Shih tzu – mały piesek z charakterem

Shih tzu – mały piesek z charakterem

Shih tzu to mały i elegancki piesek z charakterem. Nazwę oraz wygląd dzisiejszego shih-tzu zawdzięczamy chińskiej cesarzowej Tzu Shi, która osobiście nadzorowała hodowlę ponad dwustu psów tej rasy. Po jej śmierci pałacowe hodowle rozproszyły się , co doprowadziło do powstania kolejnych krzyżówek. W miarę upływu czasu hodowle stały się zakazane, a kiedy w Chinach nastąpił rząd komunistyczny rasę wytrzebiono, uznając ją za zbytek i pozostałość po cesarstwie. Dopiero w latach 30-tych XX wieku rasa shih tzu pojawiła się w Europie, a w Polsce pierwszy pies tej rasy pojawił się w 1981 roku.

Dwa Shih tzu z kokardkami

Historia shih tzu, czyli śladami legend

Pochodzenie shih tzu jest tajemnicze i oparte przede wszystkim na legendach i podaniach. Jedna z legend głosi, że piesek tej rasy towarzyszył Buddzie, podczas jego wędrówek przez świat. W chwilach zagrożenia przeobrażał się w groźnego lwa. Według wierzeń Lamów duchowy lew, posiadał trzy siły: umiejętność długiego skoku, spacerów w kurzu oraz we mgle, a także miał najdonośniejszy głos. Dlatego tybetańscy duchowni szczególnie popierali hodowanie tej rasy. Z podań wiemy, że najpiękniejsze okazy shih tzu były wybierane jako prezenty dla władców Cesarstwa Chińskiego. W Chinach od wieków małe pieski cieszyły się uznaniem, traktowano je z wielkim szacunkiem. Jednak swój szczyt popularności osiągnęły w pierwszej połowie XIX wieku. W tym okresie ogromnie cenionym egzemplarzem był piesek, który z łatwością mógł ukryć się w szerokim rękawie szaty cesarza. I pomimo, iż w pałacu hodowano też inne rasy małych piesków : mopsy i pekińczyki, to właśnie shih tzu stały się ulubieńcami cesarzy.

Jak wygląda shih tzu?

Rasa shih tzu charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, czyli około 28 centymetrów wysokości w kłębie (waga od 4 do 8 kilogramów) oraz długą i gęstą sierścią. Osobniki tej rasy posiadają różnorodne umaszczenie, zarówno jednolite jak i wielokolorowe z białymi zaznaczeniami. Głowa shih tzu jest duża, okrągła, z krótkim, płaskim i szerokim pyszczkiem. Pies tej rasy ma gęste futro na bokobrodach i samej brodzie. Nos ma przeważnie parę cm długości, a dziurki w nosie są szeroko otwarte. Posiada duże, okrągłe zazwyczaj ciemne oczy, płytko osadzone, w dość dużym rozstawie. Uszy są duże, zwisające, mocno owłosione. Grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa szeroka. Nosi wysoko, dumnie uniesiony ogon. Nogi ma krótkie i umięśnione., łapy posiadają mocne opuszki i są obficie owłosione na całej długości. Warto wspomnieć, że pomiędzy dwoma odmianami rasy: europejską i amerykańską, występują różnice. Odmianę amerykańską charakteryzuje większa delikatność w wyglądzie, natomiast przedstawiciele rasy europejskiej są masywniejsi.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Charakter i usposobienie

Shih tzu ma umiarkowany temperament, jest czuły, zrównoważony, a zarazem dystyngowany. Posiada przyjazne, pogodne usposobienie. Lubi leniuchować, dlatego gdy zostanie sam w domu prawdopodobnie nie będzie niszczył rzeczy, tylko pójdzie spać. Nie oznacza to jednak, że lubi samotność, jak każdy pies potrzebuje opieki i towarzystwa. Lubi być głaskany, choć zazwyczaj sam decyduje, kiedy nadeszła pora na przytulanie. Chociaż shih tzu jest oddany i wierny, to od czasu do czasu przypomina właścicielowi, że jest także niezależny. Ponieważ jest łagodny, bystry i przyjaźnie nastawiony do ludzi stanowi świetne towarzystwo. Może być doskonałym przyjacielem dla starszych dzieci. Zazwyczaj nie wywołuje konfliktów, dobrze znosi też obecność innych zwierząt domowych. Potrafi się dostosować do każdych warunków. Może dzielić nawet małe mieszkanie z innym psem czy kotem. Jest energiczny, żwawy, lubi ruch, zabawy na świeżym powietrzu oraz niezbyt długie spacery.

Prawidłowe żywienie

Przedstawiciele rasy shih tzu mogą wykazywać tendencję do tycia. Ilość i jakość pożywienia trzeba kontrolować. Należy unikać podawania pupilowi smakołyków, zwłaszcza między posiłkami. Świetnie sprawdza się sucha, dobrze zbilansowana karma. W przypadku piesków w wieku do 3-go miesiąca życia karmę przed podaniem należy namoczyć i odstawić do napęcznienia. Szczenięta początkowo powinno się karmić cztery razy dziennie, następnie należy stopniowo zmniejszać liczbę posiłków, do dwóch w ciągu doby. Ogromnie ważne jest to, aby w pożywieniu znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W sytuacji, kiedy pupila karmi się pożywieniem domowym, nie zjada całej porcji suchej karmy lub występują u niego problemy z układem pokarmowym może pojawić się konieczność suplementowania witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że przed podaniem jakichkolwiek środków należy się skonsultować z weterynarzem.

Właściciele tej rasy zgodnie przyznają, że shih tzu są wspaniałymi towarzyszami, zarówno dla osób starszych jak i dla rodzin z dziećmi. Są inteligentne, wesołe, wierne, ale chodzą też własnymi ścieżkami i niełatwo je sobie podporządkować. Nie wymagają bardzo doświadczonego opiekuna, jednak należy pamiętać, że psy te potrzebują systematycznej, starannej pielęgnacji, dbałości o sierść i zbilansowanego pożywienia. Chorują zazwyczaj na zwężenie się łzowych kanalików oraz różne skórne alergie. Są również wrażliwe na upały, dlatego w tym okresie należy zapewnić im szczególną opiekę.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

zasady pandemii epidemia z psem w mieście w warszawie

Od kilku tygodni rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spędza nam sen z powiek i budzi coraz to większe niepokoje.  Niejednokrotnie podporządkowujemy jej całą swoją codzienność, uważnie słuchając najnowszych raportów i obostrzeń, rezygnując ze spotkań towarzyskich i unikając wychodzenia z domu celem ograniczenia przenoszenia się wirusa. Pośród obaw o nasze zdrowie i życie, wiele niepewności dostarcza nam również opieka nad psami.

Golden Retriever w polu lawendy
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Golden Retriever to jedna z najbardziej ukochanych ras psów na świecie, ceniona za jej inteligencję, wspaniały charakter oraz piękną, lśniącą sierść. Pochodzące z Wielkiej Brytanii, Goldeny są doskonałymi towarzyszami zarówno dla aktywnych rodzin, jak i osób potrzebujących wsparcia, takich jak seniorzy czy niepełnosprawni. Ich zrównoważone i wesołe usposobienie sprawia, że są wyjątkowo cierpliwymi i łagodnymi przyjaciółmi. Ta rasa doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, ponieważ łatwo nawiązuje relacje z ludźmi i innymi zwierzętami, co czyni ją idealnym wyborem dla wielu domów.

Buldog francuski ubrany w szelki i akcesoria od Warsaw Dog
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?