Rzekomy brak łaknienia może być wywołany przez problemy z zębami, dziąsłami, schorzenia układu oddechowego, podrażnienia błony śluzowej, gardła, przełyku, porażenie nerwów jamy ustnej. Najczęściej wtedy pupil zachowuje apetyt, podchodzi do miski, wącha jedzenie, nawet próbuje pokarm, jednak po chwili rezygnuje z jedzenia.
Skutki braku apetytu
Jednodniowa głodka nie stanowi zagrożenia dla życia zdrowego, dorosłego, prawidłowo odżywionego psa. Powinniśmy jednak wtedy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby pupil pił wodę. W przypadku kiedy nasz pies ani nie je, ani nie pije, musimy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii. Najpoważniejszymi konsekwencjami utraty apetytu jest odwodnienie i niedożywienie, które stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Zarówno w przypadku odwodnienia, jak i niedożywienia narządy wewnętrzne przestają pracować prawidłowo, komórkom brakuje energii, w konsekwencji pies traci siły. Jego skóra staje się matowa, a sierść traci gęstość. Widoczna jest niechęć do aktywności fizycznej, pies się szybko meczy i unika długich spacerów. Pojawiają się problemy z odpornością. oraz funkcjonowaniem mięśni i stawów.
Gdy pies nie chce jeść
Podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, w celu ustalenia przyczyny utraty łaknienia, specjalista może zlecić wykonanie niezbędnych badań i wprowadzić właściwą terapię. Może polecić specjalną dietę, zmianę karmy lub w cięższych przypadkach przepisać leki stymulujące apetyt. W razie odwodnienia konieczne może się okazać podanie płynów, w postaci wlewów podskórnych albo dożylnych.
Jeśli lekarz uzna, że pupil jest zdrowy, a brak łaknienia spowodowany jest np. stresem lub ma podłoże lękowe, możemy po konsultacji z weterynarzem spróbować innych metod zachęcania pupila do jedzenia. Często zdarza się, że wystarczy zmiana złych nawyków żywieniowych, ustalenie stałych godzin posiłków, stopniowa zmiana karmy, dodanie nowych produktów do diety lub przesunięcie miski z jedzeniem. Skuteczne może się okazać także dostosowanie intensywności aktywności fizycznej do wieku psa. Należy wziąć pod uwagę, że starsze psy nie potrzebują tyle ruchu co szczenięta lub młode pieski. Dobrym rozwiązaniem może się okazać urozmaicenie posiłków ( np. mieszanie suchej karmy z jogurtem lub gotowanym mięsem), chowanie karmy i przysmaków w zabawkach lub wzbogacenie diety o naturalne specyfiki wpływające na zwiększenie łaknienia ( np. tran dla psa).
Może Ci się spodoba