Samoyed – wzorzec rasy
- Klasyfikacja FCI: grupa 5 szpice i psy pierwotne, sekcja 1 nordyckie psy zaprzęgowe
- Użytkowanie: pies zaprzęgowy i do towarzystwa
- Głowa: klinowata, mocna
- Stop: wyraźnie zaznaczony
- Nos: czarny, dobrze rozwinięty
- Kufa: głęboka, mocna, stopniowo zwężająca się w kierunku nosa
- Oczy: ciemnobrązowe, mocno osadzone o migdałowym kształcie
- Uszy; trójkątne , małe , na końcach nieznacznie zaokrąglone
- Szyja: wysoko uniesiona, mocna, średniej długości
- Tułów: długość tułowia nieznacznie przekraczająca wysokość w kłębie,
- Klatka piersiowa: długa, szeroka, głęboka
- Grzbiet: uniesiony, prosty
- Ogon: wysoko osadzony
- Kończyny: mocne, umięśnione
- Wysokość w kłębie: u samców 54-60 cm, u suczek 50-56 cm
- Szata: podwójna okrywa włosowa o specjalnym połysku, kryza okalająca głowę, wnętrze uszu znacznie owłosione, miedzy pacami włosy ochronne
- Włos: gruby, elastyczny, gesty, obfity
- Maść: czysto biała, lekko kremowa, biało- kremowa( biszkoptowa) z przewagą koloru białego
- Waga: samiec 20 do 30 kg, suczka 16 do 20 kg,
Samoyed – charakter
Charakterystyczną cechą psów tej rasy (już od szczenięcia) jest czujność. Uważnie nasłuchują różnych dźwięków i żywo na nie reagują ( najczęściej szczekając). Zainteresowanie otoczeniem łączą z radosnym, łagodnym i towarzyskim usposobieniem. Bardzo przywiązują się do opiekuna, dopominają się bliskiego kontaktu z domownikami i chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności rodzinnej. Pomimo, że nie wymagają tak intensywnych treningów jak inne rasy zaprzęgowe, potrzebują regularnego, dość intensywnego ruchu na świeżym powietrzu,, nawet kilku godzin dziennie. Samoyed nie lubi samotności, pozostawiony na dłuższy czas sam w domu może wykazywać destrukcyjne skłonności. Zostawiając go w domu musimy wziąć pod uwagę, że będzie demonstrował niezadowolenie poprzez głośne szczekanie. Przedstawiciel tej rasy źle znosi przymus, niesprawiedliwe traktowanie oraz agresywny, ostry ton opiekuna. Szybko i chętnie się uczy, lecz wymaga cierpliwego łagodnego, wieloetapowego szkolenia, konsekwentnego wychowania i wczesnej socjalizacji, zwłaszcza z małymi psami, kotami i innymi zwierzętami domowymi.
Zdrowie
Samoyedy uznawane są za zdrową i mocną rasę. Śnieg, mróz i niskie temperatury to aura, w której czują się najlepiej. W upalne, gorące dni zazwyczaj szukają cienia, chłodniejszego, przewiewnego miejsca. Nie należy narażać je na długie ekspozycje słoneczne i najlepiej zrezygnować ze spacerów w najgorętszej porze dnia.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Przedstawiciele tej rasy wykazują skłonności do:
- dysplazji stawów biodrowych
- alergii, atopowego zapalenia skóry
- chorób oczu – stany zapalne, postępujący zanik siatkówki oraz katarakta.
- kłębuszkowego zapalenia nerek
- schorzeń prostaty
Żywienie
Dieta powinna być zbilansowana, dostosowana do wieku, aktywności i warunków, w których żyje pupil. Dobrze sprawdza się zarówno domowe jedzenie ,wzbogacane preparatami witaminowo –mineralnymi, jak i wysokogatunkowa (wysokokaloryczna jeśli pies intensywnie trenuje) gotowa karma dla dużych ras. Należy pamiętać o uzupełnianiu posiłków o substancje wspomagające rozwój stawów (glukozaminę), a w okresie intensywnego linienia substancje zawierające nienasycone kwasów tłuszczowe oraz preparaty z biotyną i cynkiem. Dorosły samoyed powinien być karmiony raz lub dwa razy dziennie. Jeśli jednak pupil ma tendencję do wzdęć i problemów żołądkowych mniej obfite, częstsze posiłki zazwyczaj pomagają zminimalizować ten problem.
Pielęgnacja
Przedstawiciele tej rasy mogą poszczycić się połyskującym, gęstym podszerstkiem, który zapewnia im przede wszystkim doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ta przepięknie prezentująca się szata wymaga jednak systematycznej pielęgnacji, Częste szczotkowanie to podstawa, zwłaszcza w okresie linienia czyli dwa razy w roku. Szczególnie w okresie intensywnego linienia należy zadbać codziennie o usunięcie wypadającej sierści, gdyż zaniedbania mogą doprowadzić do stanów zapalnych skóry. Po za tym okresem sierść samoyeda powinna być rozczesywana raz-dwa razy w tygodniu, tak aby nie uległa sfilcowaniu.
Najlepiej sprawdzi się szczotka z drucianymi zębami o idealnie gładko zakończonych długich szpilkach, które dobrze rozdzielają podszerstek. Należy pamiętać, że zarówno szczotkowanie, jak i wyczesywanie sierści powinno odbywać na „sucho”, wtedy włos nie elektryzuje się i nie łamie. Samoyeda kąpiemy zazwyczaj 3-5 razy w ciągu roku , w specjalnym szamponie do białej sierści. Przed kąpielą sierść psa musi być wyczesana i wyszczotkowana. Do czyszczenia sierści na sucho można użyć zapachowych pudrów w aerozolu.
Ciekawostka
Pochodzący ze wschodniej prowincji Chin matematyczny geniusz samoyed Potato, z łatwością dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli. A następnie wyszczekuje samodzielnie obliczone wyniki zadań matematycznych.
Może Ci się spodoba