Pudel duży – pochodzenie rasy
Pudel duży, zwany także pudlem królewskim bądź olbrzymim, wywodzi się z rodziny psów myśliwskich, podejmujących z wody ptactwo, które ustrzelono lub złapano w pułapkę. Jest świetnym „pływakiem”. Pochodzi z obszaru Francji, gdzie nazywano go „barbetą”, z uwagi na charakterystyczną, mocno kosmatą brodę. Dużą sławę rasa ta uzyskała na dworze Ludwika XV. Miłośnicy tych czworonogów uważają, że ich przodkowie pochodzą z Islandii, skąd je sprowadzano do Europy. Z upływem czasu, pudla dużego przestano wykorzystywać do polowań. Stał się psem rodzinnym, pełniącym doskonale funkcje reprezentacyjne oraz towarzyskie.
Wygląd
Wzorzec pudla dużego określony jest według klasyfikacji FCI (nr wzorca 172), podobnie jak pozostałe odmiany pudli. Pierwszy wzorzec tej rasy opracowano już w 1880 roku. Pudel duży ze względu na wzrost zalicza się do psów średniej wielkości. Wyróżnia się bardzo od pozostałych psów, przede wszystkim przyciąga wzrok swoją aparycją i oryginalnością. Dorosły osobnik posiada kręconą szatę, która charakteryzuje się lokowaną lub sznurową formą włosia. Futro pudla dużego jest gęste oraz bardzo przyjemne i miękkie w dotyku. Jego struktura jest elastyczna i tworzy rodzaj wełnistej powłoki. Charakterystycznymi elementami szaty są bardzo popularne „sznury” (tworzone ze skręcających się włosów), które są gęste i osiągają nawet do 20 cm długości. Najczęściej spotykanym umaszczeniem pudla dużego jest: białe, czarne, brązowe, srebrne (szare), morelowe i czerwone.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Głowa pudla dużego ma proste kontury, jest długa, delikatna. Stop jest łagodny, ale wyraźnie zaznaczony. Kufa mocna i równa długości mózgoczaszki. Oczy tego czworonoga kształtem przypominają migdały. Ich barwa może być: czarna, ciemnobrązowa lub bursztynowa. Długie uszy są osadzone na wysokości oczu i zwisają blisko głowy. Lędźwie są szerokie i krótkie, otoczone dobrze wykszatłconymi mięśniami. Pudel duży ma dość mocne i proste kończyny przednie. Natomiast tylne są doskonale umięśnione oraz głęboko kątowane. Ogon tego psa jest prosty, wysoko osadzony oraz noszony.
Wysokość pudla dużego mierzona w kłębie (pies niestrzyżony) sięga pomiędzy 45 a 60 cm (+/- 2 cm). Waga dorosłego osobnika tej rasy zazwyczaj waha się od 20 do 32 kg. Suczki są lżejsze od samców i mogą być trochę niższe.
Pudel duży i jego charakter
Pudla dużego od dawna uważa się za bardzo aktywnego i wyjątkowo inteligentnego czworonoga. Cechuje go mocne przywiązanie do właściciela oraz spore zainteresowanie szkoleniem, a także chęcią do wykonywania zadań. Jest psiakiem o żywiołowym usposobieniu. Posiada silną osobowość, lubi pozostawać w centrum uwagi, lecz rzadko bywa niesforny.
Zważywszy, że przedstawiciel tej rasy doskonale współpracuje z człowiekiem oraz cechuje go wysoki poziom inteligencji, posiada predyspozycje do wykonywania wielu zadań. Z powodzeniem wykorzystuje się te psy podczas terapii osób chorych i niepełnosprawnych, mogą pełnić także funkcje ratownicze.
Pielęgnacja
Każdy opiekun pudla powinien być przygotowany na konsekwentną, a także regularną pielęgnację pupila. Jego szata wymaga częstego czesania i kąpieli, w przeciwnym wypadku szybko ulega sfilcowaniu. Dlatego pudla dużego należy czesać kilka razy w tygodniu, strzyc co dwa-trzy miesiące, często kapać, systematycznie kontrolować stan uszu, zębów, pazurów. Mocno splataną sierść pełną kołtunów po prostu strzyżemy na krótko, natomiast zadbaną sierść poddajemy regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i dobieramy fryzurę zależnie od naszego pomysłu lub kreatywności psiego fryzjera. Do wszystkich zabiegów należy podchodzić z duża cierpliwością, także sporą dokładnością. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż przedstawiciele tej rasy nie linieją, ich sierść nie wydala charakterystycznego psiego zapachu i najprawdopodobniej jest hipoalergiczna.
Pudel duży – wady i zalety
Wady
- wymaga czasochłonnej pielęgnacji
- lubi skupiać na sobie uwagę obecnych domowników, ale także i gości
- bywa uparty
Zalety
- inteligentny, bardzo szybko się uczy, chętny do współpracy
- dostojny i elegancki
- bardzo przyjazny
- wyjątkowo wierny, lojalny, a także oddany
- łagodny wobec ludzi i zwierząt
- zrównoważony
- nie linieje
Zdrowie
Pudle duże to zdrowa rasa i relatywnie długowieczna. Z uwagi na pokaźne rozmiary jej przedstawiciele są narażeni przede wszystkim na dysplazję stawów. Wśród innych schorzeń często dotykających te zwierzęta można wymienić:
- skręt żołądka
- choroby uszu
- nadczynność, lub niedoczynność tarczycy,
- choroby nerek,
rzadziej:
- padaczka
- zaćma
- nowotwory
- zaburzenie krzepliwości krwi
- cukrzyca.
Żywienie
Dieta pudla dużego powinna być dobrze zbilansowana i składać się z pokarmu mięsnego oraz roślinnego. Należy uzupełniać ją właściwą suplementacją preparatów mineralno- witaminowych. Wyjątkowo ważna jest suplementacja witaminy A, (naturalny antyoksydant wspomagający procesy prawidłowego widzenia) oraz witaminy D, która wzmacnia i chroni tkankę kostną przed urazami oraz zwyrodnieniami. Posiłki mogą składać się zarówno z dobrej jakościowo suchej lub mokrej karmy, a także z pokarmów przygotowywanych w domu. Ważne jest jednak, aby gotowa karma zawierała przynajmniej 80% mięsa, a zawartość zbóż i warzyw sięgała około 20 %.Wielkość porcji powinna być dostosowana do wieku, wagi, stanu zdrowia, a także do poziomu aktywności fizycznej pupila. Ilość i częstotliwość karmienia warto uzgodnić z weterynarzem. Najczęściej zaleca się jest podawanie pokarmu raz, lub dwa razy dziennie.
Ciekawostki
- W języku starogermańskim puddeln oznacza pluskać się w wodzie.
- Podczas II wojny światowej pudel duży był jedną z 32 ras zakwalifikowanych jako psy pracujące dla armii.
- Przedstawiciele tej rasy świetnie pływają, wykorzystywani są jako aportery, często biorą udział w zawodach sportowych , konkursach tropienia, a także w pokazach posłuszeństwa
Może Ci się spodoba: