Hawańczyk – pies, który zaraża optymizmem

Hawańczyk – pies, który zaraża optymizmem

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Hawańczyk

Historia rasy

Hawańczyk został nazwany na cześć stolicy Kuby, Hawany. Pies ten zalicza się do rodziny biszonów pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego, które migrowały wraz z ludźmi do różnych części świata. Na Kubie hawańczyk zadomowił się za sprawą hiszpańskich osadników na początku XVII wieku i był ozdobą w domach plantatorów oraz arystokracji. Przez setki lat czworonóg ten rozpowszechnił się wśród ludzi bogatych i był ulubieńcem dobrze urodzonych dam. Wiele wizerunków tego psiaka pochodzi z XV-XVII w. Hawańczykiem fascynował się m.in. Charles Dickens, a później Ernest Hemingway, w czasie swojego 20-letniego pobytu na Kubie.

Uważa się, że hawańczyk wywodzi się z dwóch już nie istniejących ras: Bichon Tenerife i Blanquito de le Habana – małych czworonogów, o długiej i jedwabistej sierści. W czasie rewolucji kubańskiej w 1959 roku, kilka hawańczyków przedostało się do USA wraz z uchodźcami i od tego czasu przedstawiciele tej rasy zaczęły zdobywać dużą popularność na kontynencie północnoamerykańskim. W 1963 roku FCI sklasyfikowała hawańczyka jako rasę. 1979 r. to rok w którym  w Ameryce powstał Klub Miłośników Hawańczyka, a w 1996 r. American Kennel Club oficjalnie uznał tę rasę za psa salonowego (Toy Group). Hawańczyk został uznany za kubańskiego psa narodowego, w roku 1992 wydano oficjalny znak tej rasy.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Wygląd

Hawańczyk jest małym i bujnie owłosionym czworonogiem, należącym do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowany do sekcji biszonów (FCI: grupa IX, sekcja 1, nr wzorca 250). Jego waga wynosi 4 – 7 kg, wzrost waha się między 23 – 27 cm, a długość życia to 13 – 15 lat. Sylwetka hawańczyka wpisuje się w prostokąt, przy tułowiu dłuższym niż jego wysokości w kłębie. Charakterystyczną cechą hawańczyka jest długa, falująca szata, która jest miękka i jedwabista w dotyku. Włosy mogą układać się w loki. Pies ten posiada długą okrywę z włosa i wełnisty podszerstek (zazwyczaj słabo rozwinięty). Kręcona lub szorstka sierść nie jest pożądana. Włosy hawańczyka muszą być puszyste i swobodnie falować w ruchu. Szczeniak ma bardziej miękką teksturę szaty i krótsze włosy.

Maść hawańczyka może być różnej barwy, ale najczęściej spotykanym kolorem jest tytoniowy, (hawana). Często występuje także w kolorze czarnym, białym, popielatym i mahoniowym. Oczy hawańczyka są dość duże, migdałowate, w brązowym odcieniu. Przysłania je gęsta grzywka. Nos może być czarny lub brązowy. Uszy osadzone wysoko, szpiczaste, opadające, ukryte w masie owłosienia. Posiada zgryz nożycowy.

Hawańczyk i jego charakter

Hawańczyk jest bardzo radosnym, kochającym zabawę psiakiem. Jest towarzyski i nie lubi przebywać w domu sam. Uwielbia swoją rodzinę i łatwo dostosowuje się do domowego harmonogramu dnia oraz stylu życia. Jest czułym pupilem, kochającym dzieci, niestrudzonym w zabawach z nimi. Wykazuje jednak skłonności do psocenia, zwłaszcza jeśli nie poświęci mu się należytej uwagi i nie zapewni wystarczającej liczby zabawek. Nie jest nadmiernie szczekającym psem, ale uruchomi alarm, gdy goście zbliżą się do jego domu. Po chwili jednak wita ich przyjaźnie. Hawańczyk dobrze dogaduje się z innymi czworonogami, bez problemu zaakceptuje koty. Pies tej rasy jest doskonałym towarzyszem na spokojne spacery, dłuższe przejażdżki rowerowe (w koszyku, przyczepce). Może zamieszkać w bloku, w domu z ogródkiem, jednak powinien nocować w mieszkaniu, a nie np. w kojcu w ogrodzie.

Szkolenie i umiejętności

Hawańczyk jest typowym psem do towarzystwa, który doskonale współpracuje z opiekunem. Świetnie odnajduje się w sportach takich jak agility czy flyball, a także pracując jako pies terapeuta. Znane są psy tej rasy, które są przewodnikami osób niesłyszących.

Pies rasy hawańczyk szybko się uczy i właśnie ta umiejętność był wykorzystywana przed laty podczas jego występów w cyrku. Uwielbia, gdy jest chwalony za jego wysiłki w szkoleniu. Lubi także popisywać się sztuczkami i często wykonuje je bez komendy, aby zwrócić na siebie uwagę. Jego wychowanie powinno obejmować wczesną socjalizację, konsekwentny i przyjazny trening.

Pielęgnacja hawańczyka

Hawańczyk jest psem wymagającym codziennej pielęgnacji. Jego włosy mogą osiągać długość 18 cm. Sierść należy wyczesywać każdego dnia, a kąpać co tydzień. Jeśli dorosły przedstawiciel tej rasy strzyżony jest co 6 – 8 tygodni, wtedy można stosować kąpiele nieco rzadziej ( co 3-4 tygodnie). Opadające na oczy włosy można spinać. Nie należy ich jednak przycinać zbyt krótko.

Sierść szczeniaka wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu, ponieważ jego futerko skręca się w naturalny sznurek. Jeśli opiekun zrezygnuje z częstego wyczesywania, wtedy szata hawańczyka pokrywa się oryginalnymi splotami. Pies jednak wymaga cotygodniowej kąpieli, po której należy jego sierść dokładnie

wysuszyć i skontrolować uszy. Ponadto, comiesięczne przycinanie paznokci i mycie zębów dwa razy w tygodniu, należą do obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hawańczyk – zdrowie

Hawańczyk uznawany jest za rasę długowieczną( dożywa nawet15 lat) i zdrową. Zdarzają się u niego choroby oczu, np. zaćma, szmery serca oraz wypadanie rzepek kolanowych, które są typowe dla ras miniaturowych. Do mniej spotykanych dolegliwości można zaliczyć: postępujący zanik siatkówki i dysplazję stawu biodrowego.

Ciekawostka

Ze względu na rodzaj szaty, hawańczyk jest jedną z ras polecanych dla alergików.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Nużyca u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Owczarek Kaukaski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek kaukaski jest przedstawicielem pasterskiej rasy psów stróżujących, wywodzącym się z rejonu gór Kaukazu. Od wieków był używany do ochrony domostw przed intruzami oraz zwierząt gospodarskich przed różnymi drapieżnikami. Trudno jest przejść obojętnie obok tego majestatycznego, silnego i pewnego siebie czworonoga. Jego sylwetka robi ogromne wrażenie, wzbudzając zachwyt i respekt.

Jakiego zapachu nie lubią psy?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Człowiek od wieków wykorzystywał doskonały węch psa do poszukiwań i polowań. Węch stanowi najbardziej rozwinięty zmysł czworonoga, za sprawą specyficznej budowy jego nosa. Oznacza to, że z jednej strony ten super zmysł może stanowić wielki atut, z drugiej pewne zapachy mogą być dla niego nieprzyjemne i stanowić duży dyskomfort. Dlatego z troski o swojego pupila warto dowiedzieć się jakiego zapachu nie lubią psy?