Chart Afgański – elegant w długiej sierści

Chart Afgański – elegant w długiej sierści

Chart afgański należy do jednej z najstarszych ras na świecie. Łączy w sobie wrażenie siły oraz godności z szybkością i gracją. Dzięki eleganckiemu wyglądowi oraz długiej, jedwabistej sierści przyciąga uwagę i cieszy się dużym splendorem.

Chart Afgański

Chart Afgański – historia rasy

Przodkowie tej wspaniałej rasy żyli razem z najstarszymi afgańskimi plemionami. W swojej ojczyźnie służyli ludziom jako psy stróżujące i ochronne przez tysiące lat. Przede wszystkim jednak chart afgański był popularnym towarzyszem polowań. Z wytrwałością i zwinnością polował na wszystko, od królików po wielkie koty. W tej właśnie funkcji ludzie najbardziej cenili te piękne zwierzęta, ponieważ na tych terenach (czasem jałowych) ich sukcesy uważano za niezbędne do przetrwania. Z tego powodu przez setki lat wywóz z kraju osobników tej rasy był zagrożony karą śmierci. Jednak w 1890 roku brytyjski oficer przywiózł pierwsze charty z Afganistanu do Wielkiej Brytanii.

Na początku XX wieku brytyjscy hodowcy rozpoczęli proces krzyżowania różnych odmian psów afgańskich, w tym krótkowłosych psów pustynnych i długowłosych psów górskich. To właśnie ich szczenięta zapoczątkowały nowoczesną hodowlę chartów afgańskich. W 1961 roku FCI oficjalnie uznało charta afgańskiego. Należy on do grupy 10 – charty, sekcji 1 – charty długowłose lub półdługowłose. Obecnie, w zależności od przeznaczenia, hodowle specjalizują się w liniach psa do towarzystwa, psa wystawowego lub psa sportowego.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Chart Afgański – wygląd

Długa, jedwabista sierść, dynamiczna sylwetka i dostojna, pełna wdzięku postawa, tak w skrócie można opisać charta afgańskiego. Jego postura (do 74 centymetrów wysokości w kłębie) oraz niezwykle elegancki sposób poruszania się sprawiają imponujące wrażenie. Czaszka charta jest podłużna i stosunkowo wąska z mocno zaznaczonym guzem potylicznym. Posiada on bardzo silne i mocne szczęki. Pokryte długim włosem uszy, opadają wzdłuż głowy. Grzbiet jest prosty i lekko opada w kierunku nasady długiego ogona, który zazwyczaj noszony jest wysoko. Według wzorca kości biodrowe powinny być wyraźnie widoczne, ale pies nie powinien być zbyt chudy. Ciało jest umięśnione, a muskularne przednie nogi kończą się dużymi łapami, pokrytymi długim włosem. Najbardziej charakterystyczną cechą chartów jest ich olśniewająca sierść. Na głowie włosy tworzą wydatną kępkę, która przypomina damską fryzurę. Natomiast w okolicy grzbietu sierść jest krótka i gęsta. Dopuszczalne są wszystkie barwy okrywy, przeważają kolory: kremowy, srebrny i czarno -brązowy.

Charakter

Chart afgański to bardzo oddany pies, który jest mocno związany opiekunem i odznacza się dużą lojalnością wobec bliskich. Należy jednak do psów, które lubią towarzysza o bardzo silnym charakterze. Do obcych podchodzi z dystansem, jest zazwyczaj bardzo powściągliwy lub wręcz lekceważący. Chart afgański znany jest ze swojej niezależności, silnego instynktu łowieckiego oraz doskonałej pamięci. Z jednaj strony jest niezwykle dumny i powściągliwy z drugiej wesoły i bardzo wrażliwy. Szkolenie Afgańczyka wymaga dużo cierpliwości i jasnego, konsekwentnego przywództwa. Ten wrażliwy pies nie znosi surowości.

Chart afgański uwielbia być w ruchu, jest świetnym biegaczem. Budowa ciała tego czworonoga, określana jako aerodynamiczna, umożliwia mu rozwijanie naprawdę znacznych prędkości (nawet do 60 km/h). Do właściwego rozwoju oraz szczęścia potrzebuje odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Dlatego w planie dnia opiekun powinien uwzględnić długie spacery oraz zabawy.
Miłośnicy chartów afgańskich doceniają silną osobowość i lojalność tych szlachetnych psów. Rasa zwykle dobrze dogaduje się z dziećmi. Jednak najlepiej byłoby, gdyby były nieco starsze, a w każdym razie przyswoiły sobie pełne szacunku podejście do zwierząt. Chart afgański również bez problemów dogaduje się z innymi domowymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli jest wcześnie socjalizowany.

Pielęgnacja

Ogólnie rzecz biorąc, chart afgański jest bardzo czysty, zrzuca niewiele włosów, nie posiada również intensywnego zapachu. Jednak z powodu długiej sierści wymaga ciągłej pielęgnacji. Najlepiej zaopatrzyć się w klika akcesoriów do czesania i regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu przeczesywać futro. Najlepiej czesać włosy warstwami, aby dotrzeć do wszystkich obszarów i zapobiec ich splątaniu. Dodatkowo po każdym spacerze trzeba dokładnie usuwać z sierści brud, np. gałązki lub liście, które łatwo mogą wplątać się w jego długie włosy. W razie potrzeby można wykąpać pupila wykorzystując łagodny szampon dla psów oraz specjalną odżywkę, ułatwiającą szczotkowanie. Ponieważ sierść charta afgańskiego powinna rosnąć w naturalny sposób, nie należy jej strzyc.
Szczególnej troski wymagają także uszy Afgańczyka. Przed posiłkiem należy się upewnić, że długie włosy na uszach są zabezpieczone, nie zwisają i w trakcie jedzenia nie wylądują w misce. Ponadto należy systematycznie sprawdzać wrażliwe uszy charta afgańskiego pod kątem pasożytów lub zmian skórnych.

Chart Afgański i jego zdrowie

Zasadniczo zdecydowana większość chartów afgańskich cieszy się dobrym zdrowiem, oczywiście pod warunkiem, że czworonożny przyjaciel jest otoczony właściwą opieką, połączoną z odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Jednak rasa ma tendencję do dysplazji stawu biodrowego, zaćmy oraz zwyrodnienia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i piersiowym. Mielopatia występuje zwykle w pierwszym roku życia i w ciągu kilku tygodni prowadzi do całkowitego paraliżu wszystkich czterech kończyn. Na szczęście renomowani hodowcy potrafią wykluczyć chorobę ze swojej hodowli poprzez kompetentną selekcję. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi od 12 do 14 lat.

Ciekawe i warte poznania

  • Artysta Pablo Picasso był właścicielem charta afgańskiego o imieniu „Kabul”. Swojego ukochanego pupila uwiecznił na ogromnym posągu na Daley Plaza w Chicago oraz na obrazie „Femme au chien”.
  • Pierwszym psem, którego udało się sklonować był chart afgański o imieniu „Snuppy”. Pies rozwijał się zdrowo, doczekał się potomstwa (dziesięcioro zdrowych szczeniąt). Zmarł w maju 2015 roku w wieku 10 lat.
  • Słynna na cały świat lalka Barbie z 1970 roku otrzymała czworonożnego towarzysza rasy chart afgański. Zgrany duet cieszył się ogromną popularnością, dzięki czemu rasa afganów stała się jeszcze bardziej znana.
  • Charta agańskiego możemy zobaczyć również w produkcjach filmowych, np. w kreskówce „Balto” .

Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak przygotować psa na dziecko?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Pojawienie się noworodka w domu to jedno z najszczęśliwszych i najbardziej emocjonalnych wydarzeń w życiu rodziny. Przynosi duże zmiany, nie tylko dla rodziców, ale także dla innych domowników, w tym również dla czworonożnego przyjaciela. Aby jego pierwszy kontakt z dzieckiem zakończył się sukcesem, a wspólne życie było pełne pozytywnych wrażeń należy dobrze przygotować psa na tę wielką chwilę.

Prezenty dla psiarza
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Ho, ho, ho! Święta za pasem a Ty nie masz pomysłu na prezent dla swojego psa lub psiolubnych znajomych? Na pomoc przychodzi łorsołdogowa ekipa od zadań specjalnych! Przygotowaliśmy dla Was listę prezentów, które ucieszą nie tylko Was ale i waszych czworonożnych przyjaciół. 

Kaszel u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Kiedy pies kaszle i krztusi się, może to być spowodowane różnymi przyczynami. Zazwyczaj jest to odruchowa reakcja organizmu na oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin, ciał obcych, patogenów lub drażniących substancji. Może się jednak zdarzyć, że kaszel u psa wskazuje na problem zdrowotny, który wymaga szybkiej reakcji opiekuna.