Bolończyk (Bichon Bolognese) – stworzony do przytulania

Bolończyk (Bichon Bolognese) – stworzony do przytulania

Bichon bolognese (bolończyk) jest niezwykle inteligentnym i bardzo oddanym czworonożnym przyjacielem. Swoim uroczym i wesołym usposobieniem oraz bardzo czułym charakterem od razu podbija każde serce. Jego radosna natura i zamiłowanie do przytulania sprawiają, że jest idealnym psem rodzinnym.

Bolończyk (Bichon Bolognese)

Bolończyk – historia rasy

Korzenie bolończyków łączy się z pochodzeniem maltańczyków. O obydwu rasach wspomniał Arystoteles, określając ich przodków łacińską nazwą canes melitenses. Już w czasach rzymskich bolończyk był wysoko cenionym darem, którym możni tego świata chętnie obdarowywali się nawzajem. Później takie prezenty były szczególnie powszechne na dworach Medyceuszy, Borgiów i d’Este. Władcy tacy jak: król Hiszpanii Filip II, Madame de Pompadour, Katarzyna Wielka i cesarzowa Maria Teresa również posiadali bolognese. W okresie renesansu rasa ta była szczególnie rozpowszechniona we Francji i we Włoszech.

Określenie bichon sięga dworu króla Francji Henryka III, gdzie popularność tych psów sięgnęła szczytu. W tych czasach bolończyk stał się symbolem statusu i był ceniony jako towarzysz dla zamożniejszych kobiet z wyższych sfer. Wówczas po prostu nazywany był bichonem. Puchaty biały pupil zawdzięcza swoją nazwę – „bolognese” francuskiemu przyrodnikowi Buffonowi. To on rozsławił bolończyka w Europie. Od 1956 roku rasa ta została oficjalnie uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale). Bichon bolognese (bolończyk) widnieje pod numerem standardowym 196,w grupie 9 „Psy ozdobne i do towarzystwa”, w sekcji 1 „Bichony i rasy pokrewne”.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Wygląd bolończyka

Budowę bolończyka można określić jako delikatną. Z niestrzyżonym futrem sprawia wrażenie dość korpulentnego, choć w rzeczywistości odznacza się szczupłą i zwartą budową i waży od 2,5 do 4,5 kilogramów. Głowa bichona bolognese jest średniej wielkości. Czaszka jest lekko jajowata, jej długość nieznacznie przekracza długość kufy. Nos jest duży i stanowi wyraźny czarny akcent. Oczy bichona bolognese są szczególnie uderzające. Są bardzo ciemne i otoczone czarną obwódką. Długie i obwisłe uszy są osadzone wysoko. Długość tułowia, mierzona między końcem kłębu a końcem pośladków, odpowiada wysokości w kłębie.

Prosta linia grzbietu i lekko wypukła linia lędźwi harmonijnie łączą się z zadem. Ogon, osadzony na przedłużeniu zadu, zakrzywia się nad grzbietem kończyn. Bolończyk, od głowy do ogona i od linii grzbietu do łap, posiada długi włos, jedynie na grzbiecie nosa jest nieco krótszy. Sierść jest miękka, nieprzylegająca, puszysta, koloru czystej śnieżnej bieli, bez plam (rzadziej w odcieniu złamanej bieli). Chód bichona bolognese jest swobodny, energiczny, ze szlachetnie noszoną głową.

Bichon bolognese ma radosną, spokojną oraz zrównoważoną osobowość i nigdy nie jest agresywny. Charakteryzuje się wielkim oddaniem, jest czuły i lojalny. Bardzo szybko buduje silną więź z opiekunem i pozostałymi domownikami. Uwielbia wszędzie podążać za swoim właścicielem i potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoją ludzką rodziną. Bolończyk jest wiernym przyjacielem, przyjaznym i radosnym wobec dzieci. Choć na co dzień nie potrzebuje dużo ruchu, zawsze jest chętny do zabawy. Jest bardzo wytrzymały. Wydaje się, że nigdy się nie starzeje i pozostaje aktywny, przedsiębiorczy i zabawny do późnej starości.

Bichon bolognese lubi się uczyć i ma bardzo bystry umysł, co stanowi ogromną zaletę w edukacji. Szybko przyswaja nowe sztuczki. Mimo swojego energicznego temperamentu nie jest nerwowy ani nadpobudliwy. Jest idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci i doskonałym towarzyszem dla seniorów. Wobec obcych zwykle pozostaje bardzo powściągliwy i choć lubi na nich szczekać, zazwyczaj nie trwa to zbyt długo.

Bichon bolognese ma radosną, spokojną osobowość. Nigdy nie jest agresywny. Charakteryzuje się wielkim oddaniem. Jest czuły i lojalny.

Zdrowie

Bolończyk jest rasą mocną i zdrową. Przedstawiciele tej rasy żyją przeciętnie od 12 do 15 lat. Wśród najczęstszych schorzeń odnotowuje się przypadki zwichnięcia rzepki (PL), czyli luźnej lub przemieszczonej rzepki, tendencję do podrażnień oczu (ze względu na bujnie rosnące futro) oraz dysplazję stawu biodrowego. Ponieważ bichon bolognese ma opadające uszy, podatny jest na infekcje ucha. Dlatego profilaktyka w tym zakresie obejmuje regularne kontrole uszu pod kątem obecności pasożytów i złogów oraz systematyczne czyszczenie małżowiny usznej. Właściwa opieka wiąże się również z dbałością o zdrową, zbilansowaną dietę. Istnieje specjalna karma dla psów o małych rozmiarach. Należy zawsze przestrzegać zalecanych porcji, dodatkowo dostosowując je do poziomu aktywności i wieku psa.

Bolończyk i jego pielęgnacja

Gęsta sierść bolończyka wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym razie matowieje i ulega skołtunieniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji jego futro jest niezwykle miękkie, puszyste i nie przylega do ciała. Chociaż bichon bolognese linieje w znikomym stopniu, jego sierść wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu i dość częstych kąpieli (na ogół co 5-6 tygodni). W jego długiej okrywie lubią osiedlać się pasożyty, które mogą doprowadzić do podrażnienia skóry. Aby bolończyk mógł bezproblemowo być poddawany zabiegom pielęgnacyjnym, warto przyzwyczaić do nich pupila jak najwcześniej. Odpowiednia pielęgnacja bolończyka jest bardzo ważna dla jego zdrowia. Dotyczy to w szczególności dbałości o okolice oczu i jak wcześniej wspomniano – uszu. Włosy wokół oczu bolończyka należy dokładnie przemywać i w razie potrzeby skracać.

 

Bichon Bolognese
Przy odpowiedniej pielęgnacji futro Bichon Bolognese jest niezwykle miękkie, puszyste i nie przylega do ciała.

Ciekawostki

  • Król Hiszpanii Filip II (żyjący w latach 1556-1598), po otrzymaniu dwóch bolończyków w prezencie, podziękował księciu Este słowami: Te dwa małe pieski były najbardziej królewskim darem, jaki można było ofiarować monarsze.
  • Przodków bolończyka uwieczniono na obrazach słynnych malarzy, takich jak: Tycjan, Goya, Renoir Pieter Brueghel Starszy i Joshua Reynolds.
  • Na dworze króla Francji Henryka III bichon był noszony przez lokaja na ozdobnej poduszce.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Skąd pochodzi rasa Bolończyk?
    Rasa Bolończyk pochodzi z Włoch, a jej korzenie sięgają czasów rzymskich. Była popularna na dworach arystokracji, szczególnie w okresie renesansu we Francji i Włoszech.
  2. Jak wygląda Bolończyk?
    Bolończyk to mały pies o delikatnej budowie, ważący od 2,5 do 4,5 kg. Ma długą, białą, puszystą sierść, która jest miękka i nie przylega do ciała.
  3. Czy Bolończyk nadaje się do mieszkań?
    Tak, Bolończyk doskonale nadaje się do życia w mieszkaniu. Pomimo niewielkich rozmiarów, potrzebuje regularnych spacerów i stymulacji umysłowej.
  4. Jakie są wymagania pielęgnacyjne dla Bolończyka?
    Bolończyk wymaga regularnego szczotkowania kilka razy w tygodniu oraz częstych kąpieli co 5-6 tygodni. Należy dbać o higienę uszu i oczu oraz regularnie przycinać pazury.
  5. Czy Bolończyk dobrze dogaduje się z dziećmi?
    Bolończyk jest przyjazny i radosny wobec dzieci, co czyni go doskonałym towarzyszem zabaw. Jest lojalny i czuły, budując silną więź z domownikami.
  6. Jakie aktywności są odpowiednie dla Bolończyka?
    Bolończyk lubi długie spacery, zabawy oraz naukę nowych sztuczek. Jest energiczny, ale nie nadpobudliwy, co sprawia, że doskonale nadaje się do zabaw z dziećmi i seniorami.
  7. Jak długo żyje Bolończyk?
    Średnia długość życia Bolończyka wynosi od 12 do 15 lat. Przy odpowiedniej opiece zdrowotnej, diecie i regularnej aktywności fizycznej, psy tej rasy mogą cieszyć się długim i zdrowym życiem.

Boel at Italian Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Pointer
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pointer to energiczny, inteligentny pies o niezależnym usposobieniu. Jest chętny do pracy i nauki, a jego radosny i przyjazny charakter oraz duży temperament zjednuje mu rzeszę wiernych fanów.

Rak skóry u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Rak skóry u psów niestety nie jest rzadkością. Choć może dotknąć psy w każdym wieku i każdej rasy, występuje w szczególności u starszych czworonogów. Określenie rodzaju zmian i stadium rozwoju schorzenia odgrywa zasadniczą rolę w ocenie rokowania oraz leczeniu. Jednak szanse na wyleczenie raka skóry związane są przede wszystkim z wczesnym wykryciem choroby. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem wszelkich zmian.

Owczarek szwajcarski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek szwajcarski to przyjazny, pełen wigoru pies. Jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale charakteryzuje się również wysoką inteligencją, chęcią do nauki i zrównoważonym temperamentem. Ten lojalny, czuły czworonożny przyjaciel potrzebuje dużo ruchu, jest doskonałym towarzyszem podczas spacerów, wędrówek lub joggingu. Ze względu na swoje oddanie i wysokie umiejętności społeczne jest idealnym psem pracującym i rodzinnym.