Grzywacz Chiński – łagodny towarzysz człowieka

Grzywacz Chiński – łagodny towarzysz człowieka

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Grzywacz Chiński – opis rasy

Grzywacz chiński jest rasą należącą do grupy psów do towarzystwa (IX FCI), sekcji psów nagich. Dorosły osobnik osiąga w kłębie około 30 cm, waży w granicach 5-6 kg. Żyje średnio 13-15 lat.

 Istnieją dwie odmiany grzywacza chińskiego: bezwłosa i owłosiona. Ta pierwsza (hairless) swoim wyglądem przypominać może konia. Druga, pudrowa (powder–puff), znacznie różni się swojego nagiego odpowiednika, ponieważ jest całkowicie pokryta długim, jedwabistym włosem i wygląda jak miniatura charta afgańskiego. Grzywacz nagi ma stojące uszy, natomiast grzywacz owłosiony może mieć wiszące. Jest to bardziej cecha nabyta, niż wrodzona, ponieważ coraz częściej na wystawach widać powdery z pięknie stojącymi uszkami. Jednak różnice są tylko wizualne, natomiast budowa grzywaczy jest taka sama. Zarówno odmiana bezwłosa, jak i pudrowa może pochodzić z tego samego miotu.

Grzywacz chiński nagi ma włosy na głowie, znamienny pióropusz na ogonie i charakterystyczne skarpetki na kończynach. Reszta jego ciała jest bezwłosa. Natomiast piesek odmiany powder-puff posiada delikatne, długie i lekko kręcone włosy na całym ciele. Umaszczenie grzywacza chińskiego może być trójkolorowe lub barwy czarnej, morelowej, czekoladowej, białej, niebieskiej. Obie odmiany świetnie nadają się dla alergików. Należy podkreślić, że grzywacz chiński ma włosy, a nie sierść i w związku z tym nie uczula.

Historia rasy

Pierwsze wzmianki o bezwłosym psie, jakim jest grzywacz chiński pochodzą już z III w. p.n.e. Hodowano go w Chinach, gdzie pełnił funkcję psa świątynnego i towarzyszył członkom dworu cesarskiego. W późniejszym okresie ten niewielki czworonóg pomagał ludziom w polowaniach. Uznaje się, że rasa ta powstała prawdopodobnie w wyniku skrzyżowania nagiego psa meksykańskiego i peruwiańskiego z długowłosymi rasami miniaturowymi. Na inne kontynenty grzywacz chiński przedostał się z Azji na pokładzie statków handlowych. W krótkim czasie pies tej rasy stał się bardzo modnym pupilem w Ameryce. 

Swój aktualny wygląd grzywacz chiński zawdzięcza procesowi hodowlanemu tej rasy, który intensywnie prowadzono w latach 80. XIX wieku w USA. W Europie po raz pierwszy psa tej rasy zaprezentowano na wystawie w Westminster w 1885 roku, a w 1991 r. FCI wprowadziła ujednolicony wzorzec dla obu odmian.

Charakter Grzywacza Chińskiego

Grzywacz chiński jest łagodnie usposobionym, radosnym oraz żywym psem. Jest wdzięcznym pupilem domowym, posłusznym, wesołym,  figlarnym. Nie wymaga intensywnej aktywności fizycznej, co czyni go doskonałym towarzyszem dla seniorów i osób niegustujących w długich spacerach. Ponieważ grzywacz chiński jest psem towarzyskim, zbyt długie pozostawienie go w samotności może prowadzić do lęku separacyjnego. Grzywacz świetnie dogaduje się z psami i kotami, tak więc towarzystwo  innych zwierząt mógłby złagodzić jego skutki.

Najważniejsze cechy charakteru grzywacza chińskiego:

  • opiekuńczy – bardzo kocha swojego pana, jest oddanym członkiem rodziny
  • łagodny – jest tak kochany, wesoły i zabawny, że może pełnić funkcję psa terapeutycznego
  • niestrudzony – nigdy nie męczy go zabawa z dziećmi lub innymi zwierzętami
  • czujny – szczeka na wszystko, co może być zarówno pomocne, jak i irytujące
  • wesoły – uwielbia bawić się zabawkami oraz biegać po domu i podwórku
  • zabawny – być w centrum uwagi i staje się trochę showmanem, jeśli zdobywa pochwały podczas treningu

Szkolenie

Grzywacz chiński jest bardzo inteligentny, bystry i doskonale radzi sobie podczas treningu  posłuszeństwa. Posiada zdolności do rajdów i zawodów zręcznościowych. Ale wyszkolenie tego psiaka wymaga dużo cierpliwości, konsekwencji w działaniu i pozytywnego nastawienia opiekuna. Grzywacz chiński ma delikatną psychikę, dlatego nauka powinna przebiegać łagodnie, w przyjaznej atmosferze, a reprymendy warto stosować z dużą ostrożnością. 

Grzywacz Chiński a pielęgnacja

Owłosiona odmiana grzywacza chińskiego, jest delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, polegającej głównie na starannym, regularnym czesaniu psa. W celu uniknięcia matowienia włosów należy jego sierść szczotkować codziennie. Zabieg ten zaleca się wykonywać, gdy włosy są zwilżone. Najlepiej przed szczotkowaniem spryskać włosy wodą z butelki, co ułatwi rozczesywanie i utrzymanie sierści we właściwym stanie. Oprócz tego warto wykąpać owłosionego  pupila raz w miesiącu. Dopuszcza się przycinanie jego włosów, pozostawiając dłuższe jedynie na głowie, ogonie i łapach.

Skóra psa odmiany nagiej, podobnie jak skóra człowieka, wymaga regularnej pielęgnacji, kąpieli i nawilżania. Należy ją smarować trzy razy w tygodniu, nawilżającym kremem lub olejkiem hipoalergicznym, a w okresie letnim także kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Z uwagi na brak futra chiński grzywacz bezwłosy jest podatny na raka skóry. Zaleca się regularne sprawdzanie ewentualnych zmian skórnych. Ponadto dobrze byłoby, aby co kilka miesięcy smarować skórę psa kremem przeciwtrądzikowym.

Zdrowie

Grzywacz chiński jest dość wytrzymałym i długowiecznym psem. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi, głównie wynikającymi z wieku psa, są problemy z oczami: jaskra i PRA (postępujący zanik siatkówki), a także zwichnięcie rzepki oraz choroba Legg-Perthesa (martwica główki kości udowej).

Pisy tej rasy mogą mieć także problemy z zębami. Dotyczy to bardziej psa odmiany bezwłosej, którego ​​wszystkie zęby są spiczaste (jak kły) i podatne na próchnicę. Natomiast u psów owłosionych pełne i zdrowe uzębienie jest normą. 

Grzywacz Chiński – ciekawostki

  • Znana tancerka burleski Gypsy Rose Lee była wielką miłośniczką tej rasy. Po śmierci artystki jej chińskie grzywacze zostały dodane do wytypowanego stada hodowlanego, pomagając stworzyć wzorzec dla tej rasy psów.
  • Prawdopodobnie najsłynniejszym chińskim grzywaczem jest rasowy bezwłosy Sam, który został trzykrotnym zwycięzcą konkursu „Najbrzydszy Pies Świata” w latach 2003–2005.
  • Ze względu na unikatowy wygląd bezwłosego grzywacza chińskiego, rasa ta pojawiła się w kilku filmach, w tym: „Koty i psy”, „102 dalmatyńczyków,” „Hotel dla psów” oraz „Jak stracić faceta w 10 dni”.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!