Jak nauczyć szczeniaka czystości? Pierwsze kroki razem
Zazwyczaj pełne szkolenie szczenięcia zajmuje 4-6 miesięcy, ale w niektórych przypadkach może potrwać nawet rok. Najlepiej rozpocząć domowy trening w okresie od 12 do 16 tygodnia życia czworonoga. W tym momencie ma już wystarczająco rozwinięte pęcherz oraz jelita, aby nauczyć się zachować kontrolę nad ich pracą.
Etapy nauki szczeniaka czystości
Eksperci zalecają zamknięcie pupila w określonej przestrzeni, np. w klatce lub w pokoju. Gdy pies już zrozumie, że musi wyjść na zewnątrz, aby się załatwić, można stopniowo dawać mu więcej swobody w poruszaniu się po domu.
Podczas treningu szczeniaka w domu podejmij następujące kroki:
- utrzymaj regularny harmonogram karmienia i zabieraj pupilowi miskę z niezjedzonym posiłkiem, między karmieniami.
- rano, po przebudzeniu, wyjmuj psa z klatki ( wypuszczaj z pokoju), aby wyeliminować załatwienie się w niej i od razu wyprowadź na spacer. Wychodź z nim na spacer co 2 godziny.
- zawsze wyprowadzaj pupila na zewnątrz po posiłkach lub po przebudzeniu się z drzemki, a także koniecznie przed snem.
- zabieraj szczeniaka za każdym razem w to samo miejsce (niejako do toalety), aby tam się załatwił.
- kiedy pupil załatwi się już na zewnątrz, pochwal go.
- zadbaj o to, aby pies odbierał spacer po okolicy jako miłą nagrodę.
Używanie klatki do nauczenia psa czystości
Klatka może być dobrym pomysłem na szkolenie szczeniaka w domu, przynajmniej w początkowym okresie. Pozwoli to nauczyć pupila powstrzymywania się od załatwianiu się w niej, dopóki nie otworzysz drzwiczek i nie wyjdziesz z nim na zewnątrz.
Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z klatki:
- Upewnij się, że jest wystarczająco duża, aby szczeniak mógł stać, odwrócić się i położyć, ale nie na tyle duża, aby mógł wykorzystać jej narożnik jako toaletę.
- Jeśli przetrzymujesz szczeniaka w klatce dłużej niż dwie godziny, upewnij się, że ma świeżą wodę, najlepiej w dozowniku.
- Nie korzystaj z klatki, jeśli szczeniak w niej się załatwia i zjada swoje odchody. Może to mieć związek ze złymi nawykami przyniesionymi ze schroniska lub od hodowcy. Problem może tkwić także w niewystarczającej ilości spacerów lub zbyt wielkiej klatce.
- Wyjmij szczeniaka z klatki, gdy wykonuje następujące czynności: skacze i krąży w niej, szczeka i drapie w drzwiczki.
Jak nauczyć szczeniaka czystości… a gryzienie mebli?
Gryzienie jest naturalnym zachowaniem szczeniaka. Pies, zwłaszcza młody, musi gryźć, aby złagodzić ból związany z ząbkowaniem. Starszy pies gryzie i żuje, aby usunąć zanieczyszczenia z zębów oraz zachować mocne i zdrowe szczęki. Ponieważ psy muszą i będą gryźć, każda metoda stosowana w celu zapobieżenia temu jest dobra. Psa po prostu należy uczyć od szczeniaka, aby gryzł wyłącznie przedmioty wybrane przez opiekuna.
Oto kilka wskazówek:
- Zapewnij psu zabawki do gryzienia. Od szczeniaka wyrabiaj zwyczaj gryzienia zabawek, dostarczając mu wielu atrakcyjnych akcesoriów.
- Zwiększ atrakcyjność zabawek do gryzienia, np. wypełnij puste gumowe zabawki przysmakami.
- Wykorzystaj kości lub przysmaki z suszonej skóry i przekształć je w zabawki. Baw się z psem, głaszcz i chwal podczas gryzienia wybranego przedmiotu.
- Ćwicz z pupilem. Zapewnij psu inne zabawy, wyzwania fizyczne i umysłowe, aby odciągnąć jego uwagę od gryzienia.
- Staraj się odseparować psa od przedmiotów, które uporczywie gryzie.
Jak nauczyć szczeniaka czystości, aby posprzątał swoje zabawki ?
Czy po zabawie z pupilem dom wygląda jak strefa wojny? Porozrzucane zabawki do gryzienia, kości leżące na środku dywanu i piłki pod krzesłem. Uczenie szczeniaka sprzątania zabawek nie tylko pomaga w utrzymaniu porządku w domu, ale może również pomóc w nawiązaniu więzi z psem i pobudzeniu jego umysłu. Polecenie skłoni go do myślenia i poczuje się tak, jakby nadal się bawił, podczas gdy pozwalasz mu wykonać całą pracę. Nauka podnoszenia zabawek i umieszczania ich w określonym miejscu to zaawansowana komenda treningowa. Upewnij się, że pupil już rozumie podstawowe polecenia, takie jak: „siedź” i „zostań” i jest gotowy do nauki.
Aby nauczyć psa podnosić wybrane przedmioty, będziesz potrzebować kosza przeznaczonego tylko na jego zabawki oraz zestawu akcesoriów, którymi pupil uwielbia się bawić. Niezbędne będą także smakołyki.
Metoda „Weź i upuść”
Najpierw naucz swojego psa komendy „weź to”. Zacznij od wyciągnięcia z kosza jego ulubionej zabawki, ale tak aby nie wyrwał ci jej z ręki. Postaraj się, aby usiadł przed tobą i podaj wówczas komendę „weź to”. Gdy weźmie zabawkę, pochwal psiaka słowami: „dobrze” lub „tak”.
Kiedy pies opanuje polecenie „weź to”, przejdź do komendy „upuść to”. Gdy pupil ma w pysku ulubioną zabawkę, zaoferuj mu kuszący smakołyk. Kiedy puści zabawkę, powiedz „upuść ”, a następnie pochwal go i daj smakołyk. Jeśli konsekwentnie upuszcza zabawkę na polecenie, możesz przejść do następnego kroku.
Umieść wybrany kosz na zabawki w jednym miejscu i pamiętaj, aby nie zmieniać jego położenia, dopóki umiejętności nie zostaną opanowane. Połóż kilka ulubionych zabawek swojego psa obok kosza. Następnie wskaż zabawkę i powiedz „weź ją”. Trzymając smakołyk w dłoni, poprowadź jego głowę nad koszem i powiedz „upuść”. Kiedy upuści zabawkę do kosza, daj mu smakołyk i chwal go.
- Odsuń zabawki dalej od kosza
Gdy psiak nauczy się wrzucać zabawki do kosza, możesz zacząć je odkładać w inne miejsca. Powoli zmniejsz ilość wypowiadanych komend i zacznij wprowadzać sekwencję podnoszenia zabawek i wyrzucania ich jako czynności „sprzątania”. Wkrótce będzie wiedział, co zrobić, gdy nadejdzie czas, aby zbierać zabawki.
Poświęć codziennie kilka minut i konsekwentnie powtarzaj te czynności przez okres 2-4 tygodni.
Może Ci się spodoba: