✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀-20% na produkty CLASSIC BLACK 🤑hasło BLACKWEEKS20
Basenji, towarzysz faraonów o afrykańskich korzeniach
Basenji, towarzysz faraonów o afrykańskich korzeniach
Data: 1 września 2021 (zakualizowano: 31 stycznia 2024) Kategorie: Blog, Rasy psów,
Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.
Basenji – to rasa psa należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych (FCI – grupa V, sekcja 6, wzorzec nr 43). Ze względu na swoje pochodzenie zwany jest także psem kongijskim. W tym obszarze Afryki słowo „basenji” oznacza „pies buszu”. Jest jednym z najmniejszych psów gończych. Waga dorosłego czworonoga waha się między 10 – 11 kg, a wysokość wynosi od 40 do 43 cm.
Basenji ma charakterystycznie zakręcony ogon i wyraźne zmarszczki na czole. Delikatna budowa ciała, w połączeniu z postawionymi, dużymi uszami i dumną postawą, sprawiają, że wygląda niezwykle szlachetnie. Delikatnie wygięta szyja, ogon noszony wysoko, krótki grzbiet oraz długie nogi odzwierciedlają cechy typowego psa gończego. Jego sierść jest gładka, krótka i błyszcząca, najczęściej rudo-biała, czarno-biała, czarna podpalana i pręgowana, także trójkolorowa. Niezwykłą cechą tej rasy jest to, że suczki mają tylko jeden okres rui w roku. Występuje on między sierpniem a listopadem. Długość życia psów tej rasy wynosi około 14 lat.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Basenji to mądry, inteligentny, wesoły oraz wierny pies. Pod pewnym względami przypomina kota, jest niezależnym czyściochem, który potrafi wspinać się na drzewa i płoty. Ma duży temperament, jest bardzo energiczny i wymaga sporej dawki aktywności. Pozostawiony sam sobie może stać się „gryzoniem” i „kopaczem”. Przywiązuje się szybko do opiekuna i jest bardzo czuły dla swojej rodziny. Wykazuje jednak dużą nieufność wobec obcych. Basenji często wchodzi w konflikt z innymi psami tej samej płci, dlatego zaleca się jego wczesną socjalizację. Ten czworonożny indywidualista wymaga konsekwentnego i cierpliwego opiekuna.
Zdrowie i pielęgnacja Basenji
Basenji to zasadniczo silna rasa. Odpowiednio odżywiany i ćwiczony pies pozostaje aktywny do późnego wieku. Jednak w niektórych liniach mogą występować genetyczne skłonności do pewnych schorzeń. Przedstawiciele tej rasy mają tendencję do choroby nerek – tzw. zespołu Fanconiego , anemii, przepukliny oraz zaniku siatkówki .
Ponieważ basenji sam bardzo dba o czystość, wystarczy jego krótką, gładką i cienką sierść wytrzeć raz w tygodniu zwilżoną lub suchą rękawicą. Zabieg ten pomaga pozbyć się martwych włosów. Zaleca się również regularne dbanie o uszy, zęby i pazury.
Afrykańskie korzenie, towarzysz faraonów.
Basenji wywodzi się z dorzecza Konga. Towarzyszył starożytnym Egipcjanom już w 4000 p.n.e. Badacze uważają, że czworonogi tej rasy były ulubionymi pupilami faraonów, którzy kochali zwierzęta obdarzone kocią osobowością i gładką okrywą. Wizerunki psa basenji można zobaczyć w miejscach związanych z historią starożytnego Egiptu. Do Europy przedstawiciel tej rasy trafił dość późno( po I wojnie światowej), a do Polski przybył dopiero niedawno.
W Kenii pies basenji jest używany do wywabienia lwów z ich jaskiń. Aby wytropić lwy i wypłoszyć je na otwarty teren, łowcy z plemienia Masajów używają czterech psów jednocześnie. Gdy zwierzę opuści bezpieczną jaskinię, myśliwi wraz z psami okrążają wielkiego kota.
Nie szczeka i nie ma swojego zapachu
Istnieje błędne przekonanie, że basenji jest niemy, ale to nieprawda. Pies tej rasy pod wpływem emocji wydaje odgłosy przypominające „jodłowanie”. Jest przez to nazywany „kocim psem”.
Jednymi z zalet rasy basenji jest zarówno wyostrzony węch, jak i brak własnego zapachu. Co oznacza, że uwielbia obwąchiwać właściciela po powrocie do domu, aby rozpoznać gdzie przebywał przez cały dzień. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do innych ras psów, ciało basenji jest praktycznie wolne od zapachu. Cecha ta pozwalała mu skutecznie maskować się podczas polowania.
Rasa basenji jest szczególna i wyjątkowa, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Pies sam regularnie się czyści poprzez ciągłe lizanie sierści, wyręczając tym samym opiekuna w obowiązku pielęgnacji pupila. Uwielbia adorację i pieszczoty. Dodatkowo jest bardzo cichy, ponieważ nie szczeka. Te cechy sprawiają, że nazywany jest kotopodobnym psiakiem.
Niesamowity łowca i goniec
Basenji został wyhodowany z przeznaczeniem do polowań. Za pomocą swoich kłów mógł wyciągać zwierzęta z kryjówek i jaja z ptasich gniazd. Ostre zęby ułatwiały mu także zwalczanie gryzoni w wioskach. Interesujący jest fakt, że do tropienia zdobyczy używa w równym stopniu wzroku, jak i węchu. Inaczej niż większość ras psów, dla których przewodnim jest jeden ze zmysłów ( np. wzrok u charta lub węch u beagle).
Podobnie jak charty i whippety, basenji używa podwójnego galopu podczas biegania. W jego przypadku psa galop posiada dwa oddzielne momenty, w których wszystkie cztery łapy są uniesione nad ziemią. To pomaga psu tej rasy osiągać imponujące prędkości.
Bywa niespokojny w nocy
Basenji jest psem, który lubi spędzać czas na dworze, jedynie w ciągu dnia. Gdy ma wyjść z domu w nocy zachowuje się nerwowo lub nawet stanowczo się sprzeciwia. Jest to dziedziczna cecha psów tej rasy, którą trudno wykorzenić.
Trening
Wychowanie psa rasy basenji wymaga dużo cierpliwości , stanowczości i pozytywnego wzmocnienia. Ten czworonożny przyjaciel jest przede wszystkim niezależny i niestety bywa uparty. Zazwyczaj silnie wiąże się tylko z jednym opiekunem i lubi robić rzeczy po swojemu. Te wrodzone cechy sprawiają, że jego trening może być trudny. W szkoleniu na ogół okazują się najbardziej pomocne wszelkie formy aktywności, zabawy ( np. agility, trening z przynętami).
Basenji wśród innych zwierząt
Basenji odpowiednio wychowany i socjalizowany nie wykazuje agresji wobec innych zwierząt. Zdarza się jednak, że okazuje dominuję w stosunku do czworonogów tej samej płci. Taka reakcja jest mocno zakorzeniona w jego genach. Demonstrowanie silnej postawy pomaga mu w ściganiu i chwytaniu mniejszych zwierząt, takie jak: króliki, gryzonie lub drób.
Każdy, kto ma w domu kudłatego czworonoga, zna ten problem. Na ubraniach, meblach, dywanie, kocu pojawia się sierść pupila. Niestety także wtedy, gdy pospiesznie ubieramy się przed wyjściem lub oczekujemy gości. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Pokażemy jakie sztuczki i domowe sposoby mogą pomóc w pozbyciu się niechcianych włosów.
White Terrier West Highland jest żywiołowym pupilem, obdarzonym typowym dla terierów wdziękiem i odrobiną przekory. To mały, aktywny i nieustraszony pies, którego znakiem rozpoznawczym jest śnieżnobiałe futerko. Jest popularnym psem rodzinnym i znaną „twarzą” wielu kampanii reklamowych. Co sprawia, że rasa ta jest tak wyjątkowa?
Często możemy zaobserwować psy trzęsące się, nawet wtedy, gdy są ubrane w urocze swetry i czapki. Niestety niska temperatura jest tylko jedną z przyczyn, która powoduje, że nasi futrzani przyjaciele drżą! Psy na ogół trzęsą się z mało istotnych powodów, ale czasami ich reakcja może być wołaniem o pomoc. W takich sytuacjach warto poznać przyczynę dreszczy, aby we właściwy sposób zadbać o zdrowie i komfort pupila.