Cavalier King Charles Spaniel – wdzęczny wesołek

Cavalier King Charles Spaniel – wdzęczny wesołek

Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel jest pełnym wdzięku, wesołym, pozbawionym agresji psem. Posiada łagodne, przyjazne i miłe usposobienie, co czyni go doskonałym psem rodzinnym do towarzystwa.

Cavalier King Charles Spaniel – opis rasy

Cavalier king jest niewielkim pieskiem, o delikatnej sierści, pięknych, ciemnych oczach oraz długich uszach. Kynolodzy twierdzą, że cavalier stanowi miniaturkę spaniela. Zgodnie z oficjalnym wzorcem psów rasowych – FCI nr 136, dorosły cavalier king charles spaniel powinien ważyć pomiędzy 5,9 a 8,2 kg. Ta wzorcowa waga dotyczy zarówno psów, jak i suczek. Idealna wielkość dorosłego cavaliera, mierzona w jego kłębie, mieści się w przedziale od 30 do 33 cm.

Sylwetka psów tej rasy prezentuje się typowo dla grupy spanieli. Charakteryzują się zwartą i umięśnioną budową oraz wyjątkowo długimi włosami na uszach. Cavaliery słyną z ponadprzeciętnej urody. Posiadają duże, bardzo ciemne oczy oraz gładką, obfitą, delikatnie falowaną sierść. Wzorzec rasy cavaliera nie dopuszcza zbyt dużych loków. Pies ten może jedynie posiadać frędzle na uszach i tzw. pióra na wszystkich łapach oraz ogonie. Właśnie te cechy wpływają na wysoką popularność jaką cieszy się rasa. Cavalier king może występować w kilku umaszczeniach: w czarnym podpalanym, trzykolorowym (tricolor), blenheim (biało-rudym), a także rubinowym. Największą popularnością cieszą się pieski o umaszczeniu tricolor i czarnym i właśnie takie można najczęściej spotkać w hodowlach.

Charakter

Cavalier king charles spanielPsy z rodziny cavalier king charles spaniel są wesołe, bardzo  lojalne, oddane i posłuszne  swojemu opiekunowi. Nie przejawiają cech dominujących, ani agresji. Emanują wesołym usposobieniem, ufnością i przyjaznym nastawieniem do otoczenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że są idealnymi psami dla całej rodziny. Z trudem znoszą samotność i potrzebują bliskiego kontaktu z domownikami. Gdy opiekun dużo czasu przebywa poza domem, powinien zapewnić swojemu pupilowi towarzystwo. Dobrze sprawdzi się kompan tej samej rasy lub inne zwierzę. 

Cavaliery, podobnie do innych spanieli, wymagają sporej dawki ruchu. Są żywiołowe i w celu rozładowania nadmiaru energii warto im zorganizować różne formy zabawy. Psy tej rasy mają dużą łatwość w przystosowaniu się do nowych warunków. Z radością będą więc towarzyszyć nam w podróży i okażą zadowolone z każdej aktywności, tej na smyczy i tej bez niej. W ciągu dnia prowadzą zarówno energiczne, jak i spokojne życie. Spacerując z opiekunem tryskają wigorem, a będąc w domu lubią wylegiwać się w fotelu. Cavaliery nie są hałaśliwymi psami, lecz jak każdy przedstawiciel tego gatunku, wykazują instynkt obronny, chroniąc swoje terytorium. 

Cavalier King Charles Spaniel – żywienie

Cavalier king charles spaniel jest łakomczuchem i ma predyspozycje do otyłości. Z tego powodu powinien otrzymywać odmierzone porcje posiłków, w określonych porach dnia. Najbardziej wskazaną formą żywienia psa tej rasy jest stosowanie gotowych suchych karm. Bardziej atrakcyjne dla naszego pupila jest oczywiście żywienie go mokrą karmą, ale jest to mniej popularne wśród właścicieli tej rasy. Obie formy żywienia mogą być zastosowane, ale przy zachowaniu odpowiedniego składu posiłków. Ponieważ cavalier king jest żywiołowy i aktywny, jego menu powinno zawierać większą ilość białka, zwłaszcza w okresie wzrostu. Starszy i mniej aktywny pies ma mniejsze zapotrzebowanie na białko i tłuszcz, więc należy to uwzględnić przy wyborze karmy. 

Można zdecydować się także na tzw. dietę BARF (surowe mięso, podroby z dodatkiem warzyw), która zdaniem jej zwolenników w optymalny sposób zabezpiecza potrzeby psów. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że każdy rodzaj diety wymaga suplementacji witamin i mikroelementów, adekwatnie do wieku, zdrowia i aktywności pupila.

Umiejętności

Cavalier king charles spaniel jest w zasadzie psem myśliwskim i taką rolę spełniał w przeszłości. W czasie polowań na ptactwo, te małe spaniele, wykorzystywane były do nagonek i aportowania. Ich efektowny wygląd, łagodny charakter oraz przyjazne usposobienie sprawiły, iż cavaliery zostały pupilami arystokracji. Później przeniosły się do salonów, gdzie pełniły funkcje psów towarzyskich. Tak pozostało do dziś, lecz instynkt łowiecki pozostał. 

Pieski tej rasy doskonale radzą sobie z różnymi aktywnościami sportowymi. Sprawdzają się na torze agility oraz z łatwością można trenować z nimi obedience i taniec. Cavaliery idealnie nadają się do dogoterapii z upośledzonymi dziećmi. Mogą także być wykorzystywane  jako psy wizytujące w szpitalach lub domach opieki.

Szkolenie i wychowanie

Należy podkreślić, że rasa ta posiada bardzo wrażliwą psychikę i źle znosi wybuchowe zachowania właściciela oraz krzyki domowników. Fachowcy wskazują, że cavaliera  najlepiej szkolić z wykorzystaniem pozytywnych wzmocnień,  zachowując konsekwencję i cierpliwość. Pomimo, iż pies ten jest z natury uległy, to zbytnia pobłażliwość opiekuna zostanie prędko przez cavaliera wykorzystana. Zaleca się, aby młodego psa prowadzić na smyczy, szczególnie w ruchliwych miejscach. Młody cavalier, może się okazać niesfornym indywidualistą lub gdy się przestraszy może uciec i nie zareagować na wołanie właściciela.

Pielęgnacja

Cavalier wymaga systematycznej pielęgnacji, chociaż nie jest ona zbyt trudna. Pomimo, że pies tej rasy traci sierść przez cały rok, można ją łatwo usunąć, gdyż jest delikatna i miękka. Pupil powinien być czesany co najmniej raz w tygodniu za pomocą szczotki pudlówki lub grzebienia metalowego. Należy szczególnie zadbać o włosy na uszach, i w pachwinach, gdzie mogą tworzyć się kołtuny. Rozczesujemy je delikatnie, rozdzielając włosy palcami. Po spacerze w lesie, po polach lub łąkach powinniśmy usunąć z szaty naszego czworonoga kłopotliwe rzepy, patyki i nasiona.

Psy rasy cavalier king charles spaniel kąpiemy rzadko i tylko w szamponach przeznaczonych dla psów o długim i delikatnym włosie. Można stosować do tego celu także specjalną odżywkę i balsam. Sierść psa po kąpieli osuszamy delikatnie ręcznikiem, wspomagając strumieniem ciepłego powietrza z suszarki. Jednocześnie rozczesujemy sierść zgodnie z  kierunkiem wzrostu włosów.

Cavalier King Charles Spaniel – jego wady i atuty

Wady

 • wymaga stałej pielęgnacji
 • zdarza mu się zbierać resztki jedzenia
 • ma delikatną psychikę
 • jest zbyt ufny, co przysparza mu czasem kłopotów

Zalety

 • miły, towarzyski, łatwo przywiązuje się do właściciela
 • lubi zabawy z dziećmi
 • niekonfliktowy
 • łagodny i ufny w stosunku do ludzi i zwierząt
 • lubi sportowe wyzwania
 • z łatwością adaptuje się do nowych warunków
 • mało hałaśliwy.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera!

Zobacz również....

Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Rak skóry u psów niestety nie jest rzadkością. Choć może dotknąć psy w każdym wieku i każdej rasy, występuje w szczególności u starszych czworonogów. Określenie rodzaju zmian i stadium rozwoju schorzenia odgrywa zasadniczą rolę w ocenie rokowania oraz leczeniu. Jednak szanse na wyleczenie raka skóry związane są przede wszystkim z wczesnym wykryciem choroby. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem wszelkich zmian.

Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek szwajcarski to przyjazny, pełen wigoru pies. Jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale charakteryzuje się również wysoką inteligencją, chęcią do nauki i zrównoważonym temperamentem. Ten lojalny, czuły czworonożny przyjaciel potrzebuje dużo ruchu, jest doskonałym towarzyszem podczas spacerów, wędrówek lub joggingu. Ze względu na swoje oddanie i wysokie umiejętności społeczne jest idealnym psem pracującym i rodzinnym.

Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Choć dla szczeniąt chodzenie na smyczy nie jest naturalną czynnością, to konieczność nauki tej umiejętności podyktowana jest nie tylko przepisami, lecz przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Zanim jednak spacer stanie się bezpieczną i przyjemną formą współpracy, opiekun musi cierpliwie, krok po kroku nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy. Zatem jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?