Zapalenie trzustki u psa. Objawy i leczenie

Zapalenie trzustki u psa. Objawy i leczenie

Trzustka, która znajduje się w górnej części jamy brzusznej, między żołądkiem a jelitem cienkim, pełni w organizmie dwie ważne funkcje. Narząd ten wytwarza hormony, które regulują poziom glukozy we krwi – insulinę i glukagon. Ponadto produkuje i dostarcza do jelita cienkiego enzymy trawiące tłuszcze, białka i węglowodany. Zapalenie trzustki to schorzenie, które występuje stosunkowo często u psów. Chorobę, która może przybrać postać ostrą lub przewlekłą, należy traktować bardzo poważnie, pamiętając, że każde łagodne zapalenie trzustki może rozwinąć się w ciężką postać, a nawet doprowadzić do śmierci czworonożnego przyjaciela.

Zapalenie trzustki u psa

Czym jest zapalenie trzustki u psa?

Zapalenie trzustki u psów to bardzo bolesna, poważna choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia. W przypadku zdrowej trzustki enzymy rozpoczynają swój proces trawienny dopiero wtedy, gdy dotrą do jelita cienkiego. Jednak stany zapalne trzustki związane są z wczesną niekontrolowaną aktywacją proenzymów trzustkowych, które wywołują uszkodzenie tkanek trzustki, a nawet sąsiadujących narządów. Rozprzestrzeniające się na otacząjące tkanki procesy samotrawienia skutkują bolesnymi objawami i poważnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi.

Jakie są przyczyny?

Podłoże zapalenia trzustki u psów pozostaje często niejasne. Zidentyfikowano jednak czynniki ryzyka zapalenia trzustki, a wśród nich: otyłość, spożywanie wysokotłuszczowych posiłków, hiperlipidemię (zaburzenie przemiany lipidów), leki (tetracykliny, sulfonamidy, azatiopryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe), interwencje chirurgiczne (operacje dwunastnicy, trzustki), cukrzycę, chorobę Cushinga, infekcje pierwotniakiem Toxoplasma gondii lub przywrą wątrobową, rozprzestrzeniające się zapalenie wątroby lub jelit, a także predyspozycje genetyczne. Badania naukowe wykazały również większe skłonności do zapalenia trzustki wśród starszych psów (powyżej piątego roku życia).

Jakie są objawy zapalenia trzustki u psa?

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, objawy zapalenia trzustki wahają się od łagodnych do ciężkiej niewydolności narządowej włącznie.

Typowe objawy ostrego zapalenia trzustki to:

  • ból brzucha, który w ciężkich przypadkach wyraża się tak zwaną „pozycją modlitewną”. Pies wyciąga przednie nogi i przyciska górną część ciała do podłoża, podczas gdy tylne nogi pozostają wyprostowane
  • utrata apetytu
  • wymioty
  • ospałość, apatia
  • biegunka
  • podwyższona temperatura ciała, gorączka
  • zażółcenie błon śluzowych skóry

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki mogą obejmować:

  • ospałość
  • utratę masy ciała
  • wymioty
  • nawracające silne bóle brzucha
  • biegunkę

Jak zdiagnozować zapalenie trzustki u psa?

Zapalenie trzustki weryfikuje się na podstawie objawów klinicznych oraz analizy wyników badań krwi i USG. Po pobraniu krwi przez lekarza weterynarii stosuje się szybki test do pomiaru lipazy w trzustce, której poziom zwiększa się w przypadku stanu zapalnego. Wykonana zostaje również pełna morfologia i badanie biochemiczne krwi. Dokładne badanie kliniczne psa wraz z wynikami badań laboratoryjnych dają pierwsze wskazówki i determinują dalsze postępowanie w zakresie leczenia czworonożnego pacjenta.

Jak leczy się zapalenie trzustki u psa?

Zapalenie trzustki u psów może rozwinąć się szybko. Jeśli zostanie w porę rozpoznane i poddane prawidłowej terapii oraz regularnemu monitorowaniu, w większości przypadków nie dochodzi do trwałych zmian w obrębie narządu. Jeśli zapalenie trzustki pozostaje nieleczone przez dłuższy czas, może dojść do ciężkiego stanu zapalnego, obejmującego inne narządy i poważnego ich uszkodzenia.

Ponieważ psy cierpiące na zapalenie trzustki znajdują się w złym stanie ogólnym, zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja pupila. Podczas tego pobytu stosowane jest leczenie objawowe, podawane są dożylnie płyny i środki przeciwbólowe. W przypadku łagodnego zapalenia trzustki poprawa następuje już po kilku dniach. Natomiast jeśli chodzi o ciężkie zapalenie trzustki, nieunikniony jest pobyt w szpitalu nawet do trzech tygodni.

Rokowania w ostrym zapaleniu trzustki zależą od stopnia zaawansowania powikłań. U psów z ciężką niewydolnością narządową (uszkodzenie tkanek serca, płuc i wątroby) przebieg choroby może być śmiertelny, przy łagodnych postaciach szanse na wyleczenie są znacznie większe. Należy jednak pamiętać, że czworonożny przyjaciel, obciążony przewlekłym zapaleniem trzustki, może wymagać stałego leczenia i właściwej diety przez całe życie.

Jaką dietę stosować w zapaleniu trzustki u psa?

W przypadku zapalenia trzustki u psów, odżywianie pozostaje również ważnym czynnikiem. Aby zapobiec przewlekłemu zapaleniu trzustki i jego nawrotom, bezwzględnie należy przejść na dietę lekkostrawną, wysokowęglowodanową, wysokobiałkową, którą pies powinien spożywać w niewielkich porcjach . Właściwe odżywianie pomaga stabilizować barierę jelitową i zapobiega kurczeniu się kosmków jelitowych, jednocześnie zmniejszając obciążenie trzustki.

Ważnym czynnikiem jest również odciążenie organizmu i stosowanie źródeł białka o niskiej zawartości histaminy. Niskotłuszczowy pokarm może również mieć bardzo pozytywny wpływ na proces zdrowienia u psów z zapaleniem trzustki. Aby przyzwyczaić trzustkę czworonożnego przyjaciela do nowej diety, należy stopniowo zmieniać karmę, najlepiej przez okres od czterech do pięciu tygodni.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa odpoczywać?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Odpoczynek stanowi istotny element naszej egzystencji. Wzmacnia odporność, pomaga zregenerować ciało i duszę oraz poprawia jakość życia. I to samo dotyczy psów! Niezależnie od tego, czy jest to mały szczeniak, czy dorosły czworonożny przyjaciel – psy również potrzebują odpoczynku. W stanie relaksu chłoną wcześniejsze doświadczenia i nabierają nowych sił do dalszych wyzwań. Co jednak zrobić, jeśli nasz pupil nie chce odpoczywać? To właśnie na nas – opiekunach spoczywa obowiązek nauczenia pupila odpoczynku oraz zadbania o stworzenie mu optymalnych warunków do wyciszenia, odprężenia i snu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak nauczyć psa odpoczywać i dlaczego to takie ważne?

Jak prawidłowo wyregulować psie akcesoria?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Cześć! Wiemy jak trudno samodzielnie zorientować się w tych wszystkich paskach, sprzączkach, klamrach i odpowiednim dopasowaniu szelek i obroży do psa. Chcemy Ci w tym pomóc! Tutaj znajdziesz informacje o prawidłowym dostosowaniu akcesoriów do sylwetki psa :) Strona jest stale rozbudowywana o nowe treści   Jak wyregulować szelki? Dotyczy szelek guard, sport, balance Prawidłowe zapięcie szelek […]

Jak nauczyć psa spokojnego mijania innych psów?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Dla wielu czworonożnych przyjaciół spotkania z innymi psami są bardzo stresujące. Aby uniknąć potencjalnych konfliktów i niebezpiecznych interakcji istotne jest, aby pomóc im zachować spokój i kontrolę, a tym samym bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Jest to szczególnie ważne w środowisku miejskim, gdzie psy często spotykają inne czworonogi. Jak nauczyć psa spokojnego mijania innych psów?