✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀
Doberman – odważny i inteligentny super stróż z charakterem
Doberman – odważny i inteligentny super stróż z charakterem
Data: 15 lipca 2020 (zakualizowano: 25 listopada 2024) Kategorie: Blog, Rasy psów,
Doberman jest średnim, muskularnym psem o eleganckiej i szlachetnej sylwetce. To odważny i inteligentny super stróż, który zasłynął nieprzeciętną odwagą oraz wytrzymałością. Ma mnóstwo energii i uwielbia wyzwania.
Sierść: gęsta, włos krótki i twardy, gładko przylegający i jednakowy na całym ciele, bez podszersteka
Maść: czarna lub czekoladowa z intensywnie rdzawoczerwonymi podpaleniami, podpalanie czyste, wyraźnie odznaczone, występujące na kufie oraz w postaci pojedynczych plamek na policzkach, na głowie, na szyi, parzyście na klatce piersiowej, na łapach, udach i spodzie ogona.
Budowa ciała: głowa długa, silna, widziana z góry przypomina kształt klina. Uszy stojące, średniej wielkości, naturalne lub profilowane. Oczy owalne, ciemne. Kłąb wyraźnie podkreślający przebieg linii grzbietu, wznoszącej się od zadu. Klatka piersiowa szeroka, pojemna, o głębokości stanowiącej 1/2 wysokości w kłębie. Ogon krótko cięty, widoczna część o długości 2 kręgów.
Długość życia: 10-13 lat
Historia rasy
Pierwsze wzmianki o hodowcach dobermanów sięgają roku 1880. Za twórcę rasy uznaje się Karla Friedricha Louisa Dobermanna, od którego nazwiska nazwano rasę. Doberman powstał w wyniku krzyżowania kilku ras, w tym rottweilera, pinczera niemieckiego, beaucerona (owczarka francuskiego) manchester terriera, i weimaranera (wyżła waimarskiego). Prawdopodobnie największy wpływ na budowę ciała i ogólny wygląd dobermana miał jednak przodek współczesnego owczarka niemieckiego. Powstał szybki, zwinny, wytrzymały i bardzo inteligentny pies o wyostrzonych zmysłach i silnym instynkcie ochronnym, który w razie potrzeby wykazywał zaciekłość.
Po śmierci Karla Dobermana program hodowlany przejął Otto Goeller, który wniósł niewielkie zmiany, ugruntowujące wygląd współczesnego dobermana. Zarówno cechy fizyczne, jak i mentalne przysporzyły rasie dużej popularności. Wkrótce stał się znany w całej Europie, a także w USA, zwłaszcza jako pies policyjny i stróżujący. Podczas obu wojen światowych zasłynął ze swojej bohaterskiej postawy, wykorzystywany był miedzy innymi przy wykrywaniu min. Obecnie poza tym, że nadal jest psem pracującym, który doskonale radzi sobie w różnego rodzaju służbach, jest również wspaniałym towarzyszem rodziny.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Doberman to dostojny, elegancki, bardzo dumny pies o silnym charakterze. Obdarzony wielkim temperamentem i nieprzeciętną sprawnością fizyczną, niezależny, uparty, objawiający skłonności do dominacji. Według obiegowej opinii psy tej rasy charakteryzuje wrodzona agresywność i zaciętość. W rzeczywistości doberman wykazuje zrównoważoną psychikę i stosunkowo dużą karność, lecz nieumiejętnie prowadzony staje się nieobliczalny, brutalny, nieustępliwy. Odpowiednio ułożony z zaangażowaniem pełni rolę opiekuna i przyjaciela rodziny.
Należy pamiętać, że pies tej rasy nie lubi samotności i wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest wrażliwy, towarzyski i uczuciowy. Bardzo źle znosi odosobnienie. Doberman łaknie uwagi i względów właściciela. Izolowany od rodziny, pozbawiony możliwości przebywania z ludźmi i innymi zwierzętami, może stać się nadpobudliwy, a w niektórych przypadkach nawet agresywny.
Warto pokreślić, że doberman to wszechstronny pies, który może się poszczycić wieloma umiejętnościami. Jest znany jako doskonały stróż, który skutecznie chroni swoich bliskich i pilnuje ich majątku. Wykazuje bardzo silną odpowiedzialność za swoje terytorium i zawsze jest gotowy do obrony najbliższych przed niebezpieczeństwem. Jeśli więc czworonożny przyjaciel spędza czas w ogrodzie, dla bezpieczeństwa pupila i otoczenia, należy dobrze zabezpieczyć teren i zadbać o solidnie zamykaną furtkę i odpowiednie ogrodzenie.
Niezwykłe cechy tego nieustraszonego, energicznego, wytrwałego i czujnego psa o silnym charakterze wykorzystywane są również w służbie policyjnej, wojskowej i ratowniczej. Doberman świetnie odnajduje się w roli żandarma, ochroniarza, tropiciela, ratownika a nawet terapeuty.
Doberman a dzieci
We odpowiednich rękach doberman staje się kochającym, oddanym, czułym domownikiem. Dla zapewnienia szczęśliwych i przede wszystkim bezpiecznych kontaktów w rodzinie, w której są dzieci, warto zachować pewne środki ostrożności. Dobrym pomysłem jest zadbanie o właściwe relacje po obydwu stronach, czyli nauczyć maluchy jak prawidłowo traktować czworonożnego przyjaciela i w jaki sposób zachowywać się w jego pobliżu. I analogicznie nauczyć pupila, jak zachowywać się w obecności dzieci. W ogólnym ujęciu dzieci muszą odnosić się do czworonoga z szacunkiem i przyjaźnią, a on zrobi to samo. Pomimo tego, nad ich wspólnymi zabawami należy zawsze sprawować kontrolę.
Trzeba także pamiętać, że reakcje psa na pojawienie się w domu noworodka mogą być bardzo różne. Zwłaszcza dla czworonoga który nie miał wcześniej do czynienia z dziećmi i zbudował już bardzo silną więź z opiekunem. W takim przypadku kluczowy element stanowi przygotowanie pupila na pojawienie się dziecka. W następnym kroku rolą domowników jest kontrolowanie wspólnej przestrzeni i nauczenie psa oraz dziecka prawidłowych zachowań względem siebie.
Doberman i szkolenie
Doberman posiada bardzo wyostrzone zmysły. Z niezwykłą uwagą obserwuje otoczenie i błyskawicznie reaguje na najmniejsze bodźce. Ponadto wykazuje dużą chęć do pracy i lubi współpracować z człowiekiem. Jest bardzo inteligentny, odważny i zwinny. Jeśli jednak pupil nie otrzyma właściwych wskazówek, kompetentnego szkolenia, sam zdecyduje, jakie zachowanie jest właściwe w konkretnej sytuacji. A to niestety możne skończyć się wyczynem sprzecznym z oczekiwaniami opiekuna. Aby psychiczny rozwój psa przebiegał właściwie, od pierwszych tygodni
życia potrzebna jest systematyczna, konsekwentna, cierpliwa praca opiekuna, ukierunkowana na opanowanie nadpobudliwości czworonoga. Trzeba podkreślić, że dobermany źle znoszą wywieranie presji, dlatego prowadzone w wolnym tempie, łagodne, przyjazne szkolenie powinno uwzględniać wrażliwość psa.
Aktywność fizyczna
Doberman ma silną, atletyczną budowę i duszę sportowca. Jest pełen energii i entuzjazmu. Potrzebuje więc sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Uwielbia wysiłek fizyczny, w tym zabawy takie jak: przeciąganie liny, aportowanie czy zabawę w chowanego. Jest niestrudzony i niezwykle wytrzymały. Dlatego szeroki pakiet aktywności, łącznie z wyzwaniami umysłowymi, to konieczność w przypadku tej rasy. Doberman świetnie odnajduje się w treningu agility czy posłuszeństwa, a także w roli towarzysza podczas długich spacerów lub intensywnego biegania.
Właściwie dla kogo ta rasa?
Doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje spokojnego, konsekwentnego i zdecydowanego opiekuna, który zapewni pupilowi prawidłowy, zrównoważony rozwój i od pierwszych chwil pobytu szczenięcia w domu poświęci mu dużo czasu i uwagi. Ponieważ wymaga wielu ćwiczeń oraz sporo ruchu, będzie świetnym towarzyszem osoby aktywnej fizycznie.
Zdrowie
Dobermany to silne zwierzęta, które na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Jednak jak każda inna rasa, mają swoje słabości. Wśród najczęściej występujących schorzeń można wymienić:
dysplazję stawów biodrowych i łokciowych
nużycę i młodzieńcze zapalenie skóry, choroby skóry na tle alergicznym
postępujący zanik siatkówki (schorzenie o charakterze dziedzicznym)
chorobę von Willebranda – dziedziczne schorzenie charakteryzujące się skłonnością do krwawień samoistnych lub po urazach
niedoczynność tarczycy
zespół Wobblera – w następstwie szybkiego wzrostu może wystąpić ucisk rdzenia kręgosłupa w tylnym odcinku szyjnym, co prowadzi do utraty kontroli nad kończynami
kardiomiopatię rozstrzeniową – chorobę mięśnia sercowego, w czasie której dochodzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych włókien mięśniowych.
Ponadto u samców często występują choroby prostaty, m.in.: torbiele gruczołu krokowego oraz przerost gruczołu krokowego.
Aby zminimalizować wpływ chorób dziedzicznych u psów, genetycy we współpracy z lekarzami weterynarii, opracowali testy genetyczne, które umożliwiają identyfikację obecności określonych markerów genetycznych wskazujących na potencjalne schorzenie. Testy te stanowią dla odpowiedzialnych hodowców cenne narzędzie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób dziedzicznych. Z tego względu ogromnie ważną kwestią, przy zakupie czworonożnego przyjaciela, jest wybór sprawdzonej hodowli. Ponadto kluczowe znaczenie w szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej psa, w tym wczesnej diagnostyce wielu schorzeń genetycznych, mają regularne wizyty kontrolne u weterynarza.
Doberman – żywienie
Wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowane pożywienie zapewnia dobermanowi wystarczającą ilość energii oraz siłę, zwiększa jego wydajność, wzmacnia układ odpornościowy i gwarantuje dobre samopoczucie. Właściwa dieta w połączeniu z odpowiednią ilością ćwiczeń zarówno fizycznych, jak i umysłowych oraz kontaktami rodzinnymi i dbałością o zdrowie, tworzy fundament dobrego, długiego i szczęśliwego życia pupila. Żywienie dobermana nie nastręcza większych problemów. Psy tej rasy mogą być odżywiane zarówno bogatą w białko, wysokiej jakości karmą suchą i mokrą, jak i gotowanymi posiłkami. Ponieważ są szczególnie wrażliwe na niedobory witamin i mikroelementów, ich dieta powinna być dobrze zbilansowana i wzbogacana o odpowiedną suplementację (w tym glukozaminę i chondroitynę).
Każdy pies jest inny, dlatego dzienną porcję pokarmu należy obliczyć przede wszystkim na podstawie: wieku, płci, stopnia aktywności, ogólnego stanu zdrowia, obecnej wagi oraz ilości smakołyków podawanych w ciągu dnia (np. podczas treningów). Optymalnie dobrany skład posiłków, unikanie dodatkowych kalorii (podjadanie ludzkiego jedzenia, niezdrowe przekąski) oraz ustalenie właściwych porcji pozostają kluczowe dla zapobiegania otyłości u pupila.
Należy pamiętać, że wzrost masy ciała u tak aktywnego psa jakim jest doberman, może wpływać niekorzystnie na ogólne funkcje jego organizmu i odbić się na jakości życia zwierzęcia. Poza zagrożeniem schorzeniami takimi jak: cukrzyca, choroby skóry, choroby serca i artretyzm, mogą pojawić się trudności z chodzeniem (m.in. po schodach) oraz stopniowa niechęć do biegania. Aby stracić kilka kilogramów, pupil będzie wtedy potrzebował pozytywnej zachęty do intensywniejszego wysiłku fizycznego. Potrzebna będzie także korekta dziennej porcji żywieniowej.
Pielęgnacja
Krótka, gładka sierść dobermana nie wymaga szczególnych zabiegów, jest ona niezwykle prosta w utrzymaniu. Do jej wyczesywania najlepiej używać gumowych szczotek lub nakładanych na dłoń rękawic z wypustkami, a po intensywnym spacerze często wystarczy przetrzeć sierść ręcznikiem. Z powodu braku podszerstka psy tej rasy nie linieją, jednak ich krótkie, czarne włoski wbijają się w każdy materiał i trudno je usunąć z dywanów i tapicerek meblowych. W niskiej temperaturze dobermany szybko marzną, dlatego warto pomyśleć o zakupie ubrania na zimę. Jak każdy inny pies, także doberman wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych uszu, zębów i pazurów oraz delikatnej skóry wokół oczu.
Akcesoria dla dobermana
Doberman to pies niezwykle silny, dlatego powinien być wyprowadzany w dobrze dopasowanych, mocnych szelkach i na tradycyjnej smyczy o długości minimum 3 metrów. Dobrym rozwiązaniem będzie elastyczny kaganiec fizjologiczny, który umożliwi psu picie wody i swobodne dyszenie. Legowisko dla dobermana powinno być dobrane do wielkości pupila, tak aby umożliwić mu swobodne rozciągnięcie się na leżąco oraz odpoczynek po intensywnym dniu. Ze względu na brak podszerstka, w zimniejsze dni warto zakładać psu właściwie dopasowane ubranko.
Życie z psem jest wspaniałe! Pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Wierny, kochający i opiekuńczy. Przekonaj się sam, co zyskujesz dzięki obecności psa w Twoim życiu.
Jack russell terrier to wytrzymały, odważny, niezwykle aktywny pies o silnym charakterze. Ten sprytny zawadiaka ujmuje wszystkich zabawnym, pogodnym usposobieniem. Pomimo silnego instynktu myśliwskiego jest wspaniałym, oddanym towarzyszem, wrażliwym i czułym przyjacielem rodziny.
Kleszcze to małe pajęczaki, z podgromady roztoczy, które mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje, groźne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Z roku na rok populacja tych pasożytów gwałtownie wzrasta, rośnie też odsetek kleszczy zarażonych niebezpiecznymi patogenami. Warto więc bliżej poznać zagrożenie, aby w przyszłości móc sobie z nim poradzić. Kleszcz u psa to zawsze nieproszony gość z którym trzeba się szybko rozprawić! Trzeba jednak wiedzieć jak!