Jak usunąć sierść psa z koców i innych miękkich tkanin?
Zalety ciepłego i cudownie miękkiego koca lub włochatego swetra doceniają również nasi czworonożni podopieczni. Niestety wełna, polar należą do tej grupy materiałów, w którą sierść psa wbija się szczególnie głęboko. Jak usunąć sierść? Można spróbować zbierać włosy wilgotną dłonią lub zwilżoną gumową rękawiczką. Jednak od razu trzeba się przygotować, że jest to żmudne i czasochłonne zadanie. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z powierzchnią XXL.
Dlatego warto skorzystać z innego sposobu. Na początek należy energicznie wytrzepać polarową lub wełnianą tkaninę, oczywiście poza mieszkaniem. Następnie korzystamy z mocnego odkurzacza ze specjalną końcówką dyszy lub z suszarki do prania. Wkładamy tekstylia na pięć minut do suszarki ustawionej na najniższych obrotach. Następnie, wkładamy je do pralki i pierzemy tak jak zwykle. Włosy gromadzą się w filtrze kłaczków, a stamtąd możemy je łatwo usunąć. Oczywiście nie wkładamy do bębna innych rzeczy, ponieważ podczas wspólnego prania mogłyby także do nich przyczepić się włosy. Możemy jedynie wykorzystać stary, nieużywany ręcznik frotte lub nylonowe pończochy, które szczególnie dobrze wchłaniają sierść psa i odciągają ją od wełnianej lub polarowej tkaniny.
Można również zaopatrzyć się w „kulki antykłaczki”, które podczas prania zbierają włosy, kłaczki i sierść z pranych rzeczy. Zmniejszają też ryzyko zapchania się filtrów w pralce. Po praniu należy powtórzyć proces w suszarce. Aby zoptymalizować efekt warto skorzystać także z dodatkowego triku i włożyć dwie, trzy piłki tenisowe do suszarki. Jeśli po wyschnięciu na tekstyliach nadal pozostają włosy, możemy wtedy użyć specjalnej rolki do usuwania kłaczków. Na koniec pozostaje nam już tylko pęseta i żmudne, ale skuteczne usuwanie po jednym włosku.
Jak usunąć sierść psa z ubrań?
W przypadku różnego rodzaju ubrań, tapicerki lub pościeli świetnie sprawdza się metoda usuwania sierści za pomocą zwilżonej ręki, mokrej chropowatej gąbki lub wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Wystarczy również założyć wilgotne, lecz nie mokre, gumowe rękawce i przesuwać ręką po kanapie, spodniach, zasłonach lub poszewce. Gumowa rękawiczka to niezwykle skuteczna broń przeciwko sierści. Przecieramy kilkakrotnie tkaninę, a ładunek elektrostatyczny powoduje, że sierść zwierzęca przykleja się do rękawicy i zbija się w grudki. Znacznie łatwiej ją wtedy oderwać. Można uzyskać również efekt teflonu, za pomocą zmiękczania tkanin podczas prania. Sierść psa nie przylega tak dobrze do wygładzonych włókien.
W tym przypadku równie dobrze sprawdzą się różne akcesoria do usuwania sierści, czyli wałki i rolki z taśmą samoprzylepną. Jeśli chodzi o usuwanie niewielkiej ilości sierści zwierzęcej cennymi pomocnikami mogą być: taśma malarska i szeroka taśmą samoprzylepna. Po owinięciu dłoni taśmą, przyklejamy i odklejamy ją raz za razem, aż prawie cała sierść psa zostanie usunięta z powierzchni materiału. Podobny efekt można uzyskać przecierając tkaninę lekko zwilżonymi nylonowymi rajtuzami lub pończochami.
Czy istnieją koce odpychające sierść?
Projektanci akcesoriów dla czworonogów nieustannie starają się ułatwić życie właścicieli psów. Obecnie w ofercie pojawiły się koce, które według zapewnień producenta są w dużej mierze odporne na sierść psa. Specjalna struktura materiału uniemożliwia wniknięcie włosów do wnętrza materiału i ułatwia usuwanie sierści z powierzchni tkaniny.
Usuwanie sierści psa z dywanu – co możemy zrobić?
W przypadku ukochanego dywanu najskuteczniejszy jest odkurzacz – najlepiej z turboszczotką. Pomocna jest również zwilżona szczotka, która posiada gumowe wypustki. Oczywiście specjalne odkurzacze posiadają wyższą moc ssania i są droższe niż konwencjonalne modele, ale na dłuższą metę oszczędzają czas oraz nerwy. Nie musimy jednak korzystać ze specjalnych urządzeń. Nasadki turboszczotek są dostępne dla większości popularnych marek. Ułatwiają zbieranie sierści z dywanów,
tapicerki oraz wykładzin. Zazwyczaj posiadają wygodny mechanizm usuwania zanieczyszczeń wewnątrz szczotki. Podczas korzystania z tej końcówki, należy używać najmocniejszego trybu odkurzacza. Na mniejszych powierzchniach świetnie sprawdzają się także wałki do usuwania sierści.
Jak usunąć sierść psa z mebli?
W walce z sierścią na meblach najlepiej wykorzystać ściereczki, ręczniki lub rękawice z mikrofibry. Dzięki swojej specjalnej strukturze doskonale usuwają zarówno uporczywy brud, jak i sierść zwierząt domowych. Ściereczkę (lub rękawiczkę) należy lekko zwilżyć i następnie przecierać powierzchnię, uważając, aby sierść nie gromadziła się w zagłębieniach mebli. Po czyszczeniu wystarczy włożyć ściereczkę do pralki lub wypłukać w ciepłej wodzie.
Pamiętajmy, że:
- Samoprzylepna taśma klejąca spełni swoją rolę jedynie na małych powierzchniach. Musimy wziąć pod uwagę, że taśma może pozostawiać ślady kleju na tkaninach lub meblach.
- Niektórzy uważają, że łyżka tłuszczu (łoju), dodana do proszku do prania, pomaga zbić w pęczki sierść zwierzęcą i po praniu można ją łatwiej usunąć. Trzeba jednak uwzględnić fakt, iż na wypranych tekstyliach mogą pojawić się brzydkie tłuste plamy.
Może Ci się spodoba: