✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀
Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny
Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny
Data: 30 marca 2020 (zakualizowano: 25 listopada 2024) Kategorie: Blog, Rasy psów,
Golden Retriever to jedna z najbardziej ukochanych ras psów na świecie, ceniona za jej inteligencję, wspaniały charakter oraz piękną, lśniącą sierść. Pochodzące z Wielkiej Brytanii, Goldeny są doskonałymi towarzyszami zarówno dla aktywnych rodzin, jak i osób potrzebujących wsparcia, takich jak seniorzy czy niepełnosprawni. Ich zrównoważone i wesołe usposobienie sprawia, że są wyjątkowo cierpliwymi i łagodnymi przyjaciółmi. Ta rasa doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, ponieważ łatwo nawiązuje relacje z ludźmi i innymi zwierzętami, co czyni ją idealnym wyborem dla wielu domów.
Golden retriever to duży pies, którego inteligencja idzie w parze z wyjątkową urodą. Jego sylwetka jest proporcjonalna, natomiast czaszka posiada wyraźny stop.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Dorosłe psy osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie. Ważą od 30 do 40 kg. Suki mierzą od 51 do 56 cm. Ich waga wynosi od 25 do ok. 35 kg. Bodaj największą – tuż obok wspaniałego charakteru – chlubą Goldenów jest ich gładka lub lekko falowana sierść w odcieniu kremowym bądź jasno złotym. Co ciekawe, futro osobników pochodzących z linii amerykańskiej ma barwę od złotej aż po czekoladową. Golden retrievery posiadają gęsty podszerstek, który chroni je przed nawet największymi mrozami.
Historia rasy
Golden retriever został wyhodowany u schyłku XIX wieku. Jak do tego doszło? No cóż, istnieje wiele legend i podań dotyczących powstania opisywanej rasy. Najsłynniejsza z nich ma miejsce podczas przedstawienia cyrkowego pewnej rosyjskiej trupy artystów. Występ oglądał zasiadający na widowni sir Dudley Marjoribanks. Jego uwagę przykuł zwłaszcza występujący na scenie, żółty pies. Zwierzę zachwyciło sir Marjoribanksa swoim posłuszeństwem i inteligencją na tyle, iż po zakończonym występie udał się on do właściciela cyrku i odkupił od niego kilka psów tej rasy. Naturalnie jego celem było założenie hodowli opisywanych czworonogów.
Choć nie ma pewności co do prawdziwości przytoczonej historii to jednak pewne jest, że do naszego kraju Golden retrievery trafiły dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że Goldeny są rasą mało popularną. Wręcz przeciwnie! Ich sława jest na tyle duża, że w Stanach Zjednoczonych powstała nawet jej odmiana, określana mianem amerykańskiego retrievera.
Psy tej rasy często są wykorzystywane w roli ratowników. Są też szkolone na opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych. Sprawdzają się również jako psy tropiące, sportowe, a nawet myśliwskie.
Temperament i zachowanie
Golden retriever to pies posiadający z reguły łagodne, zrównoważone i wesołe usposobienie. Mocno przywiązuje się do każdego członka rodziny i jest gotowy towarzyszyć opiekunowi podczas dosłownie każdej aktywności. Golden retrievery to psy bardzo wylewne, jednak nie brak im też cierpliwości. Z tego względu uznawane są za doskonałych towarzyszy całej rodziny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dzieci zabawy z psim przyjacielem powinny zawsze odbywać się pod czujnym okiem rodziców, tak aby maluch nie naruszał granic czworonoga, pozwalał mu na spokojny wypoczynek czy spożycie posiłku.
Choć Goldeny wykazują silny instynkt posiadania (np. w odniesieniu do kojca, zabawek czy też zawartości miski) to jednak najczęściej nie mają większych trudności z akceptacją innych zwierząt. Z reguły bez problemu odnajdą się w domu, w którym przebywają szczurki, koty czy też inne czworonogi.
Golden retrievery to aktywne psy, które uwielbiają długie spacery i pływanie. Z tego względu warto zaopatrzyć się w wytrzymałe smyczei obroże, stworzone z myślą o psach żywiołowych, pełnych energii. Taśma z której wykonane są nasze akcesoria schnie bardzo szybko. Świetnie sprawdzą się one u psów, które nie szczędzą sobie kąpieli!
Wychowanie i szkolenie
Ponieważ golden retriever odznacza się inteligencją, a jego hodowla została ukierunkowana na bliską współpracę z ludźmi, uczy się w szybkim tempie. Z entuzjazmem przyswaja polecenia i nowe sztuczki. Jednakże ważne jest, aby nie zapominać, że psy tej rasy posiadają wrodzony instynkt łowiecki, który musi zostać właściwie ukierunkowany. Przy wychowaniu szczeniąt wymaga się absolutnej konsekwencji i cierpliwości. Ponadto, podobnie jak u wszystkich ras psów, szkolenie powinno opierać się wyłącznie na przyjaznych metodach, w szczególności pozytywnym wzmocnieniu. Istotne jest, aby często proponować pupilowi coś nowego, oferować różnorodność zajęć. Po rozpoznaniu preferencji swojego czworonożnego przyjaciela, należy powoli zwiększać poziom trudności, starając się nie przytłoczyć pupila nadmiarem wyzwań, który mógłby pozbawić go chęci do zabawy. Zakładając, że cząstkowe sukcesy doskonale podtrzymują motywację u psa, warto złożone zadania podzielić na małe, pojedyncze kroki.
Aktywność fizyczna i umysłowa
Choć golden retriever lubi przytulać się leżąc na sofie, ma również dużą potrzebę ruchu. Uwielbia długie spacery, wyzwania fizyczne i umysłowe. Biorąc pod uwagę, że golden retriever to energiczna i aktywna rasa, zarówno frisbee (zamiennie z innymi akcesoriami do rzucania), jak i agility stanowią świetną formę aktywności fizycznej i zabawy dla tej rasy. Urozmaicone zajęcia, wędrówki, bieganie, pływanie, różne zabawy czy trening komend pozwalają mu rozładować nadmiar energii i utrzymać dobrą kondycję. Sprawiają również, że pupil jest szczęśliwy, radosny i nie nudzi się.
Ważne jest, aby dopasować formę oraz intensywność aktywności do wieku, ogólnego stanu zdrowia i kondycji pupila. Należy pamiętać również o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, a także o monitorowaniu zachowania i reakcji swojego czworonożnego przyjaciela podczas aktywności fizycznej.
Pielęgnacja
Sierść goldena retrievera wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej szczotkować ją jeden – dwa razy w tygodniu, a podczas linienia codziennie. Regularne szczotkowanie ma wiele korzyści. Przede wszystkim poprzez usuwanie martwych cząsteczek naskórka, włosów, kurzu i brudu poprawia się kondycja sierści. Zabiegi zapobiegają jej kołtunieniu i ograniczają ryzyko podrażnień skóry. Ponadto zapewniają dobre ukrwienie skóry i sprzyjają zdrowemu wzrostowi włosów. Jeśli sierść jest mocno zabrudzona, pomoże kąpiel z użyciem specjalnego szamponu dla psów, który pomaga zachować odpowiedni poziom pH skóry. Aby utrzymać sierść w dobrym stanie, zaleca się kąpanie golden retrivera raz na miesiącu. Ważne, aby po kąpieli dokładnie wysuszyć futro pupila.
Zabiegi pielęgnacyjne golden retrivera powinny również obejmować regularnie dbanie o uszy, zęby, pazury i okolice oczu swojego czworonożnego przyjaciela. Do czyszczenia uszu można wykorzystać specjalny preparat dostępny w sklepach zoologicznych lub użyć gazy nasączonej przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej. Przemywamy delikatnie tylko zewnętrzną część ucha psa. W razie potrzeby okolice oczu można oczyścić wacikiem zwilżonym ciepłą wodą lub naparem z ziół (np. rumianku).
Aby zadbać o pazury golden retrievera, należy regularnie sprawdzać ich stan, aby upewnić się, że nie są zbyt długie ani uszkodzone. Pazury można obcinać samodzielnie, wykorzystując odpowiednie obcinaczki. Można również udać się do weterynarza lub groomera, którzy wykonają tę czynność profesjonalnie. W dbałości o zęby pupila pomocne są specjalne smakołyki, które ułatwiają w naturalny sposób usuwać płytkę nazębną i utrzymać zęby i dziąsła psa w dobrej kondycji. Najlepsze efekty przynosi jednak kompleksowe działanie, czyli regularne szczotkowanie zębów, podawanie odpowiednich przysmaków do żucia w połączeniu ze zdrową dietą. Jeżeli w okolicach oczu, w uszach lub jamie ustnej naszego golden retrivera pojawią się zmiany, nadwrażliwość na ból, należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Żywienie
Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna dla golden retrievera, ponieważ rasa ta ma tendencję do nadwagi. Porcje jedzenia należy zawsze kontrolować, a ich ilość dostosować do wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej pupila. Ponadto należy rozsądnie dawkować smakołyki i stale monitorować wagę psa. Konsekwencje nadwagi są poważne, przede wszystkim zwiększają ryzyko wystąpienia chorób stawów (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych), schorzeń układu krążenia i oddechowego. Z tego powodu zaleca się podawanie odpowiednich posiłków dwa razy dziennie, rano i późnym popołudniem. Wysokiej jakości karma powinna zawierać w szczególności optymalnie zbilansowaną ilość białka, tłuszczu, witamin oraz minerałów, a do posiłków przygotowywanych w domu warto dodawać oleje bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (np. lniany).
Zdrowie
Średnia długość życia przedstawicieli rasy golden retriever określana jest w przedziale 10 do 12 lat, choć nierzadko zdarza się, że przedstawiciele tego gatunku żyją 15 lat. Golden retriever uważany jest za wytrzymałą rasę, jednak podobnie jak inne rasy posiada tendencję do niektórych schorzeń.
Dysplazja stawów
Dysplazja stawów to schorzenie genetyczne, które dotyka najczęściej stawy biodrowe i łokciowe. Polega na nieprawidłowym ukształtowaniu stawów, co prowadzi do ich szybszego zużycia i występowania bólu oraz problemów z poruszaniem się. W profilaktyce tego schorzenia kluczową rolę odgrywają: właściwa dieta wraz z suplementacją witamin i mikroelementów, odpowiednia dawka i forma aktywności fizycznej, regularne badania weterynaryjne oraz unikanie nadmiernego obciążania stawów.
Zaćma i dysplazja siatkówki
Zaćma to schorzenie objawiające się zmętnieniem soczewki oka, co wpływa na trudności w widzeniu. Dysplazja siatkówki jest chorobą dziedziczną, która dotyczy nieprawidłowego rozwoju siatkówki oka u psa. Może prowadzić do utraty wzroku lub innych problemów ze wzrokiem. W profilaktyce obu schorzeń ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia oczu zwierzęcia i jak najszybsze reagowanie na pojawiające się objawy. Oznacza to konieczność regularnych wizyt u weterynarza, które dają szansę na zdiagnozowanie problemu na wczesnym etapie. Ważne jest również zapewnienie czworonożnemu towarzyszowi właściwej diety bogatej w składniki odżywcze, które wspierają zdrowie oczu.
Alergie skórne
Alergie skórne to schorzenie objawiające się reakcją organizmu psa na substancje uczulające, takie jak: pasożyty, pokarm, pyłki roślin, pokarmy, czy chemikalia. Profilaktykę tego schorzenia uzależnia się od czynnika wywołującego zmiany skórne. Aby ustalić odpowiednią terapię dla konkretnego przypadku, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
Zaburzenia tarczycy
Zaburzenia tarczycy, najczęściej w formie niedoczynności tarczycy (hipotyreoza) lub nadczynności tarczycy (tyreotoksykoza). Aby zapobiec zaburzeniom pracy tarczycy u psa, istotne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia swojego pupila poprzez regularne wizyty u weterynarza. W razie podejrzenia problemów z tarczycą, lekarz weterynarii zleca badania krwi w celu oceny poziomu hormonów tarczycy i w zależności od wyników wprowadza odpowiednie leczenie farmakologiczne. Równie ważne jest dbanie o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną swojego czworonoga.
Pozostałe problemy zdrowotne
Wśród potencjalnych zagrożeń zdrowotnych dla rasy golden retriever wymienia się także różnego rodzaju nowotwory o podłożu genetycznym, w tym chłonniak i osteosarcoma. Aby zminimalizować ryzyko tego rodzaju problemów zdrowotnych u czworonożnego przyjaciela, decydując się na zakup psa warto wybrać sprawdzoną hodowlę, zwracając uwagę na warunki hodowlane oraz dokumentację zdrowotną. W przypadku podejrzeń o jakiekolwiek choroby genetyczne u pupila warto skonsultować się z weterynarzem, który może zalecić odpowiednie badania genetyczne i monitorowanie zdrowia psa.
Ponadto należy pamiętać, że na utrzymanie kudłatego towarzysza w dobrym zdrowiu oraz kondycji, oprócz uwarunkowań genetycznych, ma wpływ także właściwa dbałość o jego regularne wizyty u weterynarza, w tym szczepienia ochronne oraz profilaktyka przeciw pasożytom. Ważne jest również, śledzenie wszelkich zmiany w zachowaniu czy kondycji fizycznej podopiecznego i szybka reakcja w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.
Najczęściej zadawane pytania
Jakie wymiary ma dorosły Golden Retriever?
Dorosłe samce osiągają wysokość 56-61 cm w kłębie i ważą 30-40 kg, a samice mierzą 51-56 cm przy wadze 25-35 kg.
Jaki Golden Retriever ma charakter?
Golden Retriever jest znany z łagodnego, wesołego i zrównoważonego usposobienia. Są to psy bardzo towarzyskie, które świetnie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami.
Czy Golden Retriever to dobry wybór dla rodzin z dziećmi?
Tak, są to psy cierpliwe i przyjazne, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Ważne jest jednak, aby nadzorować ich wspólne zabawy, szczególnie z mniejszymi dziećmi.
Jakie są wymagania pielęgnacyjne dla rasy Golden Retriever?
Sierść Goldenów wymaga regularnego szczotkowania, najlepiej 1-2 razy w tygodniu, a codziennie w okresie linienia. Wymagają również regularnych kąpieli.
Czy Golden Retriever dobrze radzi sobie w mieszkaniu?
Golden Retriever może mieszkać w mieszkaniu, jeśli zapewni się mu odpowiednią ilość ruchu. Psy tej rasy preferują jednak dom z ogrodem, gdzie mogą swobodnie się poruszać.
Jak aktywny powinien być Golden Retriever?
Golden Retriever to pies energiczne, który potrzebują codziennych ćwiczeń, takich jak długie spacery, bieganie czy pływanie, aby pozostać w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Czy Golden Retriever łatwo się uczy?
Tak, są to psy bardzo inteligentne i chętne do nauki. Szybko reagują na pozytywne wzmocnienie i są znane z łatwości w szkoleniu.
Jakie aktywności są polecane dla rasy Golden Retriever?
Polecane są aktywności takie jak aportowanie, pływanie, frisbee oraz treningi posłuszeństwa i agility, które nie tylko utrzymują je w formie, ale także zapewniają stymulację umysłową.
Czy Golden Retriever dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami?
Tak, Golden Retriever generalnie dobrze dogaduje się z innymi psami oraz zwierzętami domowymi, dzięki swojemu łagodnemu i przyjaznemu usposobieniu.
Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?
W dzisiejszych czasach pies w podróży nie jest niczym niezwykłym. W samochodach, w pociągach, nawet w samolotach. Właściciele są mocno przywiązani do swoich pupili, zatem nie ma się co dziwić, że pragną z nimi dzielić czas, również podczas wyjazdów. Mimo licznych udogodnień, które oferują nam ośrodki, hotele, pensjonaty sprawa wspólnego wyjazdu z psem okazuje się często nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż, wiele psów źle znosi podróże, a wyprawa z pupilem, który nie najlepiej się czuje, może być uciążliwa dla wszystkich. Co zrobić by ułatwić naszemu zwierzakowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, jak rozpoznać chorobę, minimalizować i leczyć objawy. Przyglądniemy się temu tematowi i dowiemy się czym jest choroba lokomocyjna u psa.
Odblaski w akcesoriach dla psów zapewniają większe bezpieczeństwo podczas spacerów. O opcję odblasków w obrożach, szelkach i smyczach pytaliście nas już kilka jesieni temu, dlatego bardzo się cieszymy, że wreszcie możemy Wam dać to, czego potrzebujecie ?