżeniem na plecach to powinieneś się wstrzymać z nauką turlania. A jeśli nie lubi skakać, należałoby odłożyć trening łapania przysmaków w powietrzu, czy naukę skakania przez przeszkody.
W treningu komendy obrót najważniejsza jest dobra zabawa!
Podstawowym wymogiem do przyjaznego szkolenia jest przede wszystkim to, abyście podczas wspólnych ćwiczeń dobrze się bawili. W radosnej, otwartej, przyjacielskiej atmosferze osiągnięcie sukcesu w nauce następuje łatwiej i znacznie szybciej. Trening dla Twojego pupila powinien wiązać się jedynie z przyjemnym doświadczeniem i pozytywnymi emocjami. Przymus czy surowość są w tej sytuacji całkowicie niepożądane. Dlatego kluczowe jest ostrożne, cierpliwe, konsekwentne postępowanie. Zawsze ćwicz krok po kroku i szanuj tempo nauki podopiecznego. Nie podawaj się jeśli Twój pies nie będzie od razu współpracował, zdarza się, że ukochany czworonóg będzie potrzebował więcej czasu, aby zrozumieć to, czego od niego oczekujesz.
Ćwiczenie komendy obrót sprzyja lepszemu zrozumieniu psa
Ogromną rolę w nauce komendy obrót odgrywa uważna obserwacja pupila oraz właściwa ocena jego zachowania. Jeśli zauważysz, że pies stracił motywację, najlepiej od razu przerwać trening. Wraz z biegiem czasu łatwiejsze dla Ciebie stanie się dobieranie optymalnej długości sesji treningowej. Ponadto zmotywowanie czworonożnego przyjaciela do nauki wymaga wzajemnego zaufania, rzetelności i jasnych poleceń. Dotyczy to również ćwiczenia drobnych sztuczek, takich jak reagowanie na komendę obrót.
Jak nauczyć psa komendy obrót a pozytywne wzmocnienie
Aby Twój pupil zrozumiał i nauczył się, które zachowanie jest właściwe i przynosi korzyści, nagroda powinna być zawsze bezpośrednia. Pies funkcjonuje w teraźniejszości i zawsze odnosi reakcję właściciela do aktualnej sytuacji. Poza tym zazwyczaj wybiera drogę, która obiecuje mu największy sukces. Dlatego to „pragnienie nagrody” warto wykorzystać w treningu komendy obrót. Pozytywne wzmocnienie, w postaci smakołyków, przytulania, głaskania, werbalnych pochwał przyspiesza proces uczenia i pomaga w wyszkoleniu szczęśliwego psa. Istotne jest także, aby podopieczny zawsze kończył sesję treningową z poczuciem sukcesu. Jeśli zauważysz, że kolejny etap ćwiczenia przerasta Twojego czworonożnego przyjaciela, lepiej cofnąć się o krok do etapu, który wykonuje niezawodnie. Nagrodź go i dopiero wtedy zakończ ćwiczenie. Pupil będzie szczęśliwy z dobrze wykonanego zadania.
Zatem jak nauczyć psa komendy obrót?
Zanim zaczniesz naukę komendy obrót warto upewnić się, że uczeń opanował podstawowe polecenia, takie jak „siad”, „waruj” lub „do nogi”. Upewnij się , że pora na rozpoczęcie wspólnego szkolenia jest właściwa. Twój pies nie powinien być zmęczony, głodny, powinieneś dać mu także przynajmniej godzinę czasu na trawienie po posiłku. Zdrowy, wypoczęty i najedzony z pewnością z większym entuzjazmem będzie uczestniczył w treningu.
- Przywołaj pupila, opcjonalnie możesz wydać mu komendę „siad”
- Stań lub uklęknij przed psem
- Pokaż mu ulubiony smakołyk i trzymaj go przed jego nosem
- Unieś dłoń z przysmakiem nad głowę pupila i przesuń ją zataczając koło wokół psa.
- Poczekaj, aż podąży za Twoją ręką.
- Gdy podopieczny rozpocznie robienie obrotu wypowiedz komendę „obrót” i daj mu smakołyk.
- Jeśli Twój pies nie odwróci się za pierwszym razem – Bądź cierpliwy i powtórz ćwiczenie!
- Zazwyczaj nie mija dużo czasu, zanim pies zrozumie czego się od niego oczekuje.
Jeśli pupil nie chce się obrócić możesz wykonać ćwiczenie razem z nim.
- Weź do ręki smakołyk i okrąż podopiecznego. Gdy obróci się wokół własnej osi, wypowiedz komendę „obrót” i nagrodzisz go. Ćwiczenie wymaga kilku powtórzeń.
- Wraz z postępem w nauce można zastąpić smakołyki innymi formami nagrody: pochwałą słowną, pieszczotą…
Weź pod uwagę to, że niektóre psy uczą się szybko, a inne mają trudności z nauką. W takim przypadku należy uzbroić się w cierpliwość i uczyć pupila obrotu najpierw tylko w jednym kierunku. Dopiero, gdy czworonożny przyjaciel opanuje obrót przykładowo w lewą stronę, w ten sam sposób możesz nauczyć go obracania w druga stronę.
Może ci się spodoba: