Mastif Tybetański – urodzony obrońca
Niezwykle silny i wytrzymały mastif tybetański jest urodzonym obrońcą. Bez reszty oddaje się patrolowaniu i ochronie bliskich. Pomimo, iż bywa uparty i niezależny, jest naprawdę wiernymi i oddanym przyjacielem.
Niezwykle silny i wytrzymały mastif tybetański jest urodzonym obrońcą. Bez reszty oddaje się patrolowaniu i ochronie bliskich. Pomimo, iż bywa uparty i niezależny, jest naprawdę wiernymi i oddanym przyjacielem.
Mastif tybetański (Do Khyi) to prastara rasa psów stróżujących i pasterskich, pochodzących z Tybetu. Według klasyfikacji F.C.I. należy do grupy 2 pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcji 2.2 molosy typu górskiego. Jest silnym, dostojnym, proporcjonalnie zbudowanym psem, o majestatycznym, poważnym wyrazie. Swój dumny i okazały wygląd zawdzięcza masywnej sylwetce oraz obfitej szacie okrywowej. Mastif tybetański ma szeroką, ciężką głowę krótki grzbiet i wyraźnie zaznaczony kłąb. Jego mocna, dobrze umięśniona szyja, pokryta jest grubym, sterczącym włosem, który tworzy szeroki kołnierz, przypominający lwią grzywę. Jego lekko zakręcony, noszony wysoko, mocno owłosiony ogon tworzy pióro.
Mastify są obficie owłosione. Ich podwójna sierść składa się z długiego, grubego, prostego włosa wierzchniego oraz miękkiego wełnianego podszerstka. Jest bezzapachowa. Psy tej rasy mają zróżnicowane umaszczenie: intensywnie czarne, błękitne, złote, czerwone oraz śniade, czyste lub z możliwymi podpaleniami i nielicznymi białymi plamami. Dorosłe samce osiągają do 66 cm wzrostu (suki 61 cm) i od 50 do 80 kg wagi ( suki 35–50 kg). Pomimo swoich rozmiarów i potężnej sylwetki są zwinne i wytrzymałe.
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Współczesny mastif tybetański prezentuje nadal wiele cech swoich przodków. Jest samodzielny, niezłomny i wytrwały. Posiada silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Z oddaniem pilnuje swojego terytorium, jest czujny i odważny. Choć ma skłonności do dominacji, mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i jest wobec nich wierny i oddany. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż na ogół nie jest tak podatny na tresurę jak labrador czy owczarek niemiecki. Bardzo ceni swoją niezależność i raczej nie należy się od niego spodziewać bezwzględnego posłuszeństwa. Mastif jest chętny do zabawy, dobrze odnajduje się w relacjach zarówno z dziećmi jak i osobami dorosłymi. Potrzebuje jednak doświadczonego, wzbudzającego respekt, nieugiętego opiekuna, a jego kontakt z dzieckiem powinien odbywać się wyłącznie pod kontrolą osoby dorosłej. W relacjach z innymi zwierzętami mastif wykazuje tendencję do dominacji. Socjalizacja od szczeniaka oraz dobre szkolenie mogą jednak sprawić, iż stanie się zrównoważonym, łagodnym przyjaznym czworonogiem.
Mastify tybetańskie to zdrowe i odporne psy. Długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 12-15 lat. Do najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych tych czworonogów zaliczamy schorzenia typowe dla dużych ras, czyli dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Wśród pozostałych dolegliwości wymienić można:
Należy pamiętać o tym, że dla zachowania zdrowia mastify potrzebują znacznej dawki aktywności fizycznej. Zdecydowanie nie powinny mieszkać w bloku. Psom tej rasy należy zapewnić dużą przestrzeń i możliwość obserwowania oraz patrolowania terenu.
Mastif nie należy do wybrednych w kwestii jedzenia, nie ma też specjalnych wymagań dietetycznych, ani problemów z nadmiernym apetytem. Zazwyczaj sięga do miski wtedy, gdy rzeczywiście poczuje głód. Lubi jeść bez pośpiechu, z umiarem, nie przepada za słodyczami. W jego diecie dobrze sprawdzają się gotowe, wysokiej jakości karmy mokre i suche, różnorodne posiłki samodzielnie przygotowywane w domu (wzbogacane suplementacją preparatów witaminowych), a także dieta BARF, oparta na surowych kościach z mięsem, podrobach i niewielkiej ilości surowych warzyw i owoców. W okresie intensywnego wzrostu należy w diecie uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie na białko.
Pielęgnacją psa tej rasy nie jest skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu przeczesać lub przetrzeć sierść mokrą szmatką. Tylko w okresie linienia, który przypada na późną wiosnę ( trwa około trzech tygodni), należy pupila czesać codziennie. Ponieważ mastif posiada bezzapachową, hipoalergiczną sierść, częste kąpiele nie są konieczne. Nie można natomiast zapominać o przemywaniu oczu, uszu oraz obcinaniu psu pazurów. Dbając o ładny wygląd sierści warto dodawać do posiłków pupila preparat z biotyną.
W Warsaw Dogu dbamy, by nasze produkty wyróżniały się nie tylko wyjątkowym dizajnem, ale też nienaganną jakością. Sami mamy psy, więc wiemy jak ważne są akcesoria, które cieszą oko i którym możemy zaufać! Sprawdź z czego szyjemy i jak dbać o nasze produkty, aby służyły Wam jak najdłużej! :) Taśma – piękna i wytrzymała […]
Nowofundland to rasa wyhodowana na kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Przez tamtejszych rybaków wykorzystywana była do transportowania ciężkich ładunków oraz pomocy przy wyciąganiu sieci z morza. Obecnie nowofundlandy, dzięki wrodzonym umiejętnościom , doskonale odnajdują się w ratownictwie wodnym. Ich łagodne, wesołe usposobienie, cierpliwość i opiekuńczość sprawiają, że są oddanymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw.
W 1885 roku Ludwik Pasteur, chemik z wykształcenia, mikrobiolog (właściwie) z przypadku, stworzył szczepionkę przeciw wściekliźnie. Po wielu doświadczeniach i serii szczepień uzyskał u psów pełne uodpornienie na zarazki wścieklizny. Od tego momentu niewidzialny wirus zyskał jedynego przeciwnika w postaci preparatu ratującego przed śmiertelną chorobą. Współcześnie strategia eliminacji wścieklizny opiera się w głównej mierze na obowiązkowych szczepieniach psów. Pomimo prowadzonej profilaktyki, ta niezwykle niebezpieczna wirusowa choroba, wciąż występuje w ponad 150 krajach na świecie. Czym więc właściwie jest wścieklizna u psa?