✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀
Bichon Frise – mały i wesoły towarzysz
Bichon Frise – mały i wesoły towarzysz
Data: 7 kwietnia 2021 (zakualizowano: 25 listopada 2024) Kategorie: Blog, Rasy psów,
Bichon frise to nieduży pies , który wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem. Za sprawą ślicznej i kręconej białej sierści przypomina nieco pluszową maskotkę, stworzoną do pieszczot. Jest pogodnym i wesołym czworonogiem, chętnie spędza czas z ludźmi oraz innymi domowymi zwierzakami. Uwielbia spacery, lubi zabawy i grę w piłkę, a także naukę różnych sztuczek. To doskonały pies do towarzystwa i wspaniały przyjaciel rodziny.
Bichon frise pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego, gdzie był spotykany już kilkaset lat temu. Rasa powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania pudla z maltańczykiem i barbetem. Podaje się, że pies ten przywędrował na kontynent europejski z Teneryfy wraz z XIV-wiecznymi żeglarzami. Pod koniec średniowiecza ten towarzyski czworonóg szybko zdobył wielką popularność we Francji, Hiszpanii i Włoszech, pojawiając się na dworach królewskich. Rewolucja francuska zmieniła jednak beztroskie życie psów tej rasy i ich królewskie traktowanie przeszło do historii. Trafiły wówczas na ulice – w ręce wędrownych handlarzy i kataryniarzy.
Po I wojnie światowej we Francji i Belgii odtworzono hodowlę czworonogów rasy bichon frise. W 1933 r. ustalono po raz pierwszy jej wzorzec, a FCI uznała tę rasę jako francusko-belgijską. Obecnie pies ten cieszy się dużą popularnością miedzy innymi w : Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu oraz Skandynawii. Do Polski pierwsze osobniki rasy bichon frise trafiły u schyłku lat 90. XX wieku, lecz nie zyskały w naszym kraju szerokiej popularności.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
W naszym kraju próbowano spolszczyć nazwę rasy bichon frise na „biszon kędzierzawy”, ale wersja ta nie przyjęła się. Rasę psów bichon frise zakwalifikowano do grupy IX FCI, sekcji 1, wzorca nr 215. Ten „cukierkowy”, mały, śnieżnobiały czworonóg, pod pewnymi względami przypomina maltańczyka. Ma harmonijną budowę ciała i elegancki wygląd. Porusza się dumnym, tanecznym krokiem, z głową wysoko uniesioną na lekko wygiętej szyi.
Jego wysokość wynosi od 24 do 30 cm, a waga dorosłego osobnika waha się pomiędzy 4 – 7 kg. Pomimo, iż charakteryzuje się drobną budową ciała, jest dobrze umięśniony, szczególnie dotyczy to kończyn tylnych oraz lędźwi. Przednie kończyny, oglądane z przodu, są proste i prostopadłe. Tylne głęboko kątowane z szerokimi i umięśnionymi udami. Łapy są mocne, a pazury czarne.
Czaszka psa rasy bichon frise jest raczej płaska, ze słabo zaznaczonym stopem. Oczy są ciemne, nieduże i okrągłe, lecz nie wyłupiaste, obowiązkowo z czarnymi obwódkami. Oczy bichona wyrażają pogodny temperament psa. Uszy tego psiaka są pokryte okrywą włosową i luźno zwisają. Ogon osadzony poniżej linii grzbietu jest trochę zagięty ku górze (niezakręcony). Duży i czarny nos mocno kontrastuje ze śnieżnobiałą sierścią. Wargi bichona zwykle są czarne (aż po kąciki wargowe).
Bichon Frise – umaszczenie
Sierść jest śnieżnobiała i puchowa. Szczególną uwagę, oprócz wyrazistego koloru zwraca także jej niespotykany wygląd oraz struktura. Szatę biszona kędzierzawego, jak wynika z nazwy, tworzą luźne i nieduże loki o długości 7–10 cm, przypominające watę cukrową. Sierść jest niezwykle delikatna, jedwabista. Czworonóg ten posiada włos średniej długości, ale jest to wyłącznie włos okrywowy. Bichon frise nie ma podszerstka. Skóra rodowodowego przedstawiciela tej rasy jest ciemna lub pigmentowana.
Charakter
Bichon frise jest niezwykle łagodnym, pogodnym, przyjaznym i czułym psiakiem. Chce przebywać zawsze w pobliżu człowieka, lubi się przytulać i być w centrum zainteresowania. Jednocześnie jest bardzo energiczny i żywiołowy, nie znosi samotności. Pozostawiony sam w domu, potrafi kłaść się na pozostawionych przez domowników ubraniach, aby czuć ich zapach. Jednak na ogół nie niszczy wyposażenia i nie wyje z tęsknoty. W towarzystwie ludzi chętnie przesiaduje na kolanach i uwielbia być głaskany. Jest przyjaźnie nastawiony do gości i nowych członków rodziny. Chętnie ich wita i szybko akceptuje, po czym bawi się radośnie z każdą osobą.
Z zapałem się uczy, wykazując przy tym dużo sprytu. Zazwyczaj jest posłuszny, choć bywa też uparty, szczególnie gdy przyzwyczajony jest do nadmiernego nagradzania smakołykami. Pomimo, iż bichon frise nie wykazuje skłonności do ucieczek, należy zwracać szczególną uwagę na pupila w trakcie spaceru. Lepiej prowadzić go na smyczy, gdyż jego ciekawość świata i towarzyska natura mogą czasami przysporzyć opiekunowi kłopotów.
Umiejętności Bichon Frise
Bichon frise nie posiada instynktu łowieckiego i terytorialnego, gdyż przez stulecia hodowany był jako pies do towarzystwa. Fakt ten sprawia, że przywiązuje się łatwo do opiekuna i nawiązuje przyjazne kontakty z obcymi osobami. Ten inteligentny psiak chętnie i szybko się uczy rozmaitych sztuczek. Z powodzeniem może uczestniczyć w zawodach agility lub rally. Jest świetnym „show-dogiem” i ma duży talent do błaznowania. Nauczonymi sztuczkami będzie się popisywał i powtarzał wielokrotnie, oczekując na owacje i nagrody. Nie należy jednak przesadzać ze smakołykami, gdyż bardzo szybko może się pojawić problem z nadwagą.
Zdrowie
Bichon frise jest rasą długowieczną, nieobciążoną chorobami genetycznymi (niektóre psy dożywają nawet 20 lat). Jednakże, ze względu na delikatną sierść, bichon jest podatny na przeziębienia, dlatego zimą należy zakładać mu ubranko, a po spacerze, deszczową porą, warto dobrze wytrzeć i osuszyć futro. Inną dolegliwością dotykającym psy tej rasy jest łzawienie oczu, będące konsekwencją niedrożności kanalików łzowych. Pojawiające się żółte ślady po spływających łzach należy przecierać specjalnymi płynami. Ponadto, ze względu na dużą wrażliwość przewodu pokarmowego, bichon może mieć problemy trawienne.
Pielęgnacja Bichon Frise
Szata tego psa stanowi jego największy atut i jednocześnie jest źródłem wielu problemów. Pomimo, że bichon frise nie linieje, jego włos rośnie cały czas. Wymaga więc regularnego strzyżenia (raz na 2 miesiące) lub pielęgnacji w salonie groomerskim. Powinien być szczotkowany co najmniej 2 razy w tygodniu, lub gdy np. liście i zanieczyszczenia wplączą się w jego puchową sierść. Końcówki poskręcanych włosów podcina się do odpowiedniej formy. Bichon frise wymaga także regularnej kontroli stanu oczu, uszu, zębów i pazurów. Pieska tej rasy już od szczeniaka należy przyzwyczajać do częstych zabiegów pielęgnacyjnych.
Dla kogo ten pies
Ponieważ bichon frise łatwo przystosowuje się do różnych warunków, będzie doskonałym kompanem zarówno dla domatora, jak miłośnika długich spacerów. Może być także dobrym towarzyszem dla samotnych oraz starszych osób, gdyż ma niewielkie wymagania, łagodne, pogodne usposobienie. Bichon frise jest bardzo cierpliwy i czuły w stosunku do dzieci. Jego wesoły charakter oraz skłonność do zabawy sprawia, że doskonale odnajduje się w towarzystwie najmłodszych. Jednak kontakt z maluchami musi się odbywać pod kontrolą dorosłych, gdyż podczas zabawy mogłyby nieumyślnie wyrządzić pupilowi jakąś krzywdę. Małe rozmiary bichon frise czynią z niego idealnego psiaka pokojowego.
Bardzo dobrze adaptuje się do nowych warunków i akceptuje przeprowadzki. Ze względu na nieduże gabaryty i przyjazne nastawienie do otoczenia, dobrze znosi podróżowanie. Przedstawiciele tej rasy bez problemu akceptacją inne zwierzęta. Są pokojowo nastawione i nie okazują zazdrości.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka jest historia rasy bichon frise?
Bichon Frise jest rasą o bogatej i długiej historii, sięgającą co najmniej XIV wieku. Początkowo psy te były popularne wśród włoskiej szlachty, a później zdobyły serca Francuzów. Są spokrewnione z takimi rasami jak Maltańczyk czy Barbet, a ich nazwa pochodzi od francuskiego określenia na “kudłatego psa”.
Jakie są charakterystyczne cechy wyglądu bichon frise?
Bichon Frise wyróżnia się swoją białą, puszystą sierścią, która jest jednocześnie miękka i sprężysta. Posiadają także charakterystyczne czarne oczy i nos, co nadaje im wyjątkowo urokliwy wygląd. Ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, aby zachować swoje piękno.
Czy bichon frise to dobry wybór dla rodzin z dziećmi?
Tak – psy tej rasy są znane z przyjaznego i towarzyskiego charakteru, co sprawia, że doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi. Są cierpliwe i łagodne, ale jak z każdą interakcją między dziećmi a psami, należy zachować nadzór, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom, jak i psu.
Jakie są wymagania dotyczące aktywności fizycznej bichon frise?
Bichon frise są energicznymi psami, które potrzebują regularnych ćwiczeń, ale z uwagi na ich rozmiar, nie wymagają dużo przestrzeni. Codzienne krótkie spacery lub zabawy w bezpiecznym, ogrodzonym terenie są wystarczające, aby zapewnić im zdrowy poziom aktywności.
Jak dbać o sierść bichon frise?
Sierść Bichon Frise wymaga regularnej pielęgnacji, w tym codziennego szczotkowania, aby uniknąć kołtunów i utrzymać sierść w dobrej kondycji. Ponadto, zaleca się regularne kąpiele i wizyty u profesjonalnego groomera co 4-6 tygodni, aby sierść pozostała czysta, zdrowa i dobrze przycięta.
Wszyscy znają powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, które na ogół oznacza starcie dwóch żywiołów i wieczne kłótnie, z powodu dzielących ich różnic. Psu i kotu trudno osiągnąć porozumienie, choć nie jest to niemożliwe. Taka przyjaźń też się zdarza ! Przy właściwym podejściu do procesu udomawiania, możemy swoje zwierzaki przyzwyczaić do siebie i sprawić, że ich relacja nie będzie kłopotliwa. Zatem jak przyzwyczaić psa do kota?
Bernardyn. Ten budzący respekt spokojny olbrzym o łagodny usposobieniu w pełni zasługują na zachwyt, jakim jest obdarzany. Słynie z wielkiej postury i równie wielkiego serca. Cechy takie jak oddanie, wierność i wyjątkowa cierpliwość sprawiają, że jest doskonałym stróżem i przyjacielem rodziny.
Biegunka u psa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u psów. Nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem mogącym występować w przebiegu wielu dolegliwości. Może pojawić w następstwie zwykłej niestrawności, lecz może być także objawem poważnej choroby. Dlatego poznanie przyczyny biegunki oraz umiejętność określenia miejsca jej powstawania w jelitach jest kluczowe dla skuteczności terapii.