Pekińczyk – energiczny, mały lew
Pekińczyk jest dumnym, eleganckim psem o niezależnym charakterze. Ten pełen godności, mały lew ceni wygodę i spokój. Jest wspaniałym, choć wymagającym towarzyszem.
Pekińczyk jest dumnym, eleganckim psem o niezależnym charakterze. Ten pełen godności, mały lew ceni wygodę i spokój. Jest wspaniałym, choć wymagającym towarzyszem.
Pekińczyk jest małym psem, o lwim wyglądzie. Zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy 9 – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 8- chin japoński i pekińczyk. Jego harmonijna, przysadzista sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość liczona od kłębu do nasady ogona jest większa od wysokości w kłębie. Posiada płaski profil, szeroko osadzone, duże, ciemne oczy, szeroką kufę z mocną żuchwą, krótki szeroki nos oraz duże i rozwarte nozdrza. Jego szyja jest krótka i gruba. Przylegające do głowy małżowiny uszne, osadzone są w poziomie czaszki. Posiada krótki tułów z wyraźną talią, a wysoko osadzony ogon jest lekko zagięty nad grzbietem do jednego z boków. Kończyny przednie są krótkie, mocne i grube. natomiast tylne dobrze umięśnione, z umiarkowanym kątowaniem stawu kolanowego. Waga psów dochodzi do 5 kg, a suk waha się od 3 do 5 kg. Psy osiągają wysokość w kłębie 15-25 cm, natomiast suki 14-24 cm.
Pekińczyk ma długie, proste, włosy. Jego sierść tworzy twardy, okrywowy włos i gęsty, miękki podszerstek. Na uszach, tylnych kończynach, ogonie oraz palcach posiada dłuższe pióra, a obfita grzywa opadająca poniżej barków tworzy kryzę wokół szyi. Występuje w wielu odmianach umaszczenia, dopuszczalne są także różnego rodzaju znaczenia.
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Wśród typowych dla tej rasy schorzeń znajdują się:
Warto pamiętać że problemy z oddychaniem nasilają się u pekińczyka w upalne i deszczowe dni. Należy wtedy zrezygnować z męczących spacerów.
Pekińczyk wymaga starannej pielęgnacji, regularnego szczotkowania i czesania, szczególnie w okolicach klatki piersiowej, boków oraz podbrzusza. W przeciwnym razie włos będzie się filcował i kolejne zabiegi staną się dla pupila po prostu bolesne. Poza tym skołtuniona sierść sprawia, że skóra nie oddycha, a co za tym idzie nie pełni swojej funkcji. Szczególnie ważne jest regularne przemywanie oczu specjalnymi preparatami oraz sprawdzanie otworów nosowych i czyszczenie (chusteczką higieniczną) płytki nosowej. Uwagi wymagają także zęby, które należy regularne czyścić, aby zapobiec ich przedwczesnemu wypadaniu. Pekińczyka nie należy kąpać zbyt często, w większości przypadków wystarczy przetrzeć sierść mokrą szmatką, wytrzeć łapki. Do kąpieli (raz na 4 miesiące) warto zastosować dobrej jakości szampon, przeznaczony dla psów długowłosych. Pamiętajmy, aby czesać pupila dopiero po wysuszeniu sierści.
Pekińczyk to mały pies o stanowczym, niezależnym charakterze. Bywa uparty, zadziorny i porywczy. Gdy nie darzy kogoś szacunkiem, w ostentacyjny sposób ignoruje jego polecenia i zachowuje się wyniośle. W wychowaniu psa tej rasy ważna jest żelazna konsekwencja, cierpliwość oraz zrozumienie jego osobowości. Nie można oczekiwać od niego absolutnego posłuszeństwa. Warto stawiać mu jednak granice i szkolić w przyjazny, mądry i rozważny sposób.
Pekińczyk lubi ciszę, spokój i porządek. Nie toleruje hałaśliwych, energicznych dzieci, rozgardiaszu i chaosu. Lubi przebywać w pobliżu domowników, ale ceni też sobie przestrzeń osobistą. Wobec obcych zachowuje dystans, jest nieufny, potrafi być nawet wojowniczy. Natomiast w stosunku do opiekuna jest wierny, kochający i oddany. Uwielbia pieszczoty, choć sam decyduje kiedy i komu na nie pozwoli. Na jego uczucie trzeba sobie po prostu zasłużyć.
W kontaktach z innymi psami bywa waleczny, potrafi także stanąć w obronie właściciela. Choć lubi spacery, nie nadaje się do długich, męczących wypraw, wzmożonej aktywności fizycznej czy uprawiania psich sportów. Związane jest to przede wszystkim z uwarunkowaniami w budowie anatomicznej ciała.
U dorosłego pekińczyka dzienne porcje (najlepiej dwie) powinny się składać z najwyższej jakości rozdrobnionego pokarmu. W diecie należy uwzględnić mięso oraz dodatki w postaci m.in.: ryżu, makaronu, białego sera, gotowanych warzyw, owoców, orzechów, kiełków nasion. Od czasu do czasu menu można urozmaicić podrobami, które są źródłem wapnia i zawierają dużo żelaza. Należy także pamiętać o suplementacji witamin i minerałów. Warto zadbać o to, aby pies był karmiony w tym samym miejscu i o tej samej porze.
Cocker spaniel jest wesołym, żywiołowym psem, posiadającym niespożyte pokłady energii. Doskonale sprawdza się zarówno w roli pomocnika myśliwego, jak i towarzysza dziecięcych zabaw. Swoją serdecznością i czułością wielkich, łagodnych oczu, potrafi skruszyć każde serce.
Psy porozumiewają się z otoczeniem między innymi za pomocą warczenia, dyszenia, piszczenia, wycia oraz skomlenia, jednak najczęściej komunikują się poprzez różnego rodzaju szczekanie. W przypadku, gdy to naturalne zachowanie pupila przekształca się w uciążliwy dla otoczenia problem, należy zdawać sobie sprawę, że bagatelizowanie tego stanu może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim nie poprawi sytuacji, a jedynie spowoduje utrwalenie niewłaściwych reakcji. Może mieć także niekorzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Jak oduczyć psa szczekania, tego uporczywego?
Buldog angielski, chociaż nieraz sprawia wrażenie niemrawego, jest zdecydowanym, silnym i aktywnym psem. Jego atletyczna, budząca respekt postura kontrastuje z łagodnym usposobieniem. Jest radosny, towarzyski , opiekuńczy i doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, i do towarzystwa.