Czym jest ciąża urojona u psa?
Ciąża urojona u psa (inaczej rzekoma) to stan, w którym suka wykazuje podobne zmiany fizyczne i behawioralne jak podczas prawdziwej ciąży. Jest to normalny stan fizjologiczny, ale może absorbować uwagę opiekuna, który nie potrafi określić z jakiego rodzaju ciążą ma do czynienia. Ciąża urojona występuje na ogół około 2 miesiące po cieczce. Uściślając, ponieważ suka może zajść w ciążę między 8. a 12. dniem cieczki, stan ten pojawia się najczęściej między 50. a 82. dniem po rui, czyli w okresie, kiedy potencjalnie mogłoby dojść do porodu. Częstotliwość występowania ciąży urojonej u psa może być różna, może pojawiać się regularnie po każdej cieczce lub z przerwami. Nie ma reguły, nie potwierdzono też w tym względzie związku z wiekiem czy rasą psa.
Dokładny czas trwania ciąży urojonej zależy od wielu czynników, przede wszystkim od indywidualnych cech suki, jej wielkość, wieku ,rasy, stanu zdrowia, a także od przeróżnych okoliczności środowiskowych. Zazwyczaj trwa od jednego do trzech tygodni. Przedłużający się stan ciąży urojonej wymaga dodatkowych konsultacji z lekarzem weterynarii.
Ciąża urojona u psa – oznaki
Nie istnieje jeden schemat objawów ciąży urojonej, proces ten ma charakter indywidualny. Za każdym razem przebieg ciąży urojonej może wyglądać odmiennie. Raz może przebiegać u suczki bez nasilonych oznak, innym razem z intensywnymi objawami.
Do najczęstszych objawów ciąży urojonej należą:
- Zmiany zachowania – niepokój, zmiany apetytu, wahania nastroju i matkowanie lub inaczej gniazdowanie. Podczas gniazdowania suczki przynoszą do legowiska koce lub inne przedmioty, aby zbudować gniazdo. Niektóre psy decydują się na budowę gniazda w różnych, najczęściej odosobnionych miejscach, np. w szafie lub pod łóżkiem. Zaczynają również „matkować” wybranym przedmiotom, takim jak zabawki, które noszą ze sobą, ściągają do gniazda, cały czas chronią i otaczają opieką. Czasami suczki zaczynają się opiekować innymi zwierzętami domowymi. Ciąża urojona u psów może również powodować niepokój, a nawet agresję. Niektóre suki mogą stać się nadpobudliwe, agresywne, jeśli ich gniazdo zostanie naruszane lub zabawki zostaną przeniesione. Zmiany hormonalne, które prowadzą do niepokoju, mogą być na tyle poważne, że pies może przestać jeść i niechętnie opuszczać gniazdo. Zdarza się również ze suczka zaczyna się izolować, staje się apatyczna i znacznie więcej śpi.
- Zmiany fizyczne – obrzmienie sutków , które mogą zacząć wytwarzać mleko . Obrzęk związany z obrzmieniem gruczołu sutkowego może skłaniać suczkę do lizania tej części ciała. W niektórych przypadkach może pić więcej wody i co za ty idzie częściej oddawać mocz.
Ciąża urojona u psa – przycyzny
Po każdej rui, niezależnie od tego, czy suka jest w ciąży, czy nie, zachodzą te same zmiany hormonalne. Oznacza to, że progesteron spada, a prolaktyna rośnie. Z tej przyczyny ciąża urojona pojawia się często w następstwie podjętego leczenia hormonalnego. Przyczyn można upatrywać również w pojawieniu się w domu nowego członka rodziny ( niemowlaka, szczeniaczka lub kocięcia), które rozbudza u suczki instynkt macierzyński. Stan ten jest także dość częsty po kontakcie z inną suką, która właśnie urodziła lub spodziewa się potomstwa.
Jak diagnozuje się ciążę urojoną u psa?
Lekarz weterynarii może zdiagnozować urojoną ciążę u psa na podstawie objawów i badania fizykalnego. W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić dalsze badania, aby wykluczyć mniej powszechne przyczyny objawów ciąży urojonej. Na przykład niedoczynność tarczycy można zdiagnozować za pomocą badań krwi, analizy moczu, USG lub biopsji. Lekarz weterynarii zwykle zaleca dalsze testy, kiedy ciąża urojona nie znika zgodnie z przewidywaniami. Jeśli istnieje możliwość, że suczka jest w ciąży, również wymagane są dodatkowe badania. Opcje diagnozowania ciąży u psów obejmują: badanie krwi, które określa poziom hormonu relaksyny, USG lub zdjęcie rentgenowskie.
Ciąża urojona u psa – jak postępować?
W większości przypadków ciąża urojona u psów nie wymaga leczenia i ustępuje samoistnie w ciągu 1 do 3 tygodni. Kuracja nie jest konieczna, chyba że objawy u suczki się nasilają, przedłużają lub pojawiają się problemy, takie jak zapalenie sutka (ropne zapalenie gruczołu sutkowego). Częste lizanie brodawki sutkowej może doprowadzić do produkcji mleka. Dobrym rozwiązaniem jest uniemożliwianie suczce stymulacji sutków poprzez założenie koszulki, stożka lub nadmuchiwanego kołnierza. Przy wyjątkowych, bardzo uciążliwych objawach, weterynarz zleca terapię hormonalną, w celu zatrzymania laktacji, a w przypadku problemów z lękiem lub agresją lekkie środki uspakajające. W niektórych przypadkach pozytywna zmianę przynosi sterylizacja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u suczki, która zostaje wysterylizowana podczas ciąży urojonej, objawy nie ustąpią natychmiast, może to potrwać nawet kilka tygodni.
Warto wiedzieć!
Można również podjąć próbę załagodzenia symptomów lub skrócenia czasu trwania ciąży urojonej u psa poprzez: zapewnienie suczce właściwej porcji aktywności fizycznej, zachęcanie do wspólnych zabaw, nauki nowych sztuczek lub treningu komend, ograniczenie kaloryczności posiłków, chowanie przedmiotów, którym mogłaby matkować, unikanie masowania brzucha (zwłaszcza okolic sutków).
Może ci się spodoba: