✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀
Dlaczego pies je trawę? Odkryj wszystkie przyczyny
Dlaczego pies je trawę? Odkryj wszystkie przyczyny
Data: 10 stycznia 2024 (zakualizowano: 25 listopada 2024) Kategorie: Blog, Życie z psem,
U psów apetyt na trawę nie jest niczym niezwykłym. Większość z nich lubi zatrzymywać się na poboczu drogi lub trawniku, aby posmakować zielonych źdźbeł. Pojawia się jednak pytanie dlaczego psy jedzą trawę i co najistotniejsze – kiedy staje się to problemem? W tym artykule dowiesz się, co kryje się za skłonnością psów do podjadania trawy i w którym momencie może stanowić to powód do niepokoju oraz podstawę do interwencji.
Czasami psy jedzą trawę, innym razem jedynie przeżuwają i wypluwają źdźbła. Przyczyny tego zachowania nie zostały jeszcze naukowo wyjaśnione. Istnieje jednak wiele założeń, wśród których najczęściej wymieniane są:
problemy trawienne (włókno zawarte w trawie wspomaga trawienie)
zachowanie instynktowne
chęć uzupełnienia niedoboru składników odżywczych
wywoływanie wymiotów w celu oczyszczenia przewodu pokarmowego
minimalizowanie stresu (podjadanie i żucie trawy odwraca uwagę oraz uspokaja w nerwowych sytuacjach)
nuda, niewystarczający poziom zdrowej stymulacji i aktywności
walka z inwazją pasożytów
zaspokajanie pragnienia
Czy jedzenie trawy jest naturalne dla psa?
Apetyt na trawę stanowi jeden naturalnych wzorców zachowań psów. Z obserwacji wynika, że zarówno wilki, lisy, jak i psy dingo regularnie uzupełniają swoją dietę świeżymi źdźbłami trawy. Psy mają więc ten wzorzec w genach, ponadto szczenięta przejmują tę praktykę od matki. Trzeba również zaznaczyć, że jedzenie trawy przez psy może być powiązane z ich potrzebami dietetycznymi. Niektóre psy jedzą trawę podczas spaceru, ponieważ są spragnione. Świeża trawa zawiera dużo wody, zwłaszcza ta zwilżona rosą lub deszczem. Ponadto zboża z rodziny wiechlinowatych, w tym trawa jęczmienna, stanowią cenne źródło składników odżywczych. Zawierają białka, aminokwasy, szerokie spektrum minerałów ( magnez, wapń i żelazo. wapń, fosfor, mangan, cynk, potas, selen) oraz witamin, w szczególności z grupy B. Jeśli więc pies z przyjemnością zjada źdźbła trawy, może w ten sposób po prostu próbuje zrekompensować niedobór substancji odżywczych.
Czy jedzenie trawy jest bezpieczne?
Skoro znamy już powody, dla których psy od czasu do czasu jedzą źdźbła trawy, pojawia się pytanie – czy pozwolić psu jeść trawę? W większości przypadków takie zachowanie nie jest szkodliwe, istnieją jednak sytuacje, w których jedzenie trawy może być niebezpieczne dla zdrowia psa. Właściciele psów zazwyczaj szybko zauważają, że jedzenie trawy nie jest już normalnym zachowaniem. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy czworonożny przyjaciel zjada ją w nadmiernych ilościach lub połyka łapczywie bez rozgryzania. Oprócz wymiotów, może to również powodować niestrawność, biegunkę i inne dolegliwości układu pokarmowego. Należy uważnie obserwuj zachowanie swojego pupila. Najlepiej notować jak często i w jakich sytuacjach zjada trawę. Informacje te pomogą lekarzowi weterynarii w postawieniu diagnozy. Ponadto jeśli pupil ma gorączkę, krew lub śluz w stolcu, nie może się wypróżnić lub wykazuje inne niepokojące objawy, należy natychmiast zabrać go do weterynarza. Symptomy te mogą świadczyć o poważnych schorzeniach przewodu pokarmowego lub niedrożności jelit.
Zagrożenia związane z podjadaniem trawy przez psa
Jedzenie trawy niesie ze sobą również inne ryzyko, o którym większość opiekunów nie ma pojęcia. Są to nicienie płucne. Pasożyty te rozwijają się w sercu i tętnicach płucnych psa. Czworonożny przyjaciel zaraża się najczęściej wtedy, gdy przypadkowo lub celowo zje żywiciela pośredniego, czyli ślimaka (jedząc trawę podczas spacerów). Larwy pasożyta przedostają się ze ślimaka do jelit psa i migrują do serca i płuc czworonoga. Tam rozwijają się w dorosłe robaki, które z kolei składają jaja. Nowo wyklute larwy powodują uszkodzenie tkanki płucnej.
Objawy inwazji nicieni płucnych obejmują: kaszel o różnym nasileniu, duszność i trudności w oddychaniu, gorączkę, osłabienie oraz krwawienia z nosa i inne zaburzenia krwotoczne spowodowane zaburzeniami krzepliwości krwi. Występują również zaburzenia neurologiczne i problemy sercowo-naczyniowe. Objawy te są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji weterynaryjnej. Leczenie odbywa się poprzez podawanie specjalnych preparatów odrobaczających. Nieleczona inwazja nicieni płucnych może być śmiertelna. Profilaktyka w tym zakresie obejmuje częste odrobaczanie, regularne aplikowanie preparatu zapobiegającego zarażeniu się nicieniami płucnymi.
Na co zwrócić uwagę, gdy pies lubi jeść trawę?
Ponadto, jeśli pupil lubi podjadać trawę, warto zachować szczególną czujność w kilku sytuacjach:
Trawa przy drodze pochłania zanieczyszczenia pochodzące ze spalin samochodowych, a ta rosnąca na obrzeżach pól często zawiera duże stężenie pestycydów lub nawozów. Lepiej więc nie pozwalać psu jeść tam trawy.
Niektóre rodzaje trawy, posiadające ostre krawędzie, mogą uszkodzić błonę śluzową jamy ustnej oraz przełyku i spowodować ból brzucha. Dodatkowo, jeśli trawy te wystają z odbytu, mogą również tam spowodować obrażenia. Dlatego należy upewnić się jaką trawą delektuje się pupil.
[ngg-alert]Psy często wydalają niestrawione źdźbła trawy, co może powodować problemy z wypróżnianiem. Wystające z odbytu źdźbła trawy należy usuwać z zachowaniem szczególnej ostrożności, ponieważ ostre krawędzie mogą spowodować podrażnienie błony śluzowej kanału odbytu. W razie trudności z usunięciem takiej trawy, należy zgłosić się do lekarza weterynarii.[/ngg-alert]
Jak reagować na jedzenie trawy przez psa?
Jeśli pupil od czasu do czasu zje źdźbło trawy, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli masz wrażenie, że Twój pies je za dużo trawy i chciałbyś to ograniczyć, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. Oczywiście pod warunkiem, że pupil jest zdrowy i wesoły i poza nadmiernym apetytem na trawę nie wykazuje innych niepokojących objawów. Niedobory składników odżywczych wynikają przede wszystkim z niewłaściwego odżywiania, warto więc uzupełnić dietę o produkty bogate w błonnik. W porcji warzyw może znaleźć się: marchewka, burak, pietruszka, seler, słodka papryka, fasolka szparagowa, szpinak oraz dynia. Z produktów zbożowych w menu mogą zagościć: brązowy ryż, kasza gryczana i jęczmienna. Można również wzbogacić posiłki o odpowiednią porcję owoców. Ponadto na dłuższe spacery należy zabierać ze sobą wodę, aby uniknąć sytuacji, w której pupil chcąc zaspokoić pragnienie sięga po trawę.
I na koniec, zawsze można nauczyć pupila bardzo przydatnej komendy „zostaw” i w problematycznej sytuacji wydać mu polecenie, aby przestał jeść trawę. Ogólnie rzecz ujmując nauka poprawnego reagowania na tę komendę, zajmuje wyjątkowo istotne miejsce w edukacji każdego psa. Dzięki temu poleceniu nie tylko można uchronić cenne przedmioty przed zniszczeniem, lecz przede wszystkim w kłopotliwych okolicznościach zadbać o bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela.
Podsumowanie – dlaczego pies je trawę?
Jedzenie trawy przez psy jest częścią ich naturalnego, instynktownego zachowania. Jeśli Twój pies co jakiś czas zje źdźbło trawy, a ponadto poddawany jest się zalecanym szczepieniom i regularnemu odrobaczeniu nie musisz się martwić. Nawet nagłe upodobanie do trawy niekoniecznie jest powodem wizyty u weterynarza. Jeśli czworonożny przyjaciel jest poza tym wesoły, je normalnie i zachowuje się jak zwykle, możesz na razie po prostu go obserwować. Jednak w sytuacji kiedy pojawią się dodatkowe objawy w szczególności niepokojące zmiany w zachowaniu lub problemy z układem trawiennym bezzwłocznie należy zabrać pupila do weterynarza.
I jeszcze jedna ważna kwestia – chociaż sporadyczne jedzenie trawy samo w sobie nie jest niebezpieczne, warto odpowiednio wybrać „psie pastwisko”. Należy upewnić się, że trawa nie jest zanieczyszczona środkami chemicznymi i innymi szkodliwymi substancjami, jak może to mieć miejsce w pobliżu gruntów rolnych lub ruchliwych dróg. Problematyczne może być również jedzenie trawy o ostrych krawędziach.
Psy nie są wyłącznie mięsożercami, lubią również żywność pochodzenia roślinnego, taką jak owoce i warzywa. Jednak należy pamiętać, aby do karmienia czworonożnego przyjaciela nigdy nie podchodzić beztrosko. Choć wiemy, że owoce są dla czworonoga cennym źródłem witamin oraz minerałów, nie wszystkie roślinne surowce są dla niego bezpieczne. W takim razie, czy pies może jeść jabłka? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat połączenia pies – jabłko.
Dumny i mądry pudel toy ustępuje swoim większym kuzynom jedynie pod względem wzrostu. Poza tym puszysty czworonożny przyjaciel posiada wszystkie cechy, które wyróżnią wspaniałego psa rodzinnego. Jest przyjazny, wierny, towarzyski i wesoły. Odznacza się niesamowitą zdolnością uczenia się i wyjątkowymi umiejętnościami adaptacyjnymi.
Prawidłowe dopasowanie obroży dla psa jest ważne, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Oto kroki, które pomogą Ci prawidłowo wybrać, a następnie wyregulować obrożę. Przed zakupem obroży Pomiar obwodu szyi psa Użyj miarki krawieckiej aby zmierzyć obwód szyi psa. Mierz w miejscu, gdzie obroża będzie noszona, czyli na wysokości karku, blisko uszu i pod żuchwą. […]