Czkawka u psa – jak się jej pozbyć?

Czkawka u psa – jak się jej pozbyć?

Czkawka u psa jest dość powszechna i na ogół jest nieszkodliwa. Jednak w niektórych przypadkach skurcze przepony są związane ze schorzeniami, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć jak sobie radzić w sytuacji, gdy pies ma czkawkę?

Czkawka u psa

Czym jest czkawka u psa?

Czkawka to mimowolny przymusowy skurcz przepony oraz mięśni międzyżebrowych. Przepona jest cienkim, silnym mięśniem, który oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Jest to główny mięsień zaangażowany w oddychanie. Gdy pies wdycha powietrze, przepona kurczy się i przesuwa w dół, robiąc miejsce w jamie klatki piersiowej na rozszerzenie płuc. W momencie wydechu, przepona rozluźnia się i przesuwa do jamy klatki piersiowej, a płuca obkurczają się. Ruchy przepony są zwykle płynne i regularne, ale kiedy przepona nagle się kurczy, dochodzi do zamknięcia głośni a powietrze jest wciągane do płuc w sposób niepełny oraz przerywany. W konsekwencji pojawia się charakterystyczny dźwięk czkania. Zwykle ten stan trwa kilka minut. Czasami jednak czkawka u psa może mieć charakter długotrwały.

Czkawka u psa – przyczyny?

Szybkie, pospieszne, łapczywe zjadanie pokarmu, w szczególności po intensywnym wysiłku fizycznym (np. po zabawie, długim i aktywnym spacerze), które prowadzi do wypełnienia żołądka połkniętym powietrzem.

Wychłodzenie organizmu, zwłaszcza u psów ze słabą tolerancją na niskie temperatury (pies może zmarznąć podczas spaceru lub leżąc w źle izolowanej budzie na świeżym powietrzu).
Niedojrzałość nerwu przeponowego oraz przepony u szczeniąt przyczynia się do pojawiania się czkawki od kilku do kilkunastu razy na dobę. Ponadto szczenięta są znacznie bardziej podatne na czkawkę niż dorosłe psy, ponieważ mają tendencję do połykania większej ilości powietrza ze względu na wyższy poziom napięcia i pobudzenia. Szczenięta mogą również zacząć czkać, gdy są zmęczone, zmarznięte lub podekscytowane. W przypadku, gdy czkawce szczenięcej nie towarzyszą inne objawy, nie ma powodu do niepokoju, jest to normalne zjawisko.

Strach lub ekscytacja. W zależności od charakteru pupila, jego wieku, stanu fizycznego i emocjonalnego, reakcja jego organizmu na sytuacje zewnętrzne może być różna, w tym może skutkować pojawieniem się czkawki (np. w zatłoczonym miejscu, podczas burzy, pokazów fajerwerków, po powrocie opiekuna).

Oprócz krótkiego okresu, psa mogą męczyć długotrwałe czkawki o charakterze napadowym. Czas trwania męczącego czkania może trwać od trzech godzin do kilku dni. Przyczyny tej reakcji organizmu mogą być różne, najczęściej jednak wskazują na:

  • Choroby przewodu pokarmowego. Oprócz czkawki u psa pojawiają się wymioty oraz odbijanie się,
  • Obecność ciała obcego w żołądku,
  • Intensywną inwazję pasożytów w organizmie psa,
  • Zawał serca,
  • Choroby związane z zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego (na przykład konsekwencja udaru),
  • Uraz mechaniczny.

Co zrobić, gdy pies ma czkawkę?

Po pierwsze warto zastanowić się z jakiego powodu pies ma czkawkę? Głaskanie po brzuchu i masowanie obszaru klatki piersiowej pomaga w pozbyciu się nadmiaru powietrza z jamy brzusznej. W celu wyciszenia emocji u pupila można odwrócić jego uwagę ulubioną zabawką, głaskaniem, pieszczotami, zaproszeniem na spacer w spokojne miejsce. Można podać psu niewielką ilość letniej wody. Preferuj karmienie małymi porcjami: nawet jeśli czworonożny przyjaciel wydaje się bardzo głodny, wskazane jest podawanie małych porcji jedzenia kilka razy dziennie – zamiast bardzo dużych ilości pokarmu w trakcie jednego posiłku. Jeśli podopiecznemu jest zimno, trzeba go ogrzać okrywając ciepłym kocykiem, zakładając ubranko lub angażując w różne formy aktywności fizycznej.

Jak diagnozowana jest czkawka u psa?

Jeśli czkawka nie ustępuje pomimo usilnych działań opiekuna, czas na wizytę u weterynarza. Być może czkawka u psa związana jest z problemami zdrowotnymi i pupil wymaga diagnostyki, która pomoże ustalić chorobę odpowiedzialna za ten rodzaj objawów. Oczywiście dalsze postepowanie uzależnione jest od określenia stanu zdrowia psa oraz rozpoznania schorzenia na podstawie wyników badań.

Ważne!

Należy jak najszybciej zabrać psa do weterynarza, jeśli:

  • napady czkawki trwają dłużej niż kilka godzin,
  • mamy wrażenie, że pies cierpi,
  • czworonożny przyjaciel nie je i nie pije,
  • pupil nadmiernie się ślini, zaczyna wymiotować, sapie, ma trudności z oddychaniem.

Czkawka u psa – środki zapobiegawcze

Aby zapobiegać czkawce u czworonożnego przyjaciela, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków zaradczych. Obejmują one w szczególności:

  • właściwą profilaktykę przeciwpasożytniczą. Warto pamiętać, że regularne odrobaczanie psów jest bardzo istotnym aspektem dbania o zdrowie naszych pupila
  • kontrola temperatury żywności (pokarm nie powinien być ani zbyt gorący ani zbyt zimny),
  • przestrzeganie norm zbilansowanego żywienia (przede wszystkim nie należy przekarmiać psa,
  • a ilość i jakość karmy powinna być dostosowana do wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia podopiecznego, dieta powinna być bogata we wszystkie składniki odżywcze rozplanowane w optymalnych proporcjach),
  • zapewnienie swobodnego dostępu do świeżej wody i jej regularną wymianę.

Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Do kiedy pies jest szczeniakiem?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Okres szczenięcy jest uważany za szczególnie istotny, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla kolejnych etapów życia psa. W dużej mierze zachowanie czworonożnego przyjaciela w późniejszym czasie zależy od tego, czego nauczył się i czego doświadczył w tym okresie. Aby optymalnie wykorzystać ten cenny moment i jak najlepiej przygotować podopiecznego do dalszego życia, dla każdego opiekuna ogromnie ważna jest informacja – do kiedy jego pies jest szczeniakiem?

Staffordshire bull terrier
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dla jednych staffordshire bull terrier jest wrażliwym rodzinnym współlokatorem, a dla innych pewnym siebie psem o silnym, stanowczym usposobieniu. Niewiele jest ras, które łączą w sobie tak liczne przeciwieństwa mentalne. Prawdą jest jednak, że dzięki pełnemu miłości, empatycznemu i konsekwentnemu wychowaniu od szczenięcia, każdy staffbull może stać się kochającym i wiernym towarzyszem na całe życie.

Jak nauczyć psa komendy zdechł pies?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Nauka psich sztuczek to nie tylko zabawa, lecz również psychiczne wyzwanie dla pupila. Ćwiczenie różnych tricków to doskonały sposób na połączenie treningu z zabawą. Trick zdechł pies jest szczególnie popularny, ponieważ wywołuje dużo śmiechu i wzbudza zachwyt wśród oglądających, zwłaszcza w ramach niestandardowego programu pokazowego.