Wyżeł weimarski – myśliwski arystokrata

Wyżeł weimarski – myśliwski arystokrata

Wyżeł weimarski jest arystokratą wśród psów myśliwskich. To niezwykle inteligentny czworonóg o charakterystycznej lśniącej srebrnej sierści, dumnej postawie oraz bursztynowych oczach. Jest nie tylko bardzo pożądanym towarzyszem w środowisku myśliwych, lecz także budzi zasłużony podziw wśród innych miłośników psów.

Wyżeł weimarski

Pochodzenie

Niewiele wiadomo o przodkach wyżła weimarskiego. Początkowo rasa ta była rzadko spotykana, znana jedynie lokalnie w okolicach miasta Weimar w Turyngii, gdzie myśliwi i leśnicy hodowali te psy do pomocy przy polowaniach. Ten dostojny czworonóg zadomowił się na dworze księcia Karola Augusta Sachsen-Weimar-Eisenach na początku XIX wieku. Ponoć już w XII wieku we Francji, za czasów króla Ludwika IX widywano psa o podobnym wyglądzie. Według innych teorii, wyżeł weimarski wywodzi się od psa św. Hubertushunda lub z jego krzyżówki z chartem arabskim. Niektórzy znawcy przypisują spokrewnienie tej rasy z krótkowłosym wyżłem niemieckim. Oficjalne informacje na temat tej rasy sięgają 1897 roku, kiedy powstał klub hodowców wyżła niemieckiego – „Weimaraner Klub e.V.”, który był przodkiem współczesnego wyżła weimarskiego srebrno-szarego.

Wyżeł weimarski – Opis rasy

Jako wszechstronny pies myśliwski wyżeł weimarski (nazywany również Vorstehhund) sklasyfikowany jest według standardu FCI (Federation Cynologique International) w sekcji 1, grupie 7, wzorzec nr 99 – wyżły kontynentalne. Wyżeł weimarski jest psem dość dużym, ale zgrabnym, o mocnej i harmonijnej budowie oraz silnym umięśnieniu. Zgodnie z FCI dorosłe osobniki osiągają wysokość w kłębie: samce od 59 do 70 cm, suki od 57 do 65 cm. Waga psów waha się od 30 kg do 40 kg, a samic od 25 kg do 35 kg. Pies ten ma krótką, mocną, bardzo gęstą i gładko przylegającą sierść. Podszerstek jest krótki i czasami nie występuje. Spotyka się także odmianę długowłosą wyżła weimarskiego, której sierść jest dłuższa i grubsza. Umaszczenie przedstawicieli rasy wyżeł weimarski waha się od srebrno-szarego poprzez płowo-szare do mysiego szarego. Psy mogą mieć białe znaczenia na klatce piersiowej i łapach. Oczy wyżła weimarskiego są piękne, koloru bursztynowego, spotykane w odcieniach ciemnych i jasnych.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Charakter

Wyżeł weimarski w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii hodowany jest jako pies rodzinny – z uwagi na swój elegancki wygląd i wrodzoną opiekuńczość. Natomiast w Niemczech jest sprzedawany głównie myśliwym do polowań. Wykorzystywany jest także jako pies ratowniczy, terapeutyczny, policyjny i do wykrywania narkotyków. Obecnie ten czworonóg cieszy się dużą popularnością i coraz częściej pełni rolę typowego psa rodzinnego i do towarzystwa.

Wyżeł weimarski jest bardzo inteligentnym i pewnym siebie czworonogiem. o odważnej naturze. Tropi i zabija zwierzynę na komendę. Psy tej rasy są podejrzliwe w stosunku do obcych i potrzebują pewnej ilości czasu, aby oswoić się z nowo poznanymi ludźmi. Instynkt opiekuńczy wyżła weimarskiego jest bardzo silny. Ten pewny siebie pies nie waha się ani chwili, aby stanąć w obronie swojej rodziny lub terytorium. Mimo to nie charakteryzuje się bojowym temperamentem. Wyżeł potrafi być jednocześnie bardzo czuły i przy dobrym wychowaniu może stać się wspaniałym towarzyszem na całe życie.

Wyżeł weimarski a opieka i zdrowie

Krótka, błyszcząca sierść wyżła weimarskiego nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Długowłosi przedstawiciele tej rasy (choć rzadko spotykani) wymagają oczywiście więcej wysiłków ze strony swoich właścicieli. Dieta psa powinna być dostosowana do jego aktywności, choć należy zwrócić uwagę, aby nie była niezbyt tłusta. Wyżeł weimarski ma tendencję do zbyt szybkiego pożerania jedzenia, co może prowadzić do skrętu żołądka. Dlatego należy podawać mu małe porcje, kilka razy dziennie i unikać aktywności fizycznej bezpośrednio po jedzeniu.

Pod względem zdrowotnym wyżły weimarskie uznawane są za silną i odporną rasą. Ich średnia długość życia wynosi od 10 do 14 lat . Jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych jest dysplazja stawów biodrowych, dlatego przy zakupie szczeniaka należy dokładnie przyjrzeć się jego rodzicom, aby uniknąć większych problemów z tą chorobą u swojego pupila.

Ciekawe i warte poznania

Wyżeł weimarski stał się bardzo popularnym zwierzakiem w USA, odkąd prezydent Dwight Eisenhower nabył swoją suczkę Heidi w 1956 roku. Frank Sinatra i Grace Kelly byli również dumnymi właścicielami „Szarego Ducha”, jak z uznaniem nazywa się tę rasę.

Podczas zimnej wojny Amerykanie używali wyżła weimarskiego o imieniu Dingo do wykrywania bomb. Jego zadaniem było odnalezienie fragmentów pocisków testowych, aby żołnierze mogli je zbadać. Ponieważ Dingo pracował na pustyni, nosił frotowy płaszcz wypełniony kostkami lodu.

Po urodzeniu szczenięta wyżła weimarskiego mają na sierści czarne tygrysie paski, które znikają po kilku dniach. Ich oczy są błękitne, ale z wiekiem kolor zmienia się w bursztynowy.
Ponieważ wyżeł weimarski został oryginalnie wyhodowany do polowania na zwierzynę, należy do najszybszych psów. Podczas biegu osiąga prędkość 55 km/h.

Esencja rasy

Oprócz pięknej i eleganckiej sylwetki, wyżeł weimarski może poszczyć się wyjątkowym usposobieniem. Jest niezależnym, pewnym siebie i inteligentnym psem. Uwielbia wyzwania i lubi pracować, co w połączeniu z jego instynktem łowieckim, plasuje go wysoko w hierarchii psów myśliwskich. Dzięki dobremu wychowaniu wyżeł weimarski buduje bardzo solidną więź ze swoim właścicielem i staje się wspaniałym rodzinnym towarzyszem.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Pies uciekł? Zobacz dlaczego!
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Twój pies uciekł, a Ty martwisz się, co się z nim stanie. Czy odnajdzie drogę do domu, czy zostanie potrącony przez samochód, czy ktoś go ukradnie, czy kiedykolwiek go jeszcze zobaczysz? Ale nie panikuj, nie ulegaj lękom, działaj jak najszybciej, aby zwiększyć szansę na odnalezienie swojego pupila!

Owczarek Belgijski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek belgijski, zwany także psem rasy groenendael, obdarzony jest dużą inteligencją. Charakteryzuje się pewnością siebie i ogromną energią. Jest mądrym psem i oddanym przyjacielem, który zawsze jest gotowy na kolejną przygodę.

Pies skacze na ludzi? Zobacz dlaczego!
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Kiedy wracamy do domu i nasz szczeniak wita nas entuzjastycznym skakaniem, najczęściej przyjmujemy to zachowanie z radością. Jednak bardzo szybko okazuje się, że ten problematyczny nawyk staje się dla nas i otoczenia bardzo uciążliwy, a chwilami nawet niebezpieczny. I wtedy pojawia się pytanie: jak powstrzymać psa przed skakaniem i jak zrobić to najlepiej?